25-letna Slovenka, ki trpi za spalno paralizo, razkrila, kakšna je njena noč (resnična zgodba)

8. 1. 2024
Deli
25-letna Slovenka, ki trpi za spalno paralizo, razkrila, kakšna je njena noč (resnična zgodba) (foto: Profimedia)
Profimedia

Preveri, kako si lahko pomagaš, če slučajno doleti tudi tebe. 😳

Spalna paraliza je pojav, pri katerem se oseba med spanjem ali prebujanjem začasno ne more premikati ali govoriti. Med spalno paralizo je oseba pri zavesti, vendar ne more premikati mišic, spremljajo pa jo lahko halucinacije ali občutek pritiska na prsih. Čeprav je spalna paraliza lahko strašljiva, je običajno neškodljiva in ne kaže na zdravstvene težave.

Dejavniki, kot so stres, pomanjkanje spanja, nereden urnik spanja ali nekatere motnje spanja, lahko prispevajo k doživljanju te neprijetne izkušnje.

Če se ponavlja ali povzroča stisko, se je morda koristno pogovoriti z zdravstvenim delavcem in raziskati možne rešitve ali strategije za spopadanje z njo.

Kako pogosta je spalna paraliza?

Spalna paraliza je pogostejša, kot se morda zavedamo. Študije kažejo, da velik del prebivalstva vsaj enkrat v življenju doživi spalno paralizo. Stopnje se razlikujejo med različnimi populacijami in študijami, vendar raziskave kažejo, da je kar do 40 % splošne populacije vsaj enkrat doživelo spalno paralizo. O ponavljajočih se epizodah poročajo redkeje, po ocenah naj bi jih doživelo približno 8 % prebivalstva.

Ne spreglej:

Preberi izpoved Slovenke, ki že osem let trpi za spalno paralizo:

"Prvič sem se s spalno paralizo srečala 8 let nazaj pri 17 letih. Pojav je grozen tako, da se ne da opisati in me tudi psihično uničuje. Da opišem zadevo: tik pred spanjem oz. med spanjem me zagrabi spalna paraliza, takrat je moj um prebujen, telo pa paralizirano, jaz mižim, ampak se vsega zavedam. Med samim napadom doživljam razne zvoke, kot je veter, nekaj me premetava po postelji in še bi lahko naštevala.

Ko želim zaradi groze poskusiti premakniti okončino, z namenom, da bi se zbudila, ne gre nikakor in postane vse skupaj še hujše. Opazila sem, da se pojavi se večkrat, če grem slučajno popoldne spati ali pa če zaspim na hrbtu, vendar se vseeno pojavi tudi na boku, na primer. Kako si ostali pomagate, prosim za pomoč, ker zadeva že načenja mojo psiho."

Pri obvladovanju ali zmanjševanju pojava spalne paralize lahko pomagajo različne strategije:

Izboljšanje higiene spanja: Upoštevaj dosleden urnik spanja, ustvari sproščujočo rutino pred spanjem in poskrbi za udobno okolje.

Zmanjšanje stresa: Izvajaj tehnike za zmanjševanje stresa, kot so meditacija, globoko dihanje ali pozornost, da zmanjšaš tesnobo, ki lahko sproži epizode.

Prilagoditev spalnega položaja: Spanje na hrbtu je pogosto povezano z večjo verjetnostjo pojava spalne paralize. Preizkušaj, kateri položaj ti najbolj odgovarja.

Redna telesna vadba: Redno se ukvarjaj s telesno dejavnostjo, vendar se izogibaj naporni vadbi pred spanjem.

Omejitev poživil in elektronskih naprav: Zmanjšaj uživanje kofeina in omeji čas pred spanjem pred zasloni, saj to lahko ovira spanje.

Strokovna pomoč: Če ti spalna paraliza povzroča velike težave ali se pogosto pojavlja, se posvetuj z zdravnikom ali specialistom za spanje. Morda ti bo predlagal terapije, kot je vedenjska in kognitivna terapija (VKT), ali drugo zdravljenje, prilagojeno tvojemu stanju.

Razvijanje mehanizmov za obvladovanje: Če doživiš epizodo, se osredotoči na obvladovanje dihanja in se poskušaj opomniti, da je to začasno. Nekaterim pomaga, če za izhod iz paralize zvijajo prste na rokah ali nogah.

Ne pozabi, da tisto, kar deluje pri eni osebi, morda ne bo delovalo pri drugi, zato bo morda potrebno nekaj poskusov in napak, da boš našla najučinkovitejše strategije zase. Če je spalna paraliza pogosta ali resno vpliva na tvoje vsakdanje življenje, pa je nujno, da poiščeš strokovno pomoč.

Preberi še: "Tašča name pritiska, da svojo novorojenčico poimenujem ..." (zapis razburjene slovenske mamice)

Te morda zanima tudi: "Moja žena pravi, da noče dojiti, ker se ..." (klic na pomoč obupanega mladega očka)

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih