Si vedela, da so bolečine v predelu trebuha najpogostejši simptom, ki ga zdravniki vidijo na urgenci?
Vsakomur se zgodi, da se mu v predelu trebuha pojavi bolečina, pa naj gre za nelagodje po jedi, bolečine, povezane s stresom, menstrualne krče ali večje zdravstvene težave. "Bolečine v trebuhu so najpogostejši simptom, ki smo ga pravzaprav videli na naši urgenci," za portal HuffPost razkriva gastroenterolog Dr. Shabnam Sarker. "Mislil bi, da gre za bolečino v prsih ali kaj drugega, vendar je bolečina v trebuhu [najpogostejša, op. a.]," dodaja.
Ne spreglej:
- "Strah me je, da imam shizofrenijo, saj ..." (klic na pomoč 19-letnika + kakšni so v resnici simptomi)
- Našle smo TRIK, s katerim v trenutku odstraniš nadležne nalepke iz površin izdelkov (brez drgnjenja, vode in trganja)
Kot verjetno vedo vsi, ki imajo tovrstne težave, lahko pogosto traja nekaj časa, da natančno ugotovimo, kaj je narobe. Zakaj? Gastroenterologinja dr. Sunina Nathoo za zgoraj omenjeni portal pojasnjuje, da "je vzrokov za bolečine v trebuhu veliko, na primer žolčni kamni, razjede, Crohnova bolezen, sindrom razdražljivega črevesja, vnetje slepiča in drugo."
Vendar pa so si gastroenterologi enotni, da obstaja nekaj, česar nikoli ne počnejo (in česar ne smeš početi), ko gre za kakršnokoli bolečino v predelu trebuha, in to je ignoriranje bolečine.
Sami namreč nikoli ne prezrejo bolečine - še posebej, če je nenadna. "Če se vam bolečina v trebuhu preprosto ne zdi v redu, priporočam obisk osebnega zdravnika in gastroenterologa, ki bosta ugotovila, kaj se dogaja," pojasnjuje dr. Nathoova. Tudi če ne moreš takoj priti do gastroenterologa, je dobro, da obiščeš vsaj osebnega zdravnika. "V kolikor se počutite neprijetno, ne želite odlašati," opozarja dr. Sarker. Težave s trebuhom so lahko izčrpavajoče in lahko celo povzročijo nadaljnje težave pri iztrebljanju in prehranjevalnih navadah.
"Bistvo je, da so vse bolečine resnične in jih je treba oceniti," pravi dr. Nathoova. Toda vrsta bolečine, ki jo čutiš, mora narekovati tvoje nadaljnje korake, saj so nekateri simptomi resnejši od drugih - zlasti če začutiš nenadno, nepoznano bolečino. "Če ljudje občutijo hudo in akutno nastalo bolečino, naj gredo na urgenco. Bolečina bi namreč lahko bila posledica vzroka, ki zahteva nujno posredovanje," pojasnjuje.
Čim prej je torej treba obravnavati tudi nekatere simptome, ki lahko spremljajo bolečino v želodcu.
"V primeru, da gre za nov simptom, potem vedno rečemo, da se je verjetno treba z nekom posvetovati," pojasnjuje dr. Sarker. To še posebej velja, če z bolečino sovpadajo določeni 'alarmni dejavniki' na področju gastrointestinalnih organov, kot so nepoznana bolečina v trebuhu, krvavitev iz črevesja in izguba telesne teže. Čeprav je enkratna bolečina v trebuhu povsem možna, pa bi morala obiskati zdravnika, v kolikor doživljaš kronično bolečino v trebuhu - še posebej, če gre za bolečino, ki te onesposoblja in traja več kot teden ali dva, svari dr. Nathoova.
Prav tako je pomembno, da vsako bolečino ali simptome jemlješ resno, če imaš v družini raka na želodcu, požiralniku ali debelem črevesju, pa pravi gastroenterologinja dr. Ekta Gupta. Bolečine v trebuhu, krvavitev iz danke in kri v blatu so znaki bolezni, zato je pomembno, da vse simptome, povezane s črevesjem, sporočiš zdravniku.
Vzrokov za bolečine v trebuhu je veliko - od žolčnih kamnov do menstrualnih krčev, raka debelega črevesa, vnetja slepiča in še več, zato je vedno dobro obiskati zdravnika; samo na podlagi simptomov namreč tega ne boš mogla vedno ugotoviti.
Tudi če se z določenim nelagodjem v trebuhu spopadaš že več tednov ali mesecev, to še ne pomeni, da ga moraš ignorirati. Dr. Sarker priporoča, da si vodi dnevnik značilnosti in asociacij bolečine, kar ti lahko pomaga bolje predstaviti situacijo svojemu zdravniku. Zdravniki sicer svarijo še, da se moraš zavedati tudi življenjskih navad, ki lahko poslabšajo bolečine v želodcu.
"Svojim pacientom navadno predlagam, naj se izogibajo nesteroidnim protivnetnim zdravilom, ki pomagajo pri bolečinah na splošno in se pogosto uporabljajo brezglavo," pravi dr. Gupta. Znano je namreč, da ta zdravila dražijo želodčno sluznico. Kot nadaljuje, je tudi stres povezan z razjedami na želodcu, za želodčne neprijetnosti pa je lahko kriva tudi začinjena in kisla hrana.
Razlogov za bolečine v trebuhu je veliko, vendar bolečine - ne glede na to, kako blaga ali pogosta je - ne smemo zanemariti. "Mislim, da je koristno, da namesto samodiagnosticiranja prej kot slej poiščete pomoč, zlasti če to vpliva na kakovost vašega življenja ali je akutno, nenadno in je to za vas vsekakor zunaj norme," zaključuje dr. Sarker.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih