Prvi znak demence se najpogosteje pojavi v ustih: če to opaziš pri starših ali starih starših, se takoj posvetuj z zdravnikom

22. 7. 2024
Deli
Prvi znak demence se najpogosteje pojavi v ustih: če to opaziš pri starših ali starih starših, se takoj posvetuj z zdravnikom (foto: Profimedia)
Profimedia

Ne želimo te strašili, ampak če pri svojih opaziš te znake, ukrepaj. Zdravila za demenco ni, je pa zelo pomembno zgodnje odkrivanje. 🤍 Preberi, kaj so pogosti zgodnji znaki.

Demenca je motnja, ki poslabša posameznikovo sposobnost pomnjenja, razmišljanja ali sprejemanja odločitev. Izguba spomina in druge kognitivne okvare lahko postanejo zelo hude in motijo ​​posameznikovo sposobnost opravljanja vsakodnevnih dejavnosti. Zdravila za demenco ni, je pa zelo pomembno zgodnje odkrivanje, saj lahko z zgodnjo diagnozo in z zdravljenjem upočasnimo napredovanje demence in dlje časa ohranimo duševne funkcije.

Kateri so simptomi demence?

Nekateri zgodnji simptomi demence se lahko pojavijo leta, preden osebi dejansko diagnosticirajo bolezen. Izguba spomina in zmedenost se pojavita šele pozneje, strokovnjaki pa trdijo, da zgodnji simptomi vključujejo povečano pozabljivost, zadnje čase pa opozarjajo tudi na znak, ki se pojavi v naših ustih.

Po mnenju strokovnjakov naj bi bila zgodnji znak demence tudi suha usta.

Raymond Dacillo, direktor podjetja za zdravstveno nego C-Care Health Services, razlaga, da so suha usta zgodnji znak demence, ker ljudje z demenco pogosto pozabijo na osnovne naloge, kot je pitje vode. Ko telo ne dobi dovolj tekočine, se proizvodnja sline zmanjša, kar povzroči suha usta, njegove besede povezama Daily Express.

Eden od prvih znakov demence so lahko suha usta.

Eden od prvih znakov demence so lahko suha usta.

Profimedia

Slina je pomembna za ohranjanje vlažnosti ustne votline, pomaga pri prebavi in ščiti zobe pred bakterijami.

Ko je premalo sline, so usta suha, kar lahko povzroči težave pri govoru, prehranjevanju in poveča tveganje za okužbe v ustni votlini.

Pri osebah, ki kažejo zgodnje znake demence, je zato pomembno, da skrbniki poskrbijo za redno hidracijo. To lahko dosežemo z enostavnimi ukrepi, kot je zagotavljanje, da imajo osebe vedno na voljo kozarec vode, še posebej med obroki. Poleg tega je priporočljivo, da jim vodo ponujate ves dan, da se prepreči dehidracija in s tem tudi druge povezane težave – glavoboli, zmedenost, okužbe sečil in zaprtje.

Skrb za ustno higieno

Poleg tega lahko osebe že v začetnih fazah Alzheimerjeve bolezni pozabljajo na druge higienske prakse, skoraj vedno pa se to zgodi v poznejših fazah, kar pogosto vodi do težav z ustnim zdravjem. Alzheimerjevo združenje s sedežem v Združenih državah Amerike opozarja, da lahko osebe v srednjih in poznih fazah Alzheimerjeve bolezni pozabijo, kako uporabljati zobno kremo ali kako izpirati usta, pogosto pa se pri tem tudi upirajo pomoči drugih. 

Ustna higiena je ključna za naše splošno zdravje, saj je povezana z različnimi zdravstvenimi stanji. Slaba ustna higiena prispeva tudi k razvoju bolezni srca in ožilja ter opozarja na druge resne zdravstvene težave, kot so tumorji in visok krvni tlak.

Za zagotavljanje dobrega zdravja oseb z demenco je ključno, da skrbniki redno preverjajo in pomagajo pri vzdrževanju njihove ustne higiene. To vključuje redno ščetkanje zob, uporabo zobne nitke in redno izpiranje ust, da se preprečijo težave.

Preberi še:

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc