Že res, da je zajtrk najpomembnejši obrok dneva, a TA hrana v resnici tvojemu telesu povzroča STRES

20. 4. 2023
Deli
Že res, da je zajtrk najpomembnejši obrok dneva, a TA hrana v resnici tvojemu telesu povzroča STRES (foto: Profimedia)
Profimedia

Si vedela? Če za zajtrk ješ to 👇, telesu ne prinašaš nič dobrega. 🙄

Obstaja razlog, da zajtrk velja za najpomembnejši obrok dneva!

Zajtrk je priložnost za tvoje telo, da prekine nočni post, tvoji možgani pa dobijo prvi vir energije, ki jo potrebuješ ob začetku novega dne!

Primerna oskrba telesa in možganov z zajtrkom je ključna za celodnevno osredotočenost, jasnost in energijo.

Zaradi tega je izbira hrane, ki si jo boš zjutraj privoščila ključnega pomena ... Zato ti predstavljamo šest vrst hrane, ki jo raje pusti v hladilniku!

1. Smoothiji, ki vsebujejo samo sadje

Čeprav smutiji veljajo za enostaven, prenosljiv način za pakiranje velike količine beljakovin in rastlinske prehrane, obstaja veliko smutijev, ki so pravzaprav sladki mlečni napitki v preobleki.

Zlasti smutiji, ki so narejeni samo iz sadja (pogosto banan in manga z visokim glikemičnim indeksom), ter šerbeti ali jogurti s sadnim okusom vsebujejo veliko sladkorja.

Brez maščobe ali beljakovin, ki bi zmanjšale učinke zvišanja krvnega sladkorja, lahko takšen smuti povzroči skok energije, ki mu sledi padec le nekaj ur kasneje, kar povzroči utrujenost, tesnobo in razdražljivost.

Potres zbudil del Slovenije. Ste ga čutili tudi vi? 

2. Skleda s sadjem

Pri zajtrku je prostor za sadje, bogato z antioksidanti, vendar sklede za zajtrk na osnovi sadja pogosto služijo kot dovolj velike porcije, da lahko z njo nahraniš celo družino.

Poleg novosti, kot so granola, sladki kokosovi kosmiči in med, pogosto vsebujejo tudi velike količine sladkorja.

3. Kava z okusom

S preprosto črno kavo, ki si jo skuhaš doma, ni prav nič narobe. Raje pa se izogni kavam, ki vsebujejo aromo vanilije in podobne dodatke.

Znano je, da »napolnjene kave«, polne umetnih arom, rafiniranih sladkorjev in mlečnih izdelkov, povečujejo vnetje v telesu in možganih.

Vnetje je povezano s povečanimi simptomi psihiatrične bolezni in oslabljeno kognicijo.

4. Kosmiči

Vrsta kosmičev, ki jih izbereš, ima pomembne posledice za tvoje kognitivne funkcije v preostalem delu dneva.

Ko gre za žitarice,  moraš izbrati tiste s polnozrnatim žitom, oreščki, zdravimi maščobami in ogromno vlaknin, ki nahranijo črevesje.

Vendar kosmiči, kupljeni v trgovini, pogosto ponujajo le malo teh hranil. Poskusi sestaviti svojo domačo granolo ali mešanico žit, da nadzoruješ sladkor in povečaš vnos hranil.

5. Sadni jogurt

Jogurt s sadnim okusom je še en prikrit vir sladkorja, ki se predstavlja kot uravnotežen zajtrk.

Pomembno je, da preveriš oznake o hranilni vrednosti: 4 grami sladkorja so 1 čajna žlička – zato bodi previdna, da ne zaužiješ 6 ali 8 čajnih žličk sladkorja v svojem domnevno "zdravem" jogurtu za zajtrk.

Namesto tega raje dan začni s polnovrednim, nesladkanim jogurtom - dodaj mu nasekljano sadje po izbiri ter prelije s cimetom in kapljico medu.

6. Kombinacija krof (sladko) in kava

Čeprav so enostavni, prenosljivi in ​​široko dostopni, krofi in kava ne zagotavljajo ustrezne podlage za trajno osredotočenost in razpoloženje čez dan.

Krofi vsebujejo veliko rafiniranih ogljikovih hidratov in so pogosto ocvrti v vnetnih oljih, kar lahko kratkoročno povzroči možgansko meglo in dolgoročno slabši spomin.

Na splošno ni priporočljivo pretiravati z dnevnim vnosom kofeina, zato svojega dneva ne začenjaj z veliko količino kave in sladkorja!

Vir: mbg

Preberi še: Sivo ali zeleno obarvanje okoli RUMENJAKA - lahko takšno jajce poješ? (+ zakaj se to zgodi)

Priporočamo tudi: Medenično dno: Tako ga UTRDIŠ glede na to, ali si stara 20, 30, 40 ali 50+

Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem