Čas za čiščenje, čas za zdravje

27. 2. 2003
Deli
Čas za čiščenje, čas za zdravje

Ste vedele, da je post najstarejša in najučinkovitejša metoda zdravljenja? Z njim popolnoma prečistimo in razstrupimo telo, okrepimo imunski sistem, organe in žleze, celo pomladimo se!

Pravijo, da smo tako mladi ali stari, zdravi ali bolni, kot so naši najmanjši življenjski členi – celice. Vsaka je živ organizem z lastno presnovo, ki mora biti stalno oskrbovan s kisikom in z ustrezno prehrano. Vendar današnji način življenja teh osnovnih pogojev ponavadi ne more zagotoviti. Neredna in nezdrava prehrana, stres, premalo gibanja, spanja, sprehodov v naravo in prenajedanje upočasnijo procese obnove in izgradnje celic.

To pa povzroča staranje, manjšo odpornost in posledično bolezni. Vendar bodite brez strahu, vse še lahko popravimo! Tako kot si vsak dan očistimo zobe in redno servisiramo svoj avto, je dobro vsaj enkrat na leto očistiti notranjost svojega telesa. Najboljše ‘čistilno sredstvo’ pa je post s sadnimi in z zelenjavnimi sokovi.

Zakaj sokovi?

Sveži sadni in zelenjavni sokovi so polni vitaminov, mineralov in živih encimov, nujno potrebnih za gradnjo novih celic in samozdravljenje. Presnavljajo se neposredno v krvnem obtoku, in s tem ne obremenjujejo prebavnega sistema. In ker le-ta ne ‘izgublja’ časa za prebavo, se lahko ‘posveti’ obnovi celic in tkiv, ter začne porabljati stare zaloge (mednje sodijo tudi maščobne blazinice). V kombinaciji z zeliščnimi čaji in zelenjavnimi juhami, ki uravnavajo kislinsko in bazično ravnovesje v telesu, poskrbijo za pomlajevanje organizma.

Kdaj je najprimernejši čas za post?

Najbolj naraven čas za razstrupljanje je obdobje pred začetkom pomladi ali jeseni. Kitajska medicina priporoča dneve med desetim marcem in prvim aprilom ali med enajstim septembrom in drugim oktobrom. To nikakor ne pomeni, da se morate držati ravno tega časa. Res je, da se telo med postom nekoliko ohladi, zato morda pozimi ni najbolj prijetno, vendar to nikakor ni pravilo. Same si določite najbolj primeren čas za post in se nanj temeljito pripravite.

Če se posta lotevate prvič, je najbolj priporočljiv desetdnevni program, ki vključuje tri do pet dni posta s sadnimi in z zelenjavnimi sokovi. Ponovite ga enkrat do dvakrat na leto, ali pa si izberite en dan v mesecu (npr. ob polni luni) in ta dan jejte samo sadje ali pijte sokove. Tiste, ki si želite daljše prenove, in vse, ki imate hude zdravstvene težave, se o tem posvetujte s svojim zdravnikom. Nosečnicam in doječim materam posta ne priporočamo.

Je treba vzeti dopust?

Najbrž je to kar pametna odločitev, vsekakor pa ni obvezna. Dopust ni potreben zato, da bi doma strogo ležale, ker boste tako slabotne ali kaj podobnega, razstrupljevalni dnevi so namenjeni vam, zato jih čim bolje izkoristite. To včasih predstavlja manjši problem, predvsem, če imate družino, vendar si poskusite ‘ukrasti’ vsaj nekaj uric na dan, ki bodo samo vaše.

Če si ne morete privoščiti dopusta med dnevi strogega posta, si ga razporedite na konec tedna. Med programom je priporočljivo veliko gibanja, sprehodov, masaž, kopeli, v službah in na fakultetah pa pretežno sedimo. Če ne gre drugače, si med delom vzemite več krajših odmorov; sprehodite se, nekajkrat globoko vdihnite ... Post ni priporočljiv ob hudih telesnih in psihičnih obremenitvah: menjava službe, izpitni čas, selitev ...

Desetdnevni razstrupljevalni program

Nekaj dni pred začetkom programa je priporočljivo postopoma izločevati nikotin (ko pijemo le sokove, ne smemo kaditi, sicer pa je post idealna priložnost, da to navado opustimo), bel sladkor, alkohol, kofein (nadomestite ga lahko z zelenim čajem), rdeče meso, mlečne izdelke, meso, jajca, sol, belo moko ... Telo nam bo hvaležno, če ga bomo na razstrupljanje počasi pripravile!

Posta ne smemo zamenjati za shujševalno dieto, lahko pa je priprava na hujšanje ali na spremembo prehranjevalnih navad. Res je, da se med postom maščobne celice pospešeno topijo, da se ponavadi izgubi kar nekaj kilogramov, toda to sploh ni pravilo. Post je namenjen predvsem čiščenju telesa, da nam več energije, boljši spanec, lepšo kožo, vitalnost, obnovi celice, organe in tkiva, okrepi imunski sistem ...

1. dan – Presno sadje in zelenjava, rjavi riž

Za zajtrk jejte sveže sadje, za kosilo si pripravite veliko skledo solate (presne zelenjave) brez soli, z jabolčnim kisom in kapljico olivnega olja. Glavna jed naj bo kuhan rjavi riž. Za večerjo lahko jeste sadje ali presno zelenjavo. Pijte veliko tekočine; vodo (lahko ji dodate žličko javorovega sirupa in nekaj kapljic limone) ali zeliščne čaje (npr. zeleni čaj, metin, kamilični, šipkov, yogi čaj ...)

2. dan – Presno sadje, zelenjavna juha, grauberjeva sol

Zjutraj si iztisnite sok dveh pomaranč in grenivke, potem jejte sadje, za kosilo zelenjavno juho (brez soli), zvečer spet sadje, ter spijte vodo z grauberjevo soljo (dobi se v zeliščnih trgovinah, lekarnah). Čim več tekočine!

3. do 7. dan – Samo tekočina

Takoj po vstajanju sledi klistiranje, (žal obvezni del posta, strupe je treba izplakniti iz črevesja, brez tega je post brezpredmeten, celo nevaren. Posodo za klistiranje lahko kupite v vsaki lekarni; napolnite jo z litrom vode, njena temperatura naj bo enaka telesni.

Vodo spustite v črevesje, zadržite jo, kolikor časa je mogoče (do nekaj minut), potem jo pustite odteči. Med zadrževanjem si lahko nežno masirate črevesje. Postopek ponovite vsak dan, vključno z 9. dnem, ali pa vsaj 3., 5., in 9. dan.)

Potem masirajte (ščetkajte) telo s krtačo. Spijte skodelico zeliščnega čaja, ki mora biti topel, ne vroč. Čez dan spijte 2 do 3 litre tekočine – čaje, mineralno vodo brez ogljikovega dioksida, navadno vodo z limono in javorovim sirupom ... Opoldne si privoščite postno juho ali razredčen zelenjavni sok, zvečer razredčen sadni ali zelenjavni sok. Na dan lahko spijete liter in pol zelenjavnega soka, razredčenega z vodo. Pijte počasi, sokovi naj bodo sveži, prevladuje naj korenčkov sok.

Čim več se sprehajajte na svežem zraku, lahko izvajate lažje telovadne vaje ali jogo, privoščite si kopel z aromatičnimi olji, savno, plavanje, pojdite na krajši izlet, popoldne lahko malo zaspite. Razvajajte se, pojdite v kino ali na koncert, na masažo, ustvarjajte, pišite dnevnik ...

8. dan – Kako končamo post?

Tako kot moramo post pravilno začeti, ga moramo tudi pravilno prekiniti. Prebava je nekaj dni počivala, zato je ne smete prehitro obremeniti. Paziti morate, da ne boste v prvem dnevu ‘nadoknadile’ za vse dni, ko ste o hrani le razmišljale. Torej, ne jejte preveč. Hrano dobro prežvečite, ne mešajte preveč vrst hrane naenkrat. Po zaporedju, po katerem ste odvzemale določene vrste hrane, zdaj te vrste dodajajte.

Zjutraj pojejte celo jabolko, za kosilo pa manjši krožnik solate. Še naprej pijte postno juho in zelenjavne sokove.

9. dan – Postopno privajanje

Za zajtrk pojejte namočene fige ali slive z vodo vred, to bo spodbudilo vašo prebavo. Za kosilo si pripravite manjšo skledo solate. Za večerjo naj bo zelenjavna juha, še vedno brez soli. Med obroki lahko jeste jabolka, pijte sokove, vodo, čaje in juho.

10. dan – Konec!!!!

Za zajtrk pojejte slive ali fige, potem kozarec jogurta in nekaj orehov. Pri kosilu povečajte porcijo solate in dodajte kuhan ali pečen krompir. Za večerjo pojejte kos polnozrnatega kruha in košček sira ter juho.

Dobrodošle ‘nazaj’!

Naslednje dni postopno dodajajte ostalo hrano, začnete lahko z rjavim rižem, polnozrnatimi testeninami, sojinimi izdelki ...

Kako premagati stranske učinke?

Razstrupljanje je intenziven proces, zato so možne manjše krize. Vendar jih boste z nekaj potrpežljivosti zagotovo premagale! Tako kot pridejo, tudi odidejo. Predstavljajte si, koliko let je bilo vaše telo skladišče za vse mogoče odpadke, njihov ‘odvoz’ je včasih lahko neprijeten, toda pomislite na to, kako se boste počutile potem, ko jih ne bo več! Ponavadi imajo tisti, ki post najbolj potrebujejo, tudi največ težav, ki pa po tretjem dnevu postopoma izginejo.

Volčja lakota: Zlasti prvi trije dnevi so lahko težavni, vaša volja in vztrajnost bosta resnično na preizkušnji, toda lakota po tretjem dnevu praviloma izgine.

Glavobol: Tudi ta se, zaradi procesa razstrupljanja, rad pojavi v prvih dnevih posta. Veliko tekočine ga ponavadi odžene, lahko pa si na senca kanete nekaj kapljic sivkinega olja.

Slab telesni vonj in zadah: Čeprav sta moteča, kažeta na to, da se v telesu dogajajo spremembe. Redno ščetkajte kožo, kopeli dodajajte eterična olja (rožmarin, bor, brin, kamilica, limona), grgrajte žajbljev čaj ali žvečite peteršilj.

Motnje spanca: Poskrbite, da bo soba prezračena, zavrtite si nežno glasbo, vadite dihalne tehnike.

Madeži, izpuščaji, mozolji: Koža je tudi izločevalni organ, nezaželeni mozoljčki pa so še en dokaz, da se telo čisti. Naredite si parno kopel, čistilno obrazno masko in veliko pijte!

Mrzle noge: pomagajo yogi čaji (vsebujejo ingver), masaža, joga in sprehodi.

Dihalna vaja:

Tehnika popolnega dihanja prinaša kisik globoko v celice in iz njih izvleče strupe.

Lezite na tla in se udobno namestite. Stopala naj se stikajo, roke položite na trebuh. Počasi in enakomerno vdihnite skozi nosnice. Zavedajte se diha, ki teče skozi prsni koš. Občutite, kako se širi trebuh in kako se prsti ločijo. Počasi in enakomerno izdihnite skozi nosnice. Opazujte, kako trebuh upada in se prsti spet dotaknejo. Nekoliko počakajte, nato ta krog ponovite. Pet minut dihajte v lastnem ritmu.

Sokovi, ki razstrupljajo:

Limona: proti alergijam, astmi.

Jabolko: čisti jetra in črevesje.

Ananas: deluje protivnetno, odličen za lepo kožo in odpravo celulita.

Korenje: dober za oči, kosti, sklepe, kri, za sijočo kožo (lahko ga uporabljamo kot obrazno masko).

Rdeča pesa: proti boleči menstruaciji, za dobro kri.

Kumarice: za čisto kožo, lase, nohte.

Zelena: (uporabljamo jo v majhnih količinah, razredčeno) dobra za ledvica, dviga potenco.

Zdravilne mešanice:

Za lepo in čisto kožo: korenje, pesa, zelena.

Pri vnetem grlu, prehladu: limona, ananas.

Za dobro delovanje ledvic, spolnih žlez in jeter: korenje, kumarica, rdeča pesa.

Proti glavobolu: korenje, kumarica, rdeča pesa in žlička spiruline (modrozelena alga v prahu).

Za goste lase: kumarica, lucerna (alfa alfa kalčki).

Anemija: korenje, špinača.

Za več energije: h kateremukoli soku primešajte šop peteršilja.

Sokove pripravljajte vsak dan, da bodo sveži, z električnim sokovnikom.

Zdrave počitnice

Tiste, ki bi se rade razvajale ter postile pod zdravniškim nadzorom, se lahko odpravite v Šmarješke toplice ali pa v Hotel Plesnik v Logarski dolini. V Šmarjeških toplicah vodijo sedemdnevni program popolnega posta ob presnih sokovih, zelenjavni juhi in čajih, poleg tega pa z različnimi tehnikami, kot so savna, ščetkanje, masaže, aromaterapija, kolono-hidro terapija in druge spodbujajo delovanje izločilnih organov. V Hotelu Plesnik je na voljo ‘prečiščevalni’ vikend ali teden ob presnih sokovih, velik poudarek pa je na masaži, aromaterapiji ...

Literatura:

O postu in razstrupljanju lahko na policah slovenskih knjigarn najdemo kar nekaj knjig, v njih boste našle navodila za pripravo sokov, podrobnejša navodila za post, izkušnje ljudi, ki so s tovrstnim samozdravljenjem premagali različne težave ... Priporočamo: Norman W. Walker: Sveži zelenjavni in sadni sokovi, Paavo O. Airola: Post ob sokovih, dr. Bernard Jensen: Zdravljenje s sokovi, Jane Alexander: Očistimo telo in duha. Če se boste odločile za razstrupljanje, vam želimo veliko volje, rezultati namreč vedno sledijo.

Ali vaše telo prosi za pomoč?

Telesni razstrupljevalni sistem in znamenja neravnovesja

Limfni sistem: pogosti prehladi, viroze, utrujenost, zabuhlost, temni kolobarji pod očmi, celulitis.

Jetra: pri preobremenjenih jetrih nas mučijo napihovanje, slaba prebava in obložen jezik.

Pljuča: izcedek iz nosu, katar, zamašeni sinusi, pogosto kihanje.

Koža: celulitis, zamašene pore, akne, ogrci, mozolji.

Ledvice: temen in moten urin, bolečine med uriniranjem.

Črevesje: zaprtost, plini, vetrovi.

Postna juha

Sestavine (Zelenjave ne lupite, tudi krompirja ne):

  • 2 večja krompirja, narezana na srednje velike kocke;
  • 225 g korenja, naribanega ali narezanega na koščke;
  • 225 g blitve, nasekljane ali narezane na koščke;
  • 225 g zelene, skupaj z listjem, zrezane na koščke;
  • 225 g katere koli zelenjave, npr. repe, peteršilja, zelja, lahko mešano.

V posodo nalijte 1,5 l vode, dodajte zelenjavo in pri manjši temperaturi kuhajte najmanj pol ure, nato pustite juho pol ure stati. Precedite jo, ponovno segrejte in popijte. Lahko jo hranite v hladilniku, vedno pa naj bo topla. (Juhi lahko dodate malo ingverja, dober je za segrevanje telesa.)

Savina A. Ritter

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc