Doma hodiš bosa? Preveri, ali je to v resnici dobro ali slabo (izjava zdravnika te bo presenetila)

8. 1. 2025
Deli
Je bosa hoja doma koristna? (foto: Profimedia)
Profimedia

Če si zaskrbljena zaradi zdravja svojih stopal, ti bo po branju tega čisto vse jasno.

Ali to, da ko vstopiš skozi vrata, sezuješ čevlje in hodiš bosa (torej brez nogavic) po svojem domu, dejansko škoduje zdravju tvojih stopal? Včasih to ni najbolj prijeten občutek, vendar pa zdravniki pravijo, da je lahko koristno - a le, če upoštevaš nekatera dejstva. "Bosa hoja pomeni stik kože s tlemi," pojasnjuje licencirani klinični podiater dr. Robert Conenello. "Vse drugo se šteje za obuto hojo, saj tudi nogavice spremenijo mehaniko gibanja."

Ne spreglej:

Bosonoga hoja doma ima svoje prednosti.

"Sem velik zagovornik bosih nog doma. [Ta praksa, op. a.] povečuje notranjo mišično moč stopal," razloži zdravnik. Po njegovih besedah je glavna prednost bosonoge hoje krepitev mišic v stopalih, ki s staranjem in nošenjem čevljev oslabijo. Te mišice so tesno povezane z našo splošno gibljivostjo, zato lahko njihovo slabšanje prispeva k slabšemu gibanju, ko se staramo. "Veliko patologij, ki jih vidim v svoji praksi, je posledica nezmožnosti vključevanja teh mišic za normalno gibanje in presnovno učinkovitost," dodaja dr. Conenello.

Dr. Hannah Kopelman, ki se ukvarja z dermatologijo, pa omenja, da ima lahko bosonogost doma nepričakovane koristi za kožo na naših stopalih. "Če doma hodite bosi, lahko vaša koža diha, kar preprečuje nabiranje vlage in zmanjšuje tveganje glivičnih okužb, kot je atletsko stopalo," pojasnjuje. Čeprav to ni neposredno povezano z dermatologijo, lahko bosa hoja doma nudi tudi drugo prednost za kožo, ki je povezana s senzorično stimulacijo in splošnim dobrim počutjem.

Ugriznila ga je zelo strupena kača: vplivnež je vse skupaj posnel s kamero

"Občutek teksture različnih površin pod nogami je lahko prizemljujoč in sproščujoč, skoraj kot mini refleksoterapija," pravi Kopelmanova. "Za tiste, ki nimajo težav s kožo ali stopali, je to lahko naraven način povezovanja z okoljem in spodbujanja pozornosti." Če povzamemo, v čistem domu to pomaga okrepiti tvoja stopala, zagotavlja dolgoročne koristi in hkrati zmanjšuje tveganje za kožne bolezni. Poleg tega je to neke vrste naravna masaža, ki je lahko presenetljivo sproščujoča.

Obstajajo pa tudi nekatere potencialne slabosti.

Kot poudarja Kopelmanova, je ena od možnih slabosti bose hoje v zaprtih prostorih večja izpostavljenost dražljajem ali alergenom na tleh, kot so prah, dlake hišnih ljubljenčkov ali čistilne kemikalije. Za posameznike z občutljivo kožo ali kroničnimi boleznimi, kot sta kontaktni dermatitis ali ekcem, je to lahko velik problem. No, vse to lahko rešimo že z ustrezno higieno, ki pomaga zmanjšati tveganja. Kot opozarja dr. Conenello: "Pogosto si umivajte noge, jih temeljito osušite in navlažite."

Druga boleča tveganja, povezana z bosimi nogami, vključujejo možnost zdrsa na spolzkih ali mokrih površinah ali stopanje na kaj trdega in ostrega, kar bi lahko povzročilo poškodbe. Kopelmanova svari, da so osebe s sladkorno boleznijo ali slabim krvnim obtokom bolj izpostavljene hudim posledicam, saj "lahko že manjša poškodba stopala privede do resnih zdravstvenih težav".

Opozarja še, da hoja z bosimi nogami sicer lahko pomaga pri krepitvi mišic, vendar lahko ponavljajoča se hoja po trdih površinah povzroči utrujenost stopal ali plantarni fasciitis - stanje, pri katerem se vname tkivo, ki povezuje petno kost s prsti. "Sčasoma lahko pomanjkanje blaženja obremeni sklepe, zlasti pri tistih, ki že imajo težave s stopali ali sklepi," pojasnjuje.

Kdaj je treba nositi čevlje ali nogavice?

Čeprav je dr. Conenello na splošno zagovornik bosih nog, svetuje, da pri opravilih, pri katerih je treba dlje časa stati, na primer pri kuhanju, vendarle nosiš obuvalo. "Če dolgo stojite bosi, je lahko en del stopala prekomerno obremenjen," svari. Seveda obstaja tudi srednja pot: nogavice. Po besedah zdravnika z njimi ni nič narobe, a nogavice bodo le zmanjšale koristi, povezane z bosimi nogami. "Med tlemi in stopalom je zdaj filter," pojasnjuje.

Kot dodaja Kopelmanova, pa lahko nogavice nudijo "minimalno zaščito pred manjšimi odrgninami ali alergeni, hkrati pa še vedno omogočajo, da se vaša stopala počutijo relativno svobodno". Z nošenjem nogavic se zmanjša tudi neposreden stik s površinami, na katerih se lahko nahajajo bakterije ali dražljaji. Če upoštevamo vse prednosti in slabosti, je bosa hoja doma - zlasti po čistih in dobro vzdrževanih tleh - ne le varna, ampak tudi zdrava.

Razen v primeru, da imaš kakšno kožno bolezen (na primer luskavico, ekcem ali atletsko stopalo), ki bi se zaradi prisotnosti bakterij lahko poslabšala. "Prav tako se morajo posamezniki s sladkorno boleznijo, nevropatijo ali slabo cirkulacijo izogibati bosi hoji zaradi povečanega tveganja za neopazne poškodbe ali okužbe," zaključuje Kopelmanova.

Po predlogi

https://cosmopolitan.metropolitan.si/zvezde/domace/tina-gaber-maceha-robert-golob-otroci-foto-kaj-pocnejo-skupaj/

Novo na Metroplay: Alenka Husič o najlepših spominih, vzgoji hčerk in pestrem preteklem letu