Dejstvo je, da imajo vagine vonj po ... vaginah. In čeprav njihov naraven vonj ni ravno nekaj, kar bi si želela imeti doma v obliki dišeče sveče, je pač takšen, kot je.
Vsekakor pa je dobro ločiti med tem, kaj je popolnoma normalno in kaj sploh ni.
Nekateri vaginalni vonji lahko namreč nakazujejo na težave, kot so vnetja, še posebej, če jih spremlja izloček čudne barve in gostote ter je njegova količina večja, kot si je vajena.
Od popolnoma normalnega vonja do rdečega alarma – tukaj so najpogostejši vaginalni vonji, ki bi jih morala poznati vsaka ženska, in njihov pomen:
1. Smrdeč vonj
Če ima tvoja vagina vonj po nečem, kar lahko opišeš samo kot zelo, zelo neprijetno in imaš po možnosti še visoko vročino, bolečine v spodnjem delu trebuha ali te med seksom celo boli, obstaja možnost vnetne bolezni.
Medenično vnetno bolezen lahko povzročijo spolno prenosljive bolezni, kot sta gonoreja in klamidija, pri čemer se bakterije prenesejo iz vagine ali materničnega vratu v maternico in druge reproduktivne organe.
To bolezen je potrebno jemati zelo resno, saj lahko povzroči neplodnost in kronično bolečino, če je ne zdravimo (običajno je to možno že z antibiotiki). V kolikor izkusiš zgoraj omenjene simptome, nemudoma obišči svojega ginekologa!
2. Vonj mošusa
Vonj zdrave vagine je odvisen od tvoje aktivnosti. Na primer, popolnoma normalno je, če ima tvoja vagina nekoliko močnejši mošusni vonj po naporni telesni aktivnosti, saj se takrat v njeni bližini (kot po celotnem telesu) izloča znoj.
V kolikor pa te vonj zelo moti, ne bo nič narobe, če se posvetuješ s svojim ginekologom, saj se boš le tako lahko prepričala, da je tam spodaj vse v najlepšem redu.
3. Vonj po ribah
Če ima tvoja vagina močan, neprijeten vonj po ribah, obstaja možnost vnetja. V kolikor je vonj še močnejši po seksu ali pa ga spremlja velik izloček, lahko gre za bakterijsko vaginozo. Pri njej gre za prekomerno množenje bakterij, ki zmotijo pH ravnovesje v nožnici.
Če opaziš zelenkast izloček ter izkusiš srbečico in bolečino med uriniranjem, obstaja možnost, da imaš trihomonijazo, pogosto spolno prenosljivo bolezen.
Na srečo lahko oboje zdraviš z antibiotiki. Le poskrbi, da čimprej obiščeš svojo ginekologinjo – in nikoli ne poskusi z izpiranjem, saj je lahko zgoraj omenjeno povezano z hormonskim neravnovesjem, kronično boleznijo ter težavami z reprodukcijo in razvojem, prav tako pa tudi zvišanim tveganjem za razvoj raka jajčnikov.
4. Rahel vonj po belilu (ali kloru)
Razni lubrikanti in kondomi lahko prispevajo k temu vonju, ki najbolj spominja na belilo ali klor. Na srečo ni to nič strašnega, v kolikor te moti, pa naslednjič le uporabi neodišavljen lubrikant ali kondom.
5. Vonj po kovini
Če tvoja vagina med menstruacijo dobi vonj po kovini, je to popolnoma normalno. Kri, ki se izloča, ji da namreč poseben vonj.
6. Sladek vonj
Na vonj (in okus) vagine ima vpliv tudi prehrana. Na primer: citrusi, kot so pomaranče, ananas in grenivka, vaginalnim izločkom dajo sladkast vonj in okus. Po drugi strani pa čebula, česen, brokoli in šparglji lahko povzročijo, da vonj in okus vagine postaneta nekoliko manj prijetna.
7. Vonj po kvasu
Čeprav vagina sicer ves čas vsebuje majhno količino kvasovk, lahko zaradi uporabe lubrikantov, spermicidov in antibiotikov, celo nosečnosti, pride do njihovega prekomernega razmnoževanja in okužbe.
Kako veš, da je kaj narobe? Če opaziš rahel vonj, ki spominja na vonj po kruhu, spremlja pa ga izloček, podoben svežemu siru. Čeprav ta vrsta vnetja ni strašna, pa je dobro, da se posvetuješ s svojim ginekologom, ki bo postavil diagnozo. Dobra novica je, da je večino teh vnetij možno zdraviti s pomočjo zdravil proti gljivicam in tablet.
Pripravila: N. Š.
Preberi še: S TEM čudežnim živilom si lahko pomagaš pri menstrualnih krčih (preverjeno pomaga!)
Priporočamo tudi: "V primerih, ko menstruacije ni bilo po več mesecev, sem komaj dihala." (Izpoved mlade Slovenke)
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih