Klinični psihoterapevt in predavatelj, Michael J. Formica, je prepričan, da to vprašanje najpogosteje prihaja prav iz ust pacientov, ki so pravi kvazi-eksperti za raznorazne psihične motnje in nasploh do zob oboroženi z informacijami iz knjig, interneta ali revijalnega tiska.
Michael je prepričan, da jim njihovo – bolj ali manj - pomankljivo znanje bolj škodi kot koristi.
Neprestano predalčkanje
Danes se praktično vsako, še tako banalno odstopanje od domnevno ‘normalnega’ ponaša s svojim lastnim, kliničnim imenom. Tako temu, čemur smo še včeraj rekli: ‘malo živčen’, danes že pravimo anksiozna motnja ...
Lestvica ‘norosti’
Mali senčni ekscesi
Ti, senčni simptomi, so sami po sebi docela nedolžni, s stopnjevanjem po lestvici pa počasi vendarle evoluirajo v prave duševne motnje.
Vsi po malem nori!
zelo strahNe verjameš?
Pobrskaj po biografijah slavnih
Albert Einstein je menda imel v svoji omari: 7 belih srajc, 7 parov črnih hlač, 7 jaken iz tvida, 7 črnih kravat, 7 parov belih boksaric, 7 parov črnih nogavic in 7 parov črnih čevljev. V poletnih mesecih je za nekaj časa pozabil na kravate, jakne zamenjal za sive puloverje in čevlje za sandale, sicer pa vsak dan nosil svež par enakih kosov v isti kombinaciji oblačil. Pravil je, da tako ni izgubljal svoje dragocene mentalne energije za to, da bi se moral vsako jutro na novo odločati: Kaj obleči?
No, po današnjih standardih, teh njegovih čudaških navad ne bi več imeli le za zmerno ekcentričnost, kakršno so mu pripisovali v njegovih časih in kakršna se takšnemu geniju, kot je bil on, pravzaprav čisto dobro poda, temveč bi ga verjetno označili za obsesivno-kompulzivno motenega.
Zdaj razumeš?
Ohrani zdrav razum!
ljudje, za božjo voljo, ohranite zdrav razum!
- Zato, preden se čisto ‘napsihiraš’, da si lastnica neke prav eksotične ali bizarno hude duševne motnje, raje pomisli: te morda ne zdeluje le prenatrpan urnik (šola ali služba, številne obveznosti v prostem času, dodatno delo, ki te čaka doma), ali te ne spravlja v stres tvoj nadrejeni in ali ti ne sivijo po nepotrebnem lasje zaradi neodogovornega partnerja? Konec koncev, če bi bila pri vseh pritiskih, ki si jih dalj časa deležna vsak dan, še popolnoma ‘normalna’, bi prav to ne bilo več povsem normalno! Hecno, ne?
- Preden dovolimo, da našim otrokom predpisujejo tablete Ritalin, tako kot to danes množično počnejo po ZDA, preverimo raje njihove prehranske navade (preveč rafiniranega sladkorja, hitre prehrane ipd.) in način preživljanja prostega časa (premalo fizičnih aktivnosti, preveč stresnih računalniških igric ipd).
- In, preden začneš nekritično jemati vse mogoče farmake za lajšanje stresa, se nauči raje meditirati in sproščati, predvsem pa za vikende ali praznike pusti delo v pisarni.
- Ali: preden si omisliš kuro s pripravki za jačanje spomina, si raje kupi navaden planer in začni voditi svoj osebni koledarček obveznosti. Saj veš: Pametni pišejo!