V mesecu bleščic pripravi svojo zabavo

30. 11. 2006

Pozabi na katering in dostavo iz cvetličarne, razen če nisi pred kratkim ujela milijonarja. Kot po stari navadi ima Cosmo zate nekaj izvirnih predlogov, s katerimi se boš izkazala kot odlična gostiteljica. Če si samska, je to tudi odlična priložnost, da v vseh pogledih očaraš svojo simpatijo.

No ja, dobra zamisel, če resnično nisi vešča pripravljanja hrane in pijač, je, da za pomoč prosiš prijateljico ali prijatelja, ki to zna, in se ji/mu potem zahvališ z darilcem.

Si v dilemi glede pravega datuma? Decembra nam zabave na koncu res še zrastejo čez glavo, zato je mogoče bolje, da svojo uvrstiš nekam med Miklavža in Božička.

In ne nazadnje: zakaj bi se sploh mučila s pripravo zabave na svojem domu? Ker rada hodiš na zabave drugih in ker se vedno noro razveseliš vabil. Prav je torej, da si enkrat ti dobra vila. Vse, kar potrebuješ, je nekaj poguma, domišljije in Cosmo.

Mehurčki

Kakorkoli obrneš, mehurčki so seksi, od mehurčkov v kozarcu do metuljčkov v trebuhu pa ni več tako daleč. Za aperitiv si priskrbi več steklenic penine (najbolje suhe) in jagode (če jih ne boš dobila, bo v redu tudi kompot).

Koktajl, ki bo še posebno všeč puncam, se imenuje Rossini. Jagode zmelji v mešalniku in jih postavi v hladilnik. Ven jih boš vzela, tik preden boš postregla aperitiv – v čaše za šampanjec daj tretjino jagodne kaše in dve tretjini penine. Končen barvni učinek bo zelo Cosmo.

Ker je kar veliko ljudi alergičnih na jagode, lahko uporabiš tudi breskve. V tem primeru se bo tvoj koktalj imenoval Bellini, ki so ga izumili v znamenitem Harry’s baru konec 50. let 20. stoletja. V obeh primerih lahko gospodoma R. in B. dodaš tudi nekaj jagodnega in breskovega soka, če bi rada, da bi bili tvoji koktalji slajši.

Za prvo in drugo lakoto

Tvoja miza naj se šibi od čim manjših prigrizkov. Na enem krožniku ne smejo manjkati ostrige na ledu, sploh ker si kot aperitiv ponudila koktalj na osnovi penine, ostrige in mehurčki pa sodijo skupaj kot rit in srajca. Kako ostrige kupiš, odpreš, postrežeš in poješ, si si najbrž prebrala v novembrski številki Cosma.

Če se ti ljubi kuhati in samo pod pogojem, da tvoja družba ni prevelika, so dobra ideja tudi kapesante. Napol jih lahko pripraviš uro pred zabavo, ko se gostje že zberejo, pa samo še prižgeš pečico.

Kapesante z gobami

Kapesante ali jakobove pokrovače so gospe školjke. Tudi tisti, ki v osnovi ne marajo školjk, marajo vsaj te. Lahko šteješ eno ali dve školjki na osebo, za deset kapesant pa potrebuješ: eno šalotko, pest suhih gob (najbolje lisičk), malo smetane, dve rezini kruha za toast, peteršilj, suho belo vino, 20 gramov masla in oljčno olje.

Najprej za deset minut namoči gobe. Iz kapesant izlušči meso in pri tem pazi, da ne po- škoduješ lupin. Meso operi in ga za deset minut potopi v mrzlo vodo. V kozici nato školjke deset minut kuhaj v malo osoljeni vodi, ki si jo odišavila s pol kozarca belega vina in ščepcem popra.

V drugi kozici na stopljenem maslu popraži šalotko, malo posoli in dodaj ožete gobice. Praži jih pet minut, potem dodaj štiri velike žlice smetane za kuhanje in na kocke narezan kruh. Kuhaj še pet minut, nato pa gobjo zmes naloži v školjčne lupine, nanjo položi školjke in položi v pekač, obložen s folijo. Tik pred zdajci pokapaj z oljčnim oljem in peci pet minut pri 250 °C. Za vsesplošen vroč učinek jed postrezi zelo vročo.

Nadgrajen sirov krožnik

Na koščke narezana gavda ne bo impresionirala ne gostov ne njihovih brbončic. Nakupi veliko vrst sirov, od trdih (tudi gavdo!) do mehkih, od sladkih do pikantnih, s plesnijo in brez. Naj ne manjkajo vsaj brie, ovčji sir (pecorino) in ementalec, da boš ustregla čim več gostom. Ob sirovi plošči naj stoji košarica s tanko narezano francosko štruco, v center pladnja naloži orehe, datlje in fige ter plitko skodelico medu. Za bolj ‘francoske’ goste, ki v siru zares uživajo, imej na zalogi nekaj steklenic kakovostnega rdečega vina.

Goveji karpačo

Kupi lep kos pljučne pečenke ali rostbifa, ga posoli, popopraj in potresi z zelišči z domačega vrta (bazilika, peteršilj, pehtran, šetraj ...). Tesno ga zavij v folijo in za en dan spravi v hladilnik. Štiri ure, preden boš meso narezala, ga moraš dati v zamrzovalnik. Bistvo karpača je, da je meso narezano čim bolj tanko, kot pršut. Preden ga začneš rezati, se prepričaj, da imaš dovolj oster nož. Na posteljico iz rukole naloži rezine mesa, posoli in pokapaj z limono, okrasi z rezinami koromača in lističi parmezana.

Za povrh

Čokoladni tartufi

Za manjši pladenj tartufov potrebuješ 200 gramov oreščkov (mandljev, lešnikov, arašidov, pistacij ...), 50 gramov masla, 100 gramov sladkorja, štiri žlice kakava v prahu in 200 gramov jedilne čokolade. V kozici najprej popraži suho sadje in ga nato zmelji v mešalniku. Nad paro raztopi čokolado z maslom in v zmes vmešaj sladkor in suho sadje. Ko se slastna packarija ohladi, oblikuj manj- še kroglice in jih povaljaj v kakavu.

Dizajnerske ledene kocke

Ne le, da bodo pritegnile pozornost, so tudi zelo seksi in okusne v kozarcu belega vina, penine ali pa kar tako na jeziku. Najprej moraš narediti ledeno bovlo (za lažjo predstavo glej fotografijo). V večjo stekleno skledo daj manjšo kovinsko, prostor med njima napolni z vodo, kovinsko obteži s kozarcem vode in postavi v zamrzovalnik. Sočasno v vsak predal modelčka za led položi ko- šček sadja (uporabi jagode, limete in grozdje) in zalij z vodo. Ko bo led narejen, kocke naloži v bovlo, iz katere si seveda odstranila kozarec.

Dekoracija

O tem vedno govorimo vsevprek, zato samo krajši opomin: v predbožičnem času ni težko izbrati okraskov, stvar tvojega okusa pa je, ali se boš odločila za klasiko ali kaj bolj odštekanega. Dobro je, da izbereš eno do dve barvi, da v stanovanju ne bo kot v cirkusu. Najcenej- še in najlepše so čajne lučke, z njihovo količino lahko mirno pretiravaš. Nabavi tudi plavajoče čajne svečke, lepe barvne učinke pa dosežeš s tem, da vodo, na kateri bodo plavale, obarvaš z raznimi prehranskimi barvili.

Skrivnosti popolne gostiteljice

Če kdo misli, da je to lahka vloga, se moti. Kaj ti bo pomagalo, da ostaneš kljub pritisku (vsaj na videz) v vrhunski formi?

Dovolj zgodaj se uredi

Vsaka ženska pozna trenutek, ko tik pred zdajci ugotovi, da je z obleko, ki jo je nameravala obleči, nekaj narobe. Ali je na njej madež ali pa ti, medtem ko noter vlečeš trebuh, poči po šivu! Vse grozote se največkrat zgodijo takrat, ko na vratih že zvoni. Paniki v zadnjem trenutku se izogni tako, da se že prej oblečeš, počešeš in naličiš.

Nikar obsedeno ne čisti za gosti

Nikogar ne bo pobralo, če se bo med zabavo ustvaril rahel nered – verjemi, da tega ne bo nihče opazil, vsi pa bodo opazili, če boš kar naprej tekala v kuhinjo in se sklanjala nad pomivalno korito. Zaradi tvoje pospravljalne vneme se bodo počutili čudno. Svoje pospravljanje omeji na pobiranje prtičkov – tisto res ni videti okusno.

Tu in tam si kaj zapiši

Ni ti treba zapisati imen tistih, ki so ti prinesli steklenico vina ali škatlico piškotov, če pa se je kdo posebej potrudil in ti prinesel kaj dragocenejšega, je to dobro zapisati – še posebej, če si na svojo zabavo povabila pol mesta. Verjemi, da bo naslednji dan tvoj spomin malo bolj meglen. Tistim, ki so te zares razveselili, v najkrajšem času pošlji zahvalno pisemce.

Kroži

Z vsakim gostom se moraš pogovarjati vsaj pet minut. Zlasti bodi pozorna na to, da se vsi gostje morda ne poznajo med seboj. Posebno skrb nameni tudi sramežljivejšim. Samske predstavi samskim, tiste, ki bi lahko poslovno sodelovali, pa se ne poznajo dovolj dobro, prav tako. Preizkusi se v odnosih z javnostjo!

Alja Maček

Novo na Metroplay: "Kar naenkrat se liki začnejo obnašati po svoje" | Tadej Golob o pisanju kriminalk