Zaupamo vam skrite kotičke slovenske obale, ki jih sicer poznajo samo lokalci

Slovenska obala ni le Tartinijev trg, promenada v Portorožu ali Mesečev zaliv ...

15. 5. 2025
Zaupamo vam skrite kotičke slovenske obale, ki jih sicer poznajo samo lokalci (foto: Unsplash)
Unsplash

Slovenska obala meri le dobrih 43 kilometrov, a skriva več obiska vrednih kotičkov, kot bi si morda mislili. Poleg Tartinijevega trga, promenade v Portorožu in Mesečevega zaliva v Strunjanu so po njej posejane tudi tihe, zelene točke (pogosto s prekrasnim razgledom), kamor zahajajo predvsem domačini – na sprehod, kolesarjenje ali preprosto po mir. Predstavljamo vam štiri takšne kraje, kjer se duh obale razkrije na nekoliko drugačen način.

Preberite še:

Razgledna točka Jagodje

Nad Izolo, v zaledju vasi Jagodje, se dviga točka, ki je domačinom znana predvsem zaradi razgledov, ki segajo od Tržaškega zaliva do slovenskega morja in naprej proti Hrvaški. Da sončnih zahodov sploh ne omenjamo ... Gre za priljubljeno izhodišče za sprehode, a točka ni posebej označena, zato ostaja nekoliko skrita očem turistov.

Stena ob Dragonji

Ob reki Dragonji, ki označuje mejo s Hrvaško, se skriva ena najbolj nenavadnih naravnih pojavnosti obale – naravni spomenik Stena. Mogočni osamelec je razglašen za geomorfološki in botanični naravni spomenik, saj na njem uspevajo številne redke in ogrožene rastlinske vrste. Območje poznajo predvsem pohodniki in domačini: s pravšnjo mero spoštovanja tako ponuja tih in redko obiskan prostor, kjer si je mogoče ogledati osupljivo moč narave.

@portoroz.piran Do you know any of them? 🤫🧐😌 #piran #pirano #obala #portorozpiran #slovenija #slovenia #travelslovenia #fyp #tiktokslovenia @Feel Slovenia ♬ Young Folks by Peter Bjorn and John - ruby

Jezeri v Fiesi

Jezeri v Fiesi, ki ležita čisto blizu obale, sta nastali kot posledica odkopa gline za potrebe nekdanje opekarne. Malo jezero je sladkovodno in nekoliko bolj skrito, večje pa je globlje in se stika z morjem, zato je v njem tudi morska voda. Zaradi posebnih naravnih razmer sta postali zanimiv življenjski prostor različnih rastlinskih in živalskih vrst, predvsem pa okoli dvajset redkih in ogroženih vrst kačjih pastirjev. Domačini pa ju poznajo kot prostor za oddih, jutranji tek ali branje knjige ob vodi.

Oljčna pot

Med Piranom in Strunjanom se vije oljčna pot – stara sprehajalna in kolesarska trasa, ki vodi skozi nasade oljk, ob suhozidih in mimo kamnitih hiš. Pot domačini uporabljajo že desetletja, mnogi vsakodnevno, a redko nanjo naletimo v turističnih vodičih. Z vsakim korakom ponuja pogled panoramski pogled na morje in okolico, občasno vonj po rožmarinu ali figah ter predvsem občutek, da se je čas ustavil.

To je glavni razlog, zakaj zadnje čase razpada vedno več dolgoletnih zvez