V hitrem tempu sodobnega življenja, ko se meja med službo in prostim časom vse bolj briše, se mnogi temu upirajo in iščejo zdravo ravnotežje med delom in prostim časom. Prav to ravnotežje je pomembnejši faktor za kakovost bivanja kot kadar koli prej.
Nova lestvica Global Life-Work Balance Index 2025 razvršča države glede na to, kako uspešne so pri omogočanju prebivalcem, da ga dosegajo. Na vrhu so države, ki uspešno združujejo produktivnost z blaginjo – najboljše rezultate sta dosegli Nova Zelandija in Irska, a prevladujejo predvsem države severne Evrope.
Morda vas zanima tudi:
- S tem preprostim trikom pri pakiranju se ob potovanju z letalom izognete doplačilu za prtljago
- Razočaranje turistov na znanem grškem otoku: "Resno opozarjamo vse, naj ..."
Pri ocenjevanju so upoštevali vrsto dejavnikov: dolžino porodniškega dopusta, plačane dopuste, višino minimalne plače, dostopnost zdravstvenega varstva, stopnjo varnosti in splošno zadovoljstvo prebivalcev – vse to je prispevalo k sestavljenemu indeksu kakovosti življenja in dela.
Nova Zelandija: manj dela, več življenja
Prvo mesto na lestvici je zasedla Nova Zelandija, ki je dosegla indeksni rezultat 86,9 od 100. Minimalna urna postavka v tej državi znaša 16,42 novozelandskega dolarja (približno 14 evrov), zakon pa vsem zaposlenim zagotavlja 32 dni letnega dopusta. Poleg tega imajo starši pravico do 26 tednov popolnoma plačanega porodniškega dopusta.
Tako Nova Zelandija kot Irska ponujata dobro socialno varstvo – Irska izstopa z univerzalnim zdravstvenim varstvom, visoko minimalno plačo in razvejano podporo družinam.
Tudi Skandinavija ostaja zlati standard. Države, kot so Norveška, Danska in Finska, se namreč že tradicionalno uvrščajo v sam vrh tovrstnih lestvic. Njihova recepta sta dolg plačan dopust in splošno dostopno zdravstvo. Norveška denimo omogoča do 49 tednov stoodstotno plačanega porodniškega dopusta.
Vse tri države redno dosegajo visoke ocene na področju sreče, življenjskega zadovoljstva in psihičnega zdravja, kar strokovnjaki pripisujejo visoki socialni enakosti in učinkovitim sistemom državne podpore.
To je celoten seznam desetih držav z najboljšo delovno-življenjsko uravnoteženostjo v letu 2025:
1. Nova Zelandija
2. Irska
3. Belgija
4. Nemčija
5. Norveška
6. Danska
7. Kanada
8. Avstralija
9. Španija
10. Finska
Čeprav se koncept "manj dela, več življenja" pogosto zdi idealističen, rezultati letošnje raziskave dokazujejo, da so takšni sistemi izvedljivi – in delujejo. V najboljših primerih niso le dobri za delavce, ampak tudi za celotno družbo.
Povzeto po: Nova.rs.