Strokovnjaki že leta razpravljajo o tako imenovanem 'tuš učinku' in zakaj se pojavi.
Nedavni poskusi, ki jih je vodil Zac Irving, ki poučuje filozofijo kognitivne znanosti na Univerzi v Virginiji, kažejo, da je lahko pretirana koncentracija na nalogo sovražnik ustvarjalnosti.
Namesto da razmišljaš o problemu, dokler ni rešen, njegovi rezultati kažejo, da si je bolje vzeti odmor in narediti nekaj drugačnega, kar ne zahteva veliko koncentracije, na primer tuširanje.
Tako lahko um prosto tava, brez namena ali usmeritve.
Raziskovalci ugotavljajo, da je večja verjetnost, da se boš domislila česa pametnega, ko ti misli tavajo.
Po drugi strani pa se zdi, da popolnoma dolgočasno opravilo ne zavira uma pri ustvarjanju ustvarjalnih idej.
Torej, če imaš težavo, za katero ne najdeš rešitve, naredi nekaj, kar te bo zaposlilo, na primer na sprehod, delo na vrtu ali pod tuš.
Vse te dejavnosti so zmerno angažirane, torej ne zahtevajo veliko truda, zato prosto gibanje misli olajša nastajanje novih idej.
Zgodovinsko gledano so poskusi učinka prhe dali nedosledne rezultate, vendar Irving meni, da je to posledica napak v eksperimentalnem načrtu.
Strokovnjaki pravijo, da so potrebne nadaljnje raziskave, da bi raziskali učinek "učinka prhe", vendar ti novi rezultati zagotavljajo vpogled v to, kako lahko rahlo privlačne naloge, kot je tuširanje, pomagajo ustvariti ustvarjalne misli v resničnem svetu.