Če želiš legendarni izrek ‘La Dolce Vita’ doživeti v pravem pomenu, si na pravem mestu!
Na pobočju gričevnatega predela, le uro vožnje iz Firenc, se skrit v mirnem zavetju okoliške narave skriva dvorec Borgo Pignano. Na stičišču poti med njimi, Sieno in Piso se na 750 hektarih razprostira vila iz etruščanskega obdobja, obdana s cvetočimi vrtovi.
Razgled na neokrnjeno toskansko pokrajino, ki so jo občudovali in v svojih delih častili že renesančni umetniki, pa je obstajal že davno pred njimi. Vila se je v uradnih dokumentih prvič pojavila že leta 1139, mnogo stoletij pozneje, v 17., pa je Marchese Ludovico (njegovo ime je izpisano tudi na zunanji steni vile) to sprva preprosto kmetijo spremenil v veličastni podeželski dvorec.
Njegovi trdni zidovi so preživeli drugo svetovno vojno in zamenjali mnogo lastnikov ‒ vse do tedanjih, katerih cilj je bil ustvariti intimen svet, ki bo združil vse, kar imajo radi tudi sami. Umetnost, literatura, rekreacija, zdrava hrana in trajnost na sploh ‒ le redko kje se nastanitev tako sinhrono zlije z okoljem in sobiva z naravo kot ta. Vonjave prežemajo posestvo, bližnji potoki pa ne le krasijo, temveč celo pomagajo namakati zelenjavne vrtove, sadovnjake, oljčne nasade ter celo njihov domači vinograd. Danes je Borgo Pignano gostoljubno, kanček boemsko, luksuzno podeželsko zavetje pred modernim svetom in destinacija, kjer lahko doživiš tisto, po čemer hrepeniš ‒ da se čas popolnoma ustavi.
Že lokacija in dvorec sama po sebi sta nekaj izjemnega, tudi 14 pravljičnih sob, v katerih lahko prenočiš, se ponaša z razkošnimi arhitekturnimi detajli toskanskega sloga ‒ obokanimi stropi, starinskim pohištvom, posteljami z baldahinom in pisanimi preprogami.
Še eden od arhitekturnih presežkov, ki bi pobožal tvoje estetsko oko, pa je zagotovo t. i. infinity bazen na pobočju hriba pod vilo, izklesan v lupino starodavnega kamnoloma apnenca. Mimogrede, ravno apnenec, ki v večji meri tudi sestavlja mogočni dvorec, je bil uporabljen za gradnjo La Porta dell’Arco, eno od glavnih znamenitosti mesteca Volterra. Vse se torej vrti okoli te sedimentne kamnine ‒ tudi terme Borgo Pignano, ki so izklesane v njihovi nekdanji vinski kleti. Zahvaljujoč skrbno izbrani lokaciji terme še danes spominjajo na kamnito zatočišče žlahtne kapljice, v njih pa je mogoče občutiti intimo v pravem pomenu te besede.
Že res, da je podeželski slog dokaj klasičen, a ni zato nič manj očarljiv in eleganten. Arhitekturo in notranje oblikovanje pa kot češnjo na vrhu torte odlikuje še umetniški pridih. Ob sprehodu skozi ozke hodnike med sobanami se bohotijo številna likovna dela in celo freske, nastala izpod rok lokalnih umetnikov, ki jih življenje (pa tudi ustvarjanje) tako ali drugače veže na Toskano ali celo dvorec. In ne samo to ‒ korenine avtorjev nekaterih del segajo tudi zunaj italijanskih meja. Mnoga so bila namreč ustvarjena med gostovanjem članov Kraljeve šole risanja, ki jo je ustanovil Karel III. Prav mogoče je, da boš, če boš Borgo Pignano obiskala v poletnih mesecih, tam srečala skupino študentov in alumnov, ki imajo tam rezidenco za teden dni slikanja in risanja.
In to še ni vse! Brbončice boš lahko razvajala v Michelinovi restavraciji.
Od umetnosti, v kateri se poigravajo barvni odtenki in dekorativni detajli, pa do tiste, v kateri se poigravajo okusi ‒ iz narave se namreč rojevajo najbolj pristni, kar opravičuje slogan dvorca, da se ‘vse začne z zemljo’. Vse, kar bo tam krasilo krožnike pred teboj, izvira iz lokalnega okolja, kar je tudi njihova osnovna smernica vizije proizvajanja tradicionalne ekološke hrane. Na vrtu, po katerem se lahko celo sprehodiš, uspeva široka paleta zelišč, in ne samo to ‒ tam se lahko pocrkljaš še z domačim medom, marmelado in okusnim hladno stiskanim deviškim oljčnim oljem.
Dober glas pač seže v deveto vas ‒ to, da je v vsaki jedi prisotno okolje, v katerem je restavracija Villa Pignano, je opazil in nagradil tudi Michelin. Pod taktirko chefa Stefana Cavallinija, čigar naklonjenost svežim sestavinam in sodobni interpretaciji kultnih italijanskih jedi rojeva čudovite krožnike, so si prislužili zeleno zvezdico. Gre za priznanje, s katerim se lahko pohvali manj kot 300 kuharjev na svetu, in to povsem upravičeno ‒ nadenejo ga le tistim restavracijam, ki sledijo okoljskim standardom, so zaprisežene lokalnim izdelkom in uporabi materialov, ki jih je mogoče reciklirati.
Verjela ali ne, po okušanju njihovih specialitet se ti bodo še dolgo po tem, ko se boš vrnila domov, cedile sline. In da okus po Toskani še nekaj časa ne bo spolzel v pozabo, lahko klasičen obed v restavraciji zamenjaš za obed za njihovo dolgo skupinsko kuhinjsko mizo ob veličastnem kaminu. Tam boš, posedena poleg drugih gostov, uživala ob druženju in pogovorih z ljudmi, ki prihajajo iz različnih držav po vsem svetu. Si pripravljena, da doživiš vrhunec multikulturnosti? Na zdravje in dober tek!
Kaj vse lahko tam počneš?
Ne glede na to, da je sinonim za umirjen oddih v zavetju gričev, ti dvorec na pladnju ponuja še aktivna doživetja, s katerimi boš okusila pravo Toskano. Če vsaj malenkost spremljaš vročico, ki se odvija okoli naših kolesarskih asov, potem zagotovo veš, da ravno njena pokrajina gosti del etape Giro d’Italia.
‘Dirkaška’ kolesarska steza se celo približa dvorcu, kar pa ne pomeni, da ni primerna tudi za amaterske ljubitelje športa na dveh kolesih. Če že ne na konjskem hrbtu (o tem več pozneje), lahko pokrajino spoznaš na 150 kilometrov dolgi (tudi kolesarski) poti, ki se vije med njenimi griči. Cosmopolitan je zate pripravil še izbor preostalih atraktivnih pustolovščin v dvorcu, ki ti bodo popestrile ležerne dni:
1. Odkrivaš svojo slikarsko žilico
Sončni žarki imajo v Toskani prav posebno moč - ne pobožajo le naše polti, ampak imajo poseben urok na umetnike vseh vrst. In ob pogledu na slikovito pokrajino se ti bo zagotovo (ne)hote porodil navdih, zaradi katerega te bodo zasrbeli prsti. Če bi v roke želela vzeti paleto in komplet čopičev, si na pravem mestu ‒ lahko se prijaviš na delavnico slikanja ali si privoščiš celo individualni tečaj. Tako se boš tudi ti poklonila tradiciji Toskane, ki zgodovinsko velja za enega ljubših zatočišč umetnikov.
2. Preizkusiš se v kulinaričnem znanju
Ne le, da se lahko prepustiš razvajanju brbončic, na preizkušnjo lahko postaviš celo svoje kulinarično znanje (in ga tudi nadgradiš). V Borgo Pignano se namreč lahko udeležiš kuharskega tečaja, ki je posvečen tradicionalnim načinom priprave in peke testa za pico, kruha, foccacie in testenin. Nadeni si predpasnik in … oblizni prste!
3. Se razgledaš iz konjskega hrbta
Če do plemenitih štirinožcev ne gojiš zgolj gromozanskega spoštovanja, temveč tudi kanček radovednosti, jih boš v njihovem jahalnem centru lahko tudi pobližje spoznala. Ob zvoku topota kopit in hrzanja se lahko, tudi če še nikoli nisi sedela na konjskem hrbtu, podaš na ježo ob sončnem vzhodu ali zahodu in svojega princa tudi dobesedno posadiš na belega konja. Mimogrede ‒ za kanček romantike lahko prosita, da vama organizirajo tudi piknik, ki vama ga bodo med oddihom od terenske ježe postregli na kakšnem skritem kotičku v bližini posestva.
4. Se podaš v lov na tartufe
Lov na tartufe je natančno takšen , kot si ga lahko zamisliš ‒ v paru z izurjenim lokalnim mojstrom iskanja tartufom ter njegovim štirinožcem. Z izurjenimi in izostrenimi kosmatimi smrčki na povodcu se podaj skozi gozd in nabiraj prave črne tartufe. Ko te bo ob zgodnjih jutranjih urah v dvorcu prebudil zvok škržatov in sov, pa ni dvoma, da te ne bosta flora in favna kar povabili medse in te napolnili z željo, da ju odkrivaš. Ne nazadnje Borgo Pignano ponosno stoji še na stičišču okoliških naravnih rezervatov Berignone in Castelvecchio ter velja za popolno fuzijo rustikalnega in modernega sveta, ki izraža temperamentno osebnost Italije. La Dolce Vita!
Za konec pa še Cosmo lepotni namig ...
Zeliščni in cvetlični vrtovi, med katerimi se lahko sprehajaš med jutranjim prebujanjem narave, niso le okras. Pod taktirko njihove izkušene zeliščarke lahko iz cvetlic ustvariš povsem svojo dišavo, milo, losjon ali piling, ki ga nato dobiš v dar za popotnico.
Ne spreglej:
- Preživljaš dopust na Hrvaškem ali se tja odpravljaš? S sabo obvezno vzemi kis!
- Božansko: To je najlepša plaža v Črni gori (in iščejo jo milijonarji iz vsega sveta)
- Čaroben kraj na jadranski obali: Poglej najlepši naravni bazen na svetu 😍
Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić