Pri nas so puloverčke že nadomestili puloverji, v Kunmingu, glavnem mestu kitajske province Yunnan, pa vse leto uživajo v spomladanskem vremenu. Sliši se uživaško in nadvse prijetno, kajne?
"Yunnan je prava poslastica za tiste, ki si upajo in ki želijo videti čim več prave Kitajske na enem mestu," začne Nina Krajčinović, diplomirana sinologinja in sociologinja kulture. "Tudi jaz sem očarana – v Kunming ter v celotno provinco sem se zaljubila na prvi pogled, otip, vonj in se sem vračam že skoraj deset let."
Prvič je s prijateljicama prišla kot študentka kitajščine (nujno je bilo, da si Osrednje kraljestvo, kar je dobesedni prevod besede 'Zhongguo', kitajskega imena za Kitajsko, ogledajo tudi od blizu), danes pa je tam v novinarski vlogi in z zanimivo nočno službo – po različnih klubih vrti glasbo. Še vedno meni, da je Kunming najboljše mesto za študente s plitkimi žepi.
Raznvrstnost na kvadrat
"Kunming leži na nadmorski višini skoraj dva tisočih metrov, kar v njem ustvarja poseben občutek in vzdušje. Za kitajske razmere je mesto majhno, čeprav ima dobrih šest milijonov prebivalcev. Tu živi tudi največ manjšin na Kitajskem, zato je že kratek skok iz mesta lahko neverjetno doživetje različnih kultur, ki so se znašle in razvile znotraj glavne Han kulture. Pravzaprav ni treba niti iz mesta – raznovrstnost se čuti v kulinariki, vidi se jo v čudovitih pisanih oblačilih in sliši v glasbi, na katero starejši Kitajci ob večerih plešejo po mnogo parkih po mestu," pripoveduje Nina.
"Raznovrsten pa je tudi Yunnan – jug je poln palmovih dreves, na severu pa se raztezajo čudovite tibetanske planote."
Svet v malem
"Na Kitajskem je iz leta v leto več tujcev," ugotavlja. "V bližini večine univerz, ki jih tu obiskujejo tuji študenti, je zrasla 'Foreigner street', ki je za tujce nekakšno središče dogajanja in je polna lokalčkov ter restavracij z zahodno, japonsko, korejsko, indijsko in kitajsko hrano.
V Kunmingu so priljubljeni zlasti French café, kjer poleg kitajske hrane dobiš tudi francoske bagete, solate, pice, sendviče, dobro vino, različne sire in čokoladne sladice, ameriški Salvador’s, kamor tudi sama rada zaidem zaradi 'veselih uric', ki nudijo popuste na koktajle, in moj najljubši lokal, italijanski The Box, kjer strežejo pice, različne kruhke, testenine (njihova najnovejša pridobitev je tudi kebab), od pijač pa tam lahko prideš celo čisto pravi Aperol spritz."
Kitajska kuhinja
Ko si na Kitajskem, seveda ne moreš mimo lokalne kuhinje. "Kitajska hrana je tu popolnoma drugačna od tiste, ki je na voljo v Sloveniji. V Ljubljani nekaj podobnega najdeš le v kitajski restavraciji s hitro prehrano nasproti Železniške postaje," je prepričana sogovornica.
"Sicer pa ima vsaka provinca svoje specialitete. V Yunnanu je na voljo precej zelenjave, a to za vegetarijance še ni dobra novica, saj vse pražijo na svinjski masti. Na jedilniku se najdejo tudi ovčji sir s paradižnikom, brokoli, na desetine različnih gob, bučke, krompir, jajčevci, kumare ..."
Si vedela, da dobro kitajsko restavracijo prepoznaš po številu ljudi, ki sedijo v njej? "Če v času kosila, med 12. in 13. uro, ali večerje, med 18. in 19. uro, vidiš prazno restavracijo, pojdi mimo, kajti zagotovo bo zelo blizu kakšna druga restavracija, ki bo nabito polna. Zavij raje tja! Če ne govoriš kitajsko, se odpravi kar naravnost proti stojalom s hrano in pokaži, kaj bi jedla," svetuje Nina in dodaja: "Karkoli drugega se kmalu spremeni v anekdoto."
Klubska scena
"Ko se lokali zaprejo, se ljudje po navadi odpravijo v klub Up Rock, ki je v območju Kundu, polnem lokalov, klubov in diskotek, ali v lokal The Hump, ki ima na vrhu tudi hostel. Občasno organizirajo dobre zabave, sicer pa je na vrhu hostla terasa, obdana z zelenjem, kjer je zelo prijetno piti hladno pijačo v dobri družbi. V bližini je tudi The Camel bar, eden prvih pravih lokalov v Kunmingu. Med preostalimi klubi oziroma bari bi izpostavila še Lao Wo, precej 'raztreščen' klub, vendar ima čudovit vrt z udobnimi (starimi) fotelji, kjer poležavajo predvsem kitajski alternativci, mladi kitajski hip hoperji, grafitarji, umetniki ter bluzerji. Na drugi strani mesta pa je ekipa glasbenikov iz Kunminga odprla lokal La Ba, kamor greš lahko na dober rokovski koncert, razstavo ali zgolj posediš na še eni prijetni terasi," strne svojo pripoved.
Top smeri
Nina priporoča, da si vzameš čas in obiščeš naslednje kraje:
- Dali (od Kunminga je z vlakom oddaljen šest ur) je prijetno mestece, obdano z gorami in čudovitim jezerom ter polno svobodnjaškega občutka in zahodnih lokalov. Tam si oglej znamenite Tri pagode (trije stolpi, med katerimi najvišji meri skoraj 70 m, naj bi prebivalce varovali pred nesrečami), pojdi s kolesom do jezera in se s čolnom zapelji po njem, splezaj na bližnjo goro ter preživi lepo popoldne, ki se bo prevesilo v žurerski večer v baru Bad Monkey.
- Lijiang (osem ur vožnje z vlakom) je eno najlepših mestec na Kitajskem. Je pod Unescovo zaščito, njegova posebnost pa so nešteti majhni mostički, ki prečkajo kanale. Navdušil te bo tudi z dobrimi lokali in trgovinicami z oblekami. Več kot dva tisoč metrov nad morsko gladino in obkrožen z gorami je tudi izhodišče za čudovit treking po Tiger Leaping Gorgeu.
- Tiger Leaping Gorge je 12 kilometrov dolga soteska, kjer lahko doživiš enega najlepših trekingov – če imaš čas, si vzemi tri dni in si privošči ta užitek. Na poti je veliko koč, kjer lahko prespiš in od katerih ima vsaka naslednja še lepši razgled od prejšnje.
- V okrožju Zhongdian, ki se kakšno desetletje imenuje tudi Shangrila – po fiktivni rajski pokrajini iz romana Izgubljeno obzorje avtorja Jamesa Hiltona, obišči največji tibetanski samostan na Kitajskem ter, če boš tam poleti, katerega od mnogo konjeniških festivalov.
Odločitev je padla – potuješ na Kitajsko
Nasveti za popotnice, ki ste z eno nogo že na letalu:
- Yunnan je prava provinca za punce, ki potujejo same, saj je varna, ljudje so neverjetno prijazni, vreme je čudovito in izkušnje nepozabne.
- Če si blondinka, ki se pogosto barva in boš tu ostala dalj časa, prinesi barvo s seboj. Blond barve v Kunmingu ne boš našla.
- Yunnan je odlično izhodišče za potovanja po jugovzhodni Aziji, saj na jugu meji na Vietnam in Laos, Tajska je le pljunek stran, zahodna soseda je Burma, na severu pa leži Tibet. Če si zaželiš potovati tudi po sosednjih državah Kitajske, v Kunmingu lahko dobiš vizum.
- Preden greš, se nauči nekaj fraz:
ni hao – dober dan
xie xie (izgovoriš 'šje šje') – hvala
bu yao – ne želim (pomaga pri nakupovanju)
yao – želim
mei you – nimam
- Prav pride tudi, če se naučiš kitajskega štetja do deset z rokami (uporabljajo samo eno roko – pet je na primer stisnjena pest, šest pa zgolj palec in mezinec v zraku)
- (Naj)več informacij najdeš na www.gokunming.com.
Za pripravo članka in fotografije se zahvaljujemo Nini Krajčinović.
Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere