Danes se lahko pogreješ s 'ta pravim' ričetom, ki bo zagotovo navdušil tvojo družino.
Glede na vreme zadnjih nekaj dni, bi si težko zatiskali oči pred tem, da je jesen čisto zares tukaj. Morda ne še koledarsko, a temperature pač govorijo drugače. Prav zato smo danes poiskale čudovit recept za ričet, s katerim lahko v slogu vstopiš v jesen in svoje brbončice pripraviš na nekoliko bolj polne okuse hladnega dela leta.
Te morda zanima tudi:
Recept za 'zmagovalni ričet' smo tokrat našle na spletni strani Odprte kuhinje, pri katerem so se pred časom udeležili tekmovanja v pripravi ričeta v kraju Mavčiče.
"V preteklosti so bile jedi, kot so ješprenj in prosena kaša, osnova prehrane tukajšnjih prebivalcev. A ričeta niso kuhali tako, kot ga pripravljamo danes. Meso je bilo redko na mizah in tako so tudi ričet naši predniki pripravljali brez mesnih dodatkov, edina beljakovina, ki so jo vmešali v to jed, je bil fižol," je novinarjem omenjenega portala povedal eden od domačinov, Rudi Zevnik.
Kakšna je torej skrivnost za zmagovalni ričet?
Na tekmovanju je zmagala ekipa iz okolice Naklega, kot glavni kuhar pa se je pod recept podpisal Marko Kavčič, ki je ustvarjalcem omenjenega portala razkril recept za pripravo najboljšega ričeta. "Dodati je treba na drobno nasekljano peteršiljevo zelenje, kar veliko, peteršilja skorajda ne more biti preveč," je namreč povedal in dodal, da prav nič ne zgrešiš tudi, če v vsak krožnik dodaš še rezino prekajenega masla. No, zdaj pa recept:
Za 8–10 oseb boš potrebovala:
- 500 g ješprenja
- 500 g krompirja
- 500 g korenja
- 250 g kuhanega fižola
- 250 g čebule
- 100 g hamburške slanine
- 500 g prekajenega mesa (vratnik)
- 3–4 stroki česna
- domača vegeta
- zelišča (peteršilj, luštrek, zelena)
- nekaj žlic paradižnikovega koncentrata
- malo masti
- zeliščna sol, poper
Tako pa ga pripraviš:
1. Dan pred kuho ričeta v posodi namoči ješpren in fižol. Naslednji dan vodo odcedi ter spet dolij in, znova v dveh loncih, do tri četrt skuhaj ješprenj in fižol.
2. Nato dodaj še tretji lonec. V njem do tri četrt skuhaj olupljen in na kocke narezan krompir, v četrtem pa skoraj do mehkega korenje, olupljeno in narezano na kocke. Vode ne osoli.
3. V še enem ločenem loncu skuhaj še prekajeno meso. Vodo shrani in jo po potrebi dolij v ričet.
4. V večjem loncu zdaj popraži čebulo. Ko postekleni, dodaj na kocke narezano hamburško slanino in praži.
5. Nato dodaj odcejen in skoraj skuhan ješprenj, fižol, korenje in krompir ter paradižnikovo mezgo.
6. Dolij približno 1,5 litra vode in, če ni preslana, še toliko tiste, v kateri se je kuhal vratnik, da nastane primerna gostota jedi. Dodamo še česen, slano domačo začimbno mešanico in zelišča, mleti poper in zeliščno sol.
7. Premešaj in na majhnem ognju vse skupaj kuhaj približno eno uro. Zadnjih petnajst minut vmešaj še kuhano prekajeno meso, ki si ga predhodno narezala na kocke.
Pa dober tek!
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču