Si tudi ti nora na božične pesmi in okraske? Potem, moraš nujno vedeti tole!

24. 11. 2017
Si tudi ti nora na božične pesmi in okraske? Potem, moraš nujno vedeti tole! (foto: Profimedia)
Profimedia

Če pa si ena izmed tistih, ki jih ne prenese, verjetno že celo življenje čakaš na priložnost, da lahko svoji prijateljici, ki je nora na njih, pod nos potisneš tole …

Prihaja čas, ko mesta zasijejo v soju prazničnih luči, trgovine so polne okraskov in božičnih čokoladic, na radiu pa se vrti vedno več božičnih pesmi.

Si tudi ti ne predstavljaš decembra (ali že morda novembra??) brez "All I want for Christmas is you" in "Santa, can you hear me?" ali pa večne klasike "It's the most wonderful time of the year"? Seveda ne smemo nikakor pozabiti Bele snežinke in Silvestrskega poljuba.

No, žal te moramo nekoliko razočarati.

Namreč, očitno lahko preveč poslušanja prazničnih pesmi dejansko slabo vpliva na naše mentalno zdravje – predvsem, če je glasba preglasna ali pa jo poslušamo prezgodaj.

Kot pravi klinična psihologinja Linda Blair, glasba v trenutku prodre do naših emocij in preskoči racionalnost.

"Božična glasba lahko zelo razdraži ljudi, če je preglasna ali prezgodnja. Ob njej se lahko začnemo počutiti ujete, saj deluje kot opomnik, da moramo kupiti darila, povabiti na obisk prijatelje in družino, organizirati praznovanja."

Prav tako ni nič presenetljivega, da zate ni dobro, če si zaposlena v trgovini, kjer cele dneve poslušaš ene in iste božične pesmi.

"Ljudje, ki delajo v takšnih trgovinah za praznike, morajo božične pesmi utišati, jih odmisliti, saj se v nasprotnem primeru težko osredotočijo na karkoli drugega. Tako preprosto začnejo vso svojo energijo usmerjati v to, da ne slišijo glasbe."

Raziskavo je potrdila tudi raziskovalka glasbene psihologije, dr. Victoria Williamson, ki pravi, da lahko prvih nekaj ponovitev božične glasbe dejansko spravi ljudi v dobro voljo in na njih vpliva pozitivno, vendar pa se lahko čez čas, ko jih slišimo že tolikokrat, da niti sami več ne znamo prešteti, situacija obrne.

Glede na raziskavo, ki jo je opravil psihoanalitik Steve McKeown, pa je zgodba popolnoma drugačna z božičnimi okraski.

Zgodnje praznično okraševanje naj bi nas naredilo srečnejše. V svetu, polnem tresa in tesnobnosti, se ljudje radi zatečejo k stvarem, ki jih delajo srečne.

"Božični okraski prebudijo tista močna čustva iz otroštva," pravi McKeown. Zato zgodnje okraševanje le podaljša vso navdušenje.

In še ena prednost: lahko ti pomaga pri ustvarjanju prijateljstev.

Pri Journal of Environmental Psychology so namreč ugotovili, da okraski pokažejo sosedom, da si dostopna oseba. Prav tako bi naj bili tisti, ki imajo veliko okraskov, bolj prijazni in se zmožni povezati z ostalimi.

Kot je povedala psihoterapevtka Amy Morin, da lahko nostalgija, ki jo spodbudijo prazniki, prinese pozitivnost v življenje posameznika.

"Nostalgija pomaga ljudem, da se povežejo s svojo preteklostjo in jim pomaga razumeti svojo identiteto. Prazniki nas torej spomnijo na srečne dni, ki smo jih preživeli z bližnjimi, pa čeprav jih morda ni več med nami."

Kakorkoli, k božičnim okraskom spadajo tudi božične pesmi in me smo še vedno prepričane, da lahko tudi te pozitivno delujejo na nas, zato …

… no, lahko pa si jo shraniš za 1. december, ko se v Ljubljani prižgejo praznične lučke! ;)

Mimogrede, v Mariboru se prižgejo že ta teden, in sicer v petek, 24. 11., za ostale kraje pa izveš TUKAJ.

Pripravila: Nika Švajncer

Preberi še: 10 najboljših božičnih pesmi vseh časov ali pa Večerna toaleta, s katero ne moreš zgrešiti!

Priporočamo tudi: Doživi adventno pravljico na Tirolskem: Innsbruck.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja