"To je samo v tvoji glavi" (+ vse drugo, česar NE SMEŠ reči prijateljici z ANKSIOZNOSTJO)

5. 3. 2023
Deli
"To je samo v tvoji glavi" (+ vse drugo, česar NE SMEŠ reči prijateljici z ANKSIOZNOSTJO) (foto: Profimedia)
Profimedia

Morda je tvoj namen dober, a včasih lahko napačno izbrane besede naredijo več škode kot koristi.

"Ta anksioznost se mi zdi neki čudni trend …"

Najslabše, kar lahko narediš, je, da njeno težavo trivializiraš. S tem daješ vtis, da prijateljici ne verjameš in da nimaš sočutja za to, kar doživlja. Še več, namigneš, da je to, s čimer se bori, le neki mimobežni konstrukt in ne dejanska težava. Ko ljudje o simptomih anksioznosti govorijo kot o nečem izmišljenem ali nepomembnem, lahko tiste, ki se s tem soočajo, potisnejo v spiralo sramu in stigmatizacije, s tem pa dejansko še potencirajo problem in poglobijo simptome anksioznosti.

Naj bo tvoj pristop raje:

Lahko se podrobneje poučiš o anksioznosti in kaj to predstavlja ljudem, ki živijo s to motnjo. Tako ti bo bolj jasno, kaj tvoja prijateljica preživlja in zakaj se pri njej stres manifestira na tako uničujoč način. Obstaja namreč več vrst anksioznosti in tudi več načinov, kako si lahko prav ti, njena bližnja prijateljica, zelo pomemben člen v podpori.

"Samo globoko vdihni in se pomiri."

In prijateljica ti bo odvrnila: "Kako izjemen predlog, le kako se nisem tega sama spomnila." Anksioznost ni nekaj, kar preženeš z globokim vdihom (in ljudje, ki se soočajo z aksiozonostjo, že poznajo vse dihalne trike na planetu), s tem stavkom pa prijateljici veliš, naj naredi prav tisto, česar ne more – se na silo pomiriti. To jo bo le pognalo v dodatno frustracijo in stres. Začela bo dvomiti o sebi, se spraševati, kaj je z njo narobe, zakaj se ne more pomiriti, zakaj je vsem drugim to tako malenkostna stvar.

Od puške, srčkov do vijoličaste papige: zastave, ki se jim čudi ves svet

Naj bo tvoj pristop raje:

Pomiritev za nekoga z anksioznostjo ni nekaj, kar lahko vklopi in izklopi po želji. Prijateljico zato raje povabi na kavo ali čaj, na klepet ali sprehod, kjer bo lahko pozornost preusmerila v druge tematike in se prenehala utapljati v breznu tesnobe. Če ne želi, ne začni drezati v njene težave, ampak dovoli, da se prek druženja s tabo sama izkoplje iz tesnobnih občutkov.

5 tehtnih razlogov, zakaj bi morala ponoči spati s SPALNO MASKO (če do zdaj še nisi)

"To je vse v tvoji glavi."

Pa saj je v bistvu vse v naših glavah. Od strahu pred nastopanjem do prepričanja, da nujno potrebuješ večje ustnice – vse to nastane v naših glavah. Tudi anksioznost. Če boš prijateljico, ki jo muči tesnoba, na to opozorila, pa s tem ne boš odkrila tople vode. Ona to že ve. Fokusiranje na iracionalnost njenega izkustva bo le hranilo negativna občutenja in temačne misli. Čeprav se zdi, da je to popolnoma razumski komentar, saj je anksioznost ječa, ki je zunanji opazovalci ne opazijo, pa to vseeno ni pristop, ki bi lahko pomagal pri preganjanju tesnobnih občutkov.

Naj bo tvoj pristop raje:

Opomni jo, da si ji na voljo. Da si pripravljena poslušati, razumeti in slediti – brez obsojanja. Mogoče se prijateljica v tistem trenutku ne bo hotela odpreti, morda bo le potrebovala nekaj časa zase (kar ji seveda omogoči), ko spregovori, pa ceni to, da se je bila pripravljena zaupati prav tebi. Spoštuj, da te je bila pripravljena spustiti v svoje misli, a vedi, da najverjetneje zato, da lahko o tem z nekom govori, in ne zato, da bi ti to obsojala, primerjala z lastnimi izkušnjami ali poskušala karkoli 'popraviti'. Poslušanje in upoštevanje njenega izkustva je vse, kar potrebuje.

"Sem jaz kriva?"

Anksiozna motnja je klasificirana kot kronična mentalna motnja, ki največkrat ni povezana z nekim trenutnim dogodkom ali osebo. Tisto, kar se zgodi ali kar rečeš, je resda lahko sprožilec napada panike ali tesnobe, a kot pišejo na terapevtski kliniki Wave Clinic v Londonu, razlogi tičijo globlje in so bolj daljnosežni, kot bi si morda mislila. Iskanje krivde za prijateljičino anksiozno stanje pri sebi ni smiselno, tudi zato, ker bo na prijateljico morda iskanje krivde še povečalo tesnobnost, saj se bo začela obremenjevati še s tem, kako njena anksioznost vpliva nate.

Naj bo tvoj pristop raje:

Ko se stvari umirijo, le poudari, da si na voljo, če te potrebuje. Zapomni si, da njena motnja ni tvoja odgovornost in da je tvoja odgovornost predvsem to, da opaziš, če kakšna tvoja dejanja ali besede nevede sprožajo prijateljičino tesnobo. To pa boš zaznala sčasoma, brez iskanja krivde, ali pa ti bo prijateljica povedala kar sama.

Besedilo: Darjo Hrib

Znanstveniki odkrili najvišjo STAROST, ki jo človek lahko doživi (to pa je presenečenje!)

Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji