Prosim, nehaj se primerjati s fotografijami 'prej' in 'potem'

9. 2. 2022
Prosim, nehaj se primerjati s fotografijami 'prej' in 'potem' (foto: Profimedia)
Profimedia

Cosmo raziskuje ozadje tega fenomena z Instagrama.

Moj pogled se ustavi na levi strani fotografije. Na ženskem telesu v oprijetem sivem športnem perilu, ki pred ogledalom stoji zgubano in skrušeno.

Osvetljava, ki je daleč od laskave, se na vse pretege trudi pozornost gledalca pritegniti na neolepšano obliko njenega telesa – povešene nadlahti ter kot blazina mlahav predel trebuha.

Na desni strani se, kot jin in jang, v vsej svoji veličini šopiri izrazito napeta, brezhibno izklesana različica istega telesa. Spremna beseda pod fotografijo strne skrivne podrobnosti trikov, ki jim dekle v celoti pripisuje zasluge svoje popolne preobrazbe telesa.

Skrajno zreducirana dieta, ki jo opevajo vplivnice, brezplačna aplikacija za doseganje vrhunskih športnih rezultatov ter precizno izmerjene ure ter kapljice potu kot posledica prijateljevanja s trenažerjem v dnevni sobi. Fotografiji všeček podarja na tisoče posameznikov, ki fanatično hrepenijo po spremembi lastnega življenjskega sloga. V komentarjih se cedita med in mleko.

Če je algoritmu tvojih aplikacij v preteklosti že uspelo podleči tovrstnemu tipu fotografij in jih vriniti na časovnico, je verjetnost, da si zaustavila palec med neutrudnim šviganjem po zaslonu, precej velika. Te je pogled nanje navdal z brezmejno motivacijo ali je tvoje možgane pognal v beg pred mislijo: Sem dovolj dobra?

Za večino je odgovor, ki bi ga obkrožili, prav slednji. Je to pokazatelj, da bi takšnim fotografijam morali kupiti vozovnico v preteklost skupaj z oglasi intenzivnih vadb, ki zaničujejo polnejša telesa ter poveličujejo prehranske dodatke?

"Ne. Brez pardona."

Za vplivnico Danielle Catton, ki prek osebnega, večplastnega projekta Danielle Is Anxious ne deli le vsakdanjega boja z duševnimi boleznimi, temveč tudi iskanje ljubezni do sebe, skrb za mentalno zdravje ter prizadevanje za opolnomočenje močnejših postav, je argumentiranje popolnoma odveč.

"Kot nekdo, ki se je v preteklosti spopadal z motnjami hranjenja in slabo telesno samopodobo, fotografije te vrste dojemam kot izredno škodljive. Predvsem pa pogubne za napredek zdrave rasti," pojasnjuje.

Dodaja, da je pred kratkim zaradi tovrstnih objav s svojega profila odstranila posameznico, ki se samooklicano umešča med podpornice zdrave telesne samopodobe: "Njena dejanja ovržejo vsa dosedanja prizadevanja. Tudi če je vključila prikupen pripis, kako je izguba telesne teže nikakor ne definira, ostaja dejstvo, da je fotografija javno dostopna – dostopna očem neštetih sledilcev, kar kaže na to, da ne nazadnje posveča pozornost temu, s koliko odprtimi rokami je sprejeta podoba njenega telesa."

Medtem ko Danielle priznava, da so pristopi preobrazb telesa stvar osebnih prepričanj, poudarja, da problematika fotografij 'prej' tiči v avtomatičnem stališču, da so dotične oblike telesa manj vredne.

"Če nekdo želi izgubiti kilograme, je to povsem njegova stvar, vendar ko beseda nanese na primerjalne fotografije, te morda nehote nakazujejo na to, da je bilo pred doseženo spremembo s telesom nekaj narobe."

Dr. Omara Naseem, specializirana psihologinja za zdravljenje motenj hranjenja, ji prikimava: "Ljudje z nizko samopodobo in tisti, ki se poskušajo osvoboditi motenj hranjenja, so nagnjeni k negativni interpretaciji oziroma primerjanju sebe z drugimi – torej tudi z ljudmi na fotografijah." Te so lahko povod za občutek nezadostnosti in manjvrednosti." V isti sapi poudarja tudi že neštetokrat izrečeno: da ni nujno, da objave na medmrežju ponazarjajo pristno stanje.

"Fotografije na družbenih omrežjih so obdelane in prirejene za potrebe avtorja. Pogosto igrajo na strune ideje, da bi morali stremeti k izumetničeni podobi, kar je običajno v nasprotju z dejanji, ki so blagodejna za naše telo."

Na Daniellinem Instagram profilu je mogoče zaslediti fotografije vzvratne filozofije: nje z bore malo kilogrami v kontrastu z njenim zdajšnjim telesom, polnim oblin. Zapis pod njo obeležuje vihravo popotovanje njenega uma: "Tukaj je moj 'prej' in 'potem'. Pridobila sem veliko teže in za to ne potrebujem opravičila. Ne pijem več. Uspešno premagujem motnjo hranjenja in bipolarno motnjo. Ni že nastopil čas, da prenehamo predvidevati zdravstveno stanje določenega posameznika zgolj na podlagi pogleda nanj? Ni že nastopil čas, da močnejša telesa začnemo sprejemati enako kot drobnejša?"

Svoje sledilce Danielle pogosto opominja, da je v danem trenutku na drugačnem mestu. Srečnejšem. Svetlejšem. Bolj optimističnem kot takrat, ko je njeno telo imelo le trohico maščobe.

Ponosno ovekovečena

"Legenda." "Tvoja objava je dokaz, da ne smem obupati nad seboj!" "Ti si moj navdih." To je zgolj nekaj simboličnih primerov komentarjev, ki jih fitnes inštruktorica Rachel Kent prejme z vsako objavo primerjave zdajšnje in nekdanje telesne pripravljenosti. "Skrbno sem ovekovečila vsak korak med procesom izgube telesne teže. Imam vso pravico proslavljati napredek," stopi v bran.

Drži pa, da prioritete v povezavi s skrbjo za zdravje nihajo, kar pomeni, da je izbrati pravo pot – torej sledenje nasvetom strokovnjakov medicine – ključnega pomena. Za Rachel je trenutek resnice predstavljalo spoznanje, da je njena telesna teža prekoračila nevarno mejo za nekatera kritična zdravstvena stanja, kot so recimo srčna obolenja.

"Zabeležiti napredek je bil torej srž moje motivacije," pojasnjuje Kentova. Objavljanje fotografij napredka na osebnem profilu osebnih trenerjev je ne nazadnje tudi eden izmed vzvodov za obveščanje javnosti glede ponujenih storitev: "Niti ne gre za slavljenje manjših konfekcijskih številk, temveč stimuliranje tistih, ki si teh prostovoljno želijo."

Pomemben vidik je tudi način izgube teže, kar pa ni v vseh primerih razvidno s fotografije. Trajnostno naravnane metode z osredotočanjem na um in telo hkrati so vedno zdravju najbolj prijazne.

Če te primerjalne fotografije pahnejo iz tira, dr. Naseem predlaga, da iz družbenega omrežja odstranimo vse osebe, ki promovirajo tovrstne pristope, pa tudi nastavimo omejitve časa, ki ga preživimo na aplikacijah. "Vsak izmed nas ima individualen, zdrav razpon teže ter oblike telesa, v katerem se moramo gibati. Sprejetost raznolikih razponov človeškega telesa – vključno z različnimi spoli, rasami, zmožnostmi ter ozadji – je najbolj realistično in koristno sporočilo."

Po Predlogi Jennifer Savin

Prevedla In Priredila Neja Drozg,

Fotografije: Shutterstock, Profimedia

Novo na Metroplay: Življenje pod in izven soja žarometov | Maja Bulc