Zdravje ustne votline je pomembno. Ne nazadnje to vpliva na zdravstveno stanje celotnega telesa, poleg tega pa so zobje ključni za nemoteno prehranjevanje in tudi govor.
Kljub temu včasih svojih zob ni mogoče obdržati. Zato pa obstajajo različne tehnike, s pomočjo katerih oseba dobi nadomestno zobovje, ki se po učinkovitosti ne razlikuje od naravnih zob, a vse zahtevajo dobre higienske navade.
Med danes najnaprednejše sodi inovativna metoda implantacije zob all on 4, alternativa klasično postavljenim zobnim vsadkom, zygoma in pterigoidnim implantatom ter tehniki širjenja in dograjevanja kosti brez dodatkov umetnih tkiv.
All on 4 omogoča popolno obnovo zobovja
Tehnika all on 4 se od tradicionalnih zobnih vsadkov v marsičem razlikuje. Predvsem gre za to, da so klasične tehnike pogojene z večjim številom zobnih vsadkov in obsežno kostno rekonstrukcijo.
Nasprotno all on 4 omogoča obnovo zobovja z uporabo le štirih vsadkov na čeljust, kar zagotavlja hitrejšo rehabilitacijo, na to pa vpliva že samo dejstvo, da so nadomestni zobje, ko gre za all on 4, načeloma nameščeni znotraj 24 ur. Prav tako večinoma ni potrebna večja kostna rekonstrukcija.
Zadnja dva vsadka sta namreč nameščena pod kotom, s čimer se doseže visoka stabilnost brez kakršnihkoli dodatnih posegov. Iz tega razloga metoda all on 4 velja za izredno enostavno, relativno nebolečo in nadvse uspešno. Danes je med najučinkovitejšimi tehnikami za vstavljanje zobnih implantatov in zagotavlja zanesljive rezultate.
Prednosti all on 4
All on 4 poseg traja le 1 do 2 uri, ker ni potrebe po dodajanju umetne kosti okoli zobnih vsadkov. To pomeni, da lahko operacija poteka z minimalnim rezanjem in šivanjem, tudi sicer pa all on 4 sodi med relativno neboleče ter enostavne posege, pri katerih se lahko istočasno izpuli naravne zobe in nove vstavi brez čakanja.
Tako so fiksni zobje, v ustno votlino nameščeni v roku 24 ur (največkrat en dan po vstavitvi implantatov), posledica česar je v primerjavi z drugimi, tradicionalnimi zobnimi vsadki precej hitrejša rehabilitacija. Na to med drugim vpliva majhna ali celo ničelna potreba po kostni rekonstrukciji (all on 4 velja za manj invaziven postopek).
Oralni kirurg ima torej s fiksiranjem proteze na le štiri vsadke možnost popolnoma obnoviti zobovje pacienta, ti pa omogočijo stabilnost, s katero se, glede na to, da so zobje v protezi praviloma izdelani iz keramike, dosežeta dolgoročna obstojnost in estetski videz.
Metoda all on 4 prinaša uspešne in predvidljive rezultate, vsadke oziroma zobno protezo pa opredeljuje dolga življenjska doba, zato je za all on 4 cena dokaj ugodna. Ta v prvi fazi, ko pacient dobi začasno konstrukcijo, znaša 4.990,00 EUR. Po približno 6 mesecih, ko je kostno celjenje zaključeno in se začasni zobje nadomestijo s keramičnimi s titanovo bazo, pa se doplača še 2.500,00 EUR. Kot dolgoročna naložba je povezana s približno sedem tisoč in pol evrov vložka, kar je all on 4 cena, ki vključuje vse faze zdravljenja, pri čemer to odpravlja slabosti tradicionalnih mostičkov in snemljivih protez.
Za all on 4 je treba izpolniti več kriterijev
Čeprav je all on 4 inovativna metoda, ki bo v prihodnosti gotovo postala najpomembnejši del protetike, za vsakogar vendar ni primerna. Priporoča se pacientom, ki so izgubili večino ali vse zobe in želijo trajno, stabilno rešitev z namenom izognitve snemljivim protezam.
Ali je posameznik primeren kandidat za all on 4, na pregledu ugotovi oralni kirurg, ki upošteva:
● količino preostale kosti, kar je pomembno predvsem pri tistih pacientih, ki nimajo dovolj kostne mase za vstavitev tradicionalnih zobnih vsadkov,
● zdravje ustne votline, ker all on 4 zahteva povsem zdrave dlesni (pred posegom je nujno zdraviti morebitna vnetja ali okužbe), in
● splošno zdravstveno stanje, saj to vpliva na proces celjenja in uspešnost samega vstavljanja vsadkov (večje tveganje za neuspeh imajo osebe z nenadzorovanim diabetesom, srčni bolniki in kadilci).
All on 4 vključuje diagnostiko in kirurški poseg
Pred all on 4 je za natančen vpogled v stanje čeljusti in zobne kostnine treba opraviti CBCT-slikanje (3D-rentgensko slikanje), na podlagi katerega se nato izvede diagnostika.
Nato se v čeljust vstavijo štirje zobni vsadki, naslednji dan pa se namesti začasna proteza, ki omogoči takojšnjo funkcionalnost in estetski videz. Sprednja dva zobna vsadka sta sicer postavljena ravno in zadnja dva pod kotom, ker se na ta način doseže optimalna stabilnost brez potrebe po ustni rekonstrukciji.
Metodi sledijo redni zobozdravniški pregledi, na katerih se oceni ugriz (z začasno protezo), prav tako pa se spremlja uspešnost pacientovega vraščanja zobnih vsadkov in izvajajo redna profesionalna čiščenja. Ti se v nekaj mesecih načeloma pravilno zrastejo z zobno kostnino, takrat pa sledi namestitev keramične zobne proteze. S tem je metoda all on 4 zaključena.
Zdravljenje in okrevanje po all on 4 posegu
Neposredno po all on 4 posegu se priporoča hlajenje ustne votline, s katerim se zmanjšata občutek nelagodja in otekanje. Poleg tega je v prvem tednu po operaciji z namenom kar najmanjšega obremenjevanja šele vstavljenih vsadkov treba uživati hladno, mehko hrano, v primeru pojava hujših bolečin pa pacient lahko poseže po protibolečinskih tabletah.
V poznejšem obdobju sta ključna nega in pravilno vzdrževanje ustne higiene, vključno z vsakodnevno uporabo zobne nitke in medzobnih krtačk, ki pomagajo ohranjati čistočo okoli zobnih vsadkov ter obenem preprečujejo nabiranje zobnih oblog. Dolgoročno gledano so potrebni tudi redni zobozdravniški pregledi v razmiku od treh do šestih mesecev, saj ti omogočajo zgodnje odkrivanje morebitnih težav in njihovo pravočasno odpravljanje.
In tveganja all on 4 metode?
Kot že omenjeno, metode ni možno izvesti pri pacientih z močno resorbiranimi kostmi, nadvse pomembna pa je tudi pravilna izvedba mostička, saj mora ta omogočati enostavno čiščenje prostora med naravno ter umetno dlesnijo. Vzdrževanje dobre ustne higiene pa je eden izmed ključnih dejavnikov, ki prispevajo k uspešnosti in dolgoročnosti all on 4 metode.
Vse našteto pri izkušenem oralnem kirurgu in kakovostno izdelanih vsadkih ne prinaša nikakršnih težav, neodvisno od tega pa je pomembno poznati morebitne slabosti all on 4 posega.
Tega je sicer najbolje zaupati strokovnjakom v Zobozdravstvenem centru Diamant z ambulantama v Ljubljani (Dunajska cesta 154) in Celju (Opekarniška cesta 1). Gre za zasebno zobno ambulanto brez koncesije, ki pacientom ponuja strokovne zobozdravstvene storitve po ugodnih cenah, takojšnjo in celovito obravnavo (brez čakalne dobe) pod eno streho ter zavedanje, da sta dandanes pomembni tako funkcionalnost kot estetika.