Trail tek, dinamičen in vznemirljiv tek po brezpotjih, na katerega se je možno podati v vseh letnih časih, je morda nekoliko podoben gorskemu teku. Vendar pa kombinacija teka in hoje po razgibanem, pogosto zahtevnem terenu praviloma poteka na daljših razdaljah kakor gorski tek, ki se osredotoča predvsem na višinsko razliko. Trail tek v ospredje postavlja tako višinsko razliko kot razdaljo, ker pa ta lahko poteka celo več dni zaporedoma, vse do skupne razdalje 210 km, tekaški nahrbtnik vsekakor velja za obvezen pripomoček, saj tovrsten športni izziv, da bi bila tekaška avantura varna in udobna, zahteva specifično opremo.
Trail tek združuje ljubezen do teka in neokrnjene narave
Bistvo trail teka je v odmiku od urbanega okolja, kjer so tekači izpostavljeni onesnaženemu zraku in nevarnostim mest, med drugim semaforjem ter prometu. Zato za temeljno pravilo trail teka velja, da mora potekati po naravnih poteh (poljskih, gorskih, travniških, celo snegu in puščavi), natančneje, tlakovane in asfaltirane poti ne smejo obsegati več kakor 20 % trase.
Dogovor sega daleč v preteklost, kajti prva trail tekaška tekma je bila organizirana že davnega leta 1905, in sicer v Kaliforniji, vse do danes pa trail tek močno pridobiva priljubljenost. ITRA, Mednarodna zveza trail tekov, delujoča od leta 2013, denimo ocenjuje, da je na svetu trenutno več kakor 20 milijonov trail tekačev, ki se redno udeležujejo različnih preizkusov, na katerih so dolžni prejeti zemljevid in GPS-koordinate, sama pot pa mora biti jasno označena.
Glede na to, da gre za samostojen tek, brez pomoči, je nujno, da ima vsak tekač pri sebi zadostno količino pijače in energijskih zalog pa tudi rezervno opremo ter prvo pomoč, pri čemer mora kljub vsemu paziti na težo tekaškega nahrbtnika. Ta namreč teka ne sme ovirati, kar je možno le, če se prilega hrbtu.
Trail tek je tek za vzdržljive tekače
Četudi za trail tekača velja vsakdo, ki se na tek poda po naravnih, neasfaltiranih poteh, in to povsem neodvisno od dolžine ali trajanja teka, je trail tek primernejši za naprednejše tekače, nikakor pa za začetnike. Razlog je, da se pri trail teku skozi daljše obdobje lažji odseki izmenjujejo z intenzivnejšimi napori, vključujoč vzpone, spuste in ravninske odseke, zaradi česar ne čudi, da poleg tekaških čevljev in tekaškega nahrbtnika za najpomembnejši kos opreme veljajo tekaške palice, s katerimi si je možno pomagati na najzahtevnejših delih poti.
Trail tek ima več dobrobiti, saj gre za raznoliko vadbo, ki aktivira različne mišične skupine, ker se podlaga na dokaj kratek čas spreminja ni obremenitve na sklepe, prej kot karkoli drugega pa poteka na svežem zraku, kjer se posameznik zlahka tesno poveže z naravo. Prav zato je trail tek odlična mentalna sprostitev; navsezadnje pomemben postane edino korak, medtem ko vse ostale misli ali skrbi vsaj za kratek čas izginejo. A seveda le, če tekaški nahrbtnik vsebuje vso opremo, ki tekaču zagotavlja varnost tudi v primeru nepredvidenih situacij.
Prednosti trail teka
Pomembno dejstvo, vezano na trail tek, je, da hitrost med tekom določa intenzivnost treninga, a srčni utrip ne more biti ves čas enakomeren, ker se teren nenehoma spreminja. Koraki zato niso vedno enako dolgi, tek ali hoja v klanec pa jih še skrajša, čeprav si je pri vzponih mogoče pomagati z rokami, s katerimi se priporoča odrivanje od kolen. Nasprotno spusti predstavljajo nevarnost za poškodbe, zaradi česar je potrebno korake načrtovati vnaprej in dolge zamenjati s krajšimi, za katere je značilen pristanek na celo stopalo.
S tem je poskrbljeno za boljše blaženje udarcev in hkrati boljšo stabilnost, h kateri prispeva še dobro izbran tekaški nahrbtnik, kar je posebej ob velikih klančinah ali takrat, ko je teren moker ter drseč, nezanemarljivo.
Iz vsega sledi, da je trail tek odličen način za izboljšanje tehnike teka, kar nenazadnje vodi v manjšo obremenjenost sklepov in posledično v minimalno tveganje za nastanek poškodb ter bolečin, obenem pa je z njegovo pomočjo možno tudi dodobra spoznati odzive telesa na vnos hrane in pijače med samo aktivnostjo. Vse našteto je v pomoč tako trail tekačem kot običajnim tekačem, ki premagujejo krajše oziroma maratonske razdalje.
Obvezna je uporaba tekaških čevljev, tekaškega nahrbtnika in tekaških palic
Da bi bila zagotovljena varnost in udobje, obenem pa bi bila tudi tekaška uspešnost kar najboljša, trail tek zahteva specifično osnovno opremo ter dokaj obsežno dodatno opremo. Pri tem je ključno, da tekaški nahrbtnik, ki je na tekih na dolge proge obvezen, ne omeji gibanja in da je dovolj priročen, da je vsa oprema neprestano na dosegu roke, brez potrebe po ustavljanju.
Za takšne veljajo tekaški nahrbtniki Deuter, na voljo v spletni trgovini Vita ProShop. Ti s svojo zasnovo združujejo udobje, hitrost in praktičnost, prepoznavni pa so po izjemno lahki teži (nekateri modeli dosegajo težo minimalnih 165 g) in podpori pri nošnji bidonov.
Sicer je vsak tekaški nahrbtnik ergonomsko oblikovan, zato težo razpredi po celotnem hrbtišču in se tesno prilega telesu, lahke teže, kar je odvisno od vlaken, pri čemer je najpogosteje uporabljena kombinacija poliamida, poliestra in elastana, prav tako pa je pomembno, da omogoča neoviran dostop do stvari.
Pomembnejši od tekaškega nahrbtnika so tekaški čevlji, pri izbiri katerih je za trail tek treba upoštevati več parametrov kakor pri običajnem teku, saj so nujni robusten podplat z globokim profilom, ki zagotovi optimalen oprijem in dobro blažitev udarcev, zaščita prstov ter stranska podpora.
Vse omenjeno preprečuje poškodbe pri udarcih in zdrsih, enako pa velja za tekaške palice, nadvse dobrodošle pri vzponih ter spustih. Tekaške palice omogočajo boljši oprijem na neravnem terenu in boljšo porazdelitev teže, a je za najboljši rezultat treba pozornost pri izbiri palic nameniti materialu izdelave ter možnosti njihovega podaljševanja.
Trail tek zahteva dobro telesno pripravljenost in načrtovanje
Poleg fizične kondicije trail tek terja mentalno vztrajnost in visoko sposobnost prilagajanja na nepredvidljive razmere. V kolikor tekač te pogoje izpolnjuje in tekaški nahrbtnik opremi z dolžino ter zahtevnostjo in letnemu času ustrezno opremo, mu trail tek lahko predstavlja odličen trening za moč ter vzdržljivost. Korak namreč pri trail teku postane prožnejši, mehkejši in bolj učinkovit, k čemer veliko pripomore kombinacija teka ter hoje, pri katerima se aktivirajo vse mišice, pri teku navzdol tudi amortizacijske. Ob tem spremenljivost terena, ki temelji na brezpotjih, premagovanju velikih razdalj in vzponih ter spustih izboljša vzdržljivost, kar se v enaki meri odrazi pri teku na krajše razdalje.
Ne glede na zmožnosti je trening trail teka treba načrtovati vnaprej in izbrati pot, ki ustreza trenutnim sposobnostim, intenzivnost pa sproti prilagajati razmeram ter počutju. Trail tek zahteva neprestano spremljanje telesnega odziva, čeprav je povsem normalno, da se tempo na zahtevnejših odsekih upočasni ali celo preide v hojo.
Tehnika se izpopolni, s čimer se poveča stabilnost in zmanjšajo obremenitve na sklepe, medtem ko pogled naprej ter navzdol poskrbi za pravočasno zaznavanje morebitnih ovir. Za osnovo velja še skrb za hidracijo in energijo, prav tako pa je treba spoštovati naravo ter se gibati izključno na označenih poteh, odpadke shraniti v tekaški nahrbtnik in ne povzročati hrupa.
Upoštevajoč vse to trail tek postane dejavnost, pri kateri sodeluje celo telo, po besedah svetovalcev spletne trgovine Vita ProShop pa trail tek izostri vse čute in tekača postavlja izključno v zdajšnji trenutek.