Poker - več kot le igra s kartami!

9. 2. 2012
Deli

Poker je najbolj priljubljena igra s kartami na svetu. Nič čudnega, ko pa združuje v sebi zapleteno strategijo, preračunavanje verjetnosti, branje nasprotnikov in ... nekaj sreče ;)

Poker se je v zadnjih desetletjih dodobra spremenil.

Iz salonov na male zaslone

Mnogi si ga še vedno predstavljajo kot prizore iz starih filmov, v katerih so na parnikih, ki so pluli po Missisipiju, poker igrali kvartopirci tankih brkov s pištolami v rokavih. Ali pa se ga spomnijo po katerem od vesternov, kjer so v zakajenih salonih divjega zahoda poker igrali revolveraši, kot so Doc Holliday, Divji Bill Hickok in Bar Masterson - a ta podoba je vse prej kot sodobna, saj je stara že vsaj 120 let.

V zadnjih letih pa je tudi poker, tako kot bowling in biljard doživel pravi preporod in se iz skrivnih temačnih kotičkov preselil na glavni oder ter si izboril svoje mesto tudi na televiziji. Z nastopom miniaturnih kamer se je poker spremenil v privlačen šport za gledalce, saj lahko ti sedaj od doma vidijo tudi tisto, česar ne vidijo niti tekmovalci - karte vseh igralcev. Ta novost je precej prispevala k priljubljenosti igre in prepoznavnosti profesionalnih igralcev pokra.

Zmage namesto porazov

In ti zadnji, torej najboljši igralci pokra, ne pravijo zaman, da poker izostri um, ko je dobro odigran, pa seveda znatno odebeli tudi denarnico.

Predvsem pa nas poker sili k razmišljanju in spreminjanju strategije. Tisti igralci, ki se tega ne zavedajo, običajno izgubljajo in za to krivijo usodo, delilca ali slabe karte, ne zmorejo pa poiskati slabosti v svoji igri.

Veganske sarme: recept, pri katerem mesa sploh ne boste pogrešali

Britanski pokeraš in pisec Anthony Holden je o takšnih poražencih ob priliki zapisal:

"Naj mu bo to všeč ali ne, človekov karakter se razkrije za poker mizo in če ga drugi igralci berejo bolje kot on bere njih, si je za to kriv sam. V primeru, da se ni sposoben videti tako, kot ga vidijo drugi, vključno z vsemi pomankljivostmi , bo poraženec tako pri pokru kot tudi v življenju."

Poker je lahko filozofija

Še ena modra misel o pokru (in življenju):

  • Stari pokeraški pregovor pravi, da je privarčevan denar prav toliko vreden kot priigran denar, zato je pri pokru gest umika, da igralec odloži svoje karte in se umakne iz igre v trenutku, ko ve, da je premagan, vsaj tako pomembna, kot je prav stava ob pravem času.

... in prav o tem poje tudi legendarni Kenny Rogers v svojem slavnem The Gambler!



Zgornja zanimiva dejstva smo si izposodili iz knjige Poker, ki je prav te dni izšla pri Tehniški založbi Slovenije. Njen avtor Lou Krieger se je naučil igrati poker že pri rosnih sedmih letih z opazovanjem igre svojega očeta. skozi leta je znanje, ki si ga je nabral, prelil v več knjig - skupno število člankov o pokru in strategijah pa prerašča 250 objav.

Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem