Podarjamo ljubezenski roman Pripeta s krvjo!

28. 10. 2013

Pred dnevi sta druga za drugo izšli kar dve knjigi pisateljice Aleksandre Kocmut. Poleg knjige Čisto sam na svetu, s katero avtorica pogumno obdela življenje alzheimerjevega bolnika, je luč sveta ugledal tudi ljubezenski roman Pripeta s krvjo.

Aleksandra Kocmut je dolgo pisala le poezijo, nato pa se je želela preizkusiti še s kratkimi ljubezenskimi zgodbami.

"Takrat so Antenine ljubezenske zgodbe to tudi honorirale, dovolj dolga zgodba je bila za nov tiskalnik, kar je bila tudi motivacija. Vendar ne moremo govoriti o literarni vrednosti zgodb, bile pa so kratkočasne. Na uredništvu so mi rekli, da jih strašno radi berejo in imam veliko bralk. Takrat sem si začela želeti, da bi ne bila le zgodba, da bi nastal roman. Prva dva romana sta v delih izhajala v Ljubezenskih zgodbah, tretji pa v Naši ženi," je Aleksandra Kocmut o svojih pisateljskih začetkih med drugim povedala v intervjuju za revijo Lisa in nadaljevala: "Ko pa sta prišla otroka, sem prešla na pravljice, ker sta želela pravljico o tem in onem. Potem sem prek otroških prigod začela pisati roman Trije razlogi, prvi roman, ki je izšel v knjižni obliki in je zelo humoren, poln družinskih zapletov ter duhovitih situacij z otroki. Tisti, ki me poznajo, rečejo, da v teh prigodah prepoznajo mene in otroka. Srhljivi roman Jedci rži pa je nastal že leta 2000, izšel pa je šele lani, saj ga prej niti nisem dejavno ponujala."

Knjige piše za dušo

Pripeta s krvjo je izšla skoraj hkrati s knjigo Čisto sam na svetu. In čeprav bi se morda kakšnemu zunanjemu opazovalcu lahko zdelo, kot da ji gre pisanje knjig strašno dobro in hitro od rok, je resnica povsem drugačna:

"Jaz pa vem, koliko časa so stvari dejansko stale. Napisala sem knjigo, pa je nisem mogla objaviti po dve, tri, štiri leta. Jedci rži je čakala 11 let. Ne zdi se mi, da bi šlo tako strašno hitro. Nasprotno, prej si v lastnem finančnem minusu, da o časovnem minusu sploh ne govorimo. Če tega ne bi delala za dušo, tega ne bi delala, se ne splača. Raje bi ta čas še več lektorirala. Največja ironija je, da lahko kot lektor pri knjigi zaslužiš več kot avtor, čeprav tudi lektorji niso posebej dobro plačani. Zlasti če govorimo o literarnih revijah, svoj čas so plačevale, zdaj si pa srečen, če ti objavijo."

Ljubezenska zgodba

Knjigo Pripeta s krvjo je Aleksandra napisala, ker so se Trije razlogi čudovito izposojali in prodajali. V romanu piše o ločeni učiteljici angleščine, ki se s sinom spopada z vsemi mogočimi tegobami in se na novo uči ljubiti - predvsem samo sebe.

  • "Pomislila sem - zdaj bo. Zdaj bo rekel, kar sem si na robu svoje nespameti želela in česar sem se enako močno tudi bala. Predlog, prošnja, morda celo moledovanje, da stvari vendarle ne izpeljeva do konca. Obljube (o katerih bom vnaprej vedela, da so prazne), da mi bo odslej zvest. Zagotavljanje, da mu vse pretekle afere niso pomenile ničesar. Morda me bo celo stisnil v objem. In kaj bom takrat? Znova vzela v roke velikanski čopič iluzij in se začela barvati z njim? Ali pa sem končno prestala dovolj ponižanj in ga bom odločno zavrnila? Stegnila sem roko proti naslednji skodelici in se zavedla: v resnici je to, na kar čakam, opravičilo."

To je knjiga o pisateljici, ki jo slava doleti nepričakovano in prinese kup težav, pa o materi, ki trepeta za svojega otroka kot vsaka mati, a mu vendarle dopusti razpirati krila ter hčerki, ki se mora o svojih starših še veliko naučiti.

Podarjamo izvod

Pripeta s krvjo - Aleksandra Kocmut

Vse, ki bi si želele prebrati roman Pripeta s krvjo ali pa poznate ravno pravo osebo, ki bi ji knjigo lahko podarila, smo pozvali, da sodelujete v našem mini nagradnem izzivu.

Vse kar ste morale storiti je, da ste nam poslale odgovor na nagradno vprašanje:

... največ sreče pri žrebu pa je imela:

  • Janja Albinini iz Krope

Čestitamo!

Nagrajenko naprošamo, da je pozorna na našo elektronsko pošto.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja