Oskar za tujejezični film 2011: Skandinavski Boljši svet

13. 4. 2011
Oskar za tujejezični film 2011: Skandinavski Boljši svet

Altruistični zdravnik Anton poskuša pomagati beguncem v sudanskem taborišču, a ima številne težave tudi z družino na Danskem. Medtem ko poskuša rešiti nesoglasja z odtujeno ženo, njunega mladoletnega sina Eliasa v šoli ustrahujejo nasilneži.

Anton je zdravnik, razpet med idiličnim domom na Danskem in napornim delom v sudanskem taborišču. V dveh povsem različnih svetovih se z družino spopada s kon­flikti, ki vodijo do težkih odločitev med maščevanjem in odpuščanjem.

Z ženo Marianne se kljub vse večji odtujenosti trudita preprečiti razpad zakona. Starejšega izmed njunih dveh sinov, desetletnega Eliasa, v šoli ustrahujejo. Na njegovo stran se postavi Christian, ki se je z očetom pravkar priselil iz Londona, njegova mati pa je pred kratkim izgubila boj z rakom.

Elias in Christian kmalu postaneta nerazdružljiva. Toda Christian Eliasa vplete v nevarno maščevanje, ki bi lahko imelo tragične posledice. Trdno prijateljstvo se znajde na preizkušnji in samo njuni starši jima lahko pomagajo pri sprejemanju zapletenih človeških čustev, bolečine in sočutja. Režiserka Susanne Bier je film Boljši svet opisala v nekaj stavkih:

"Boljši svet je razkrivanje zaprek, s katerimi se srečujemo pri obvladovanju osebnega življenja in družbe, v kateri živimo. Poraja se vprašanje, ali je naša ‘napredna’ kultura dejansko model za boljši svet ali pa pod površjem naše civilizacije preži nered, kakršen je značilen za brezzakonje. Ali smo se sposobni spopasti s kaosom ali pa se nezavedno držimo na robu popolne zmešnjave?"

Švedski zvezdnik Mikael

Glavni igralec filma Mikael Persbrandt, v filmu Anton, je nedvomno med najbolj priljubljenimi in karizmatičnimi švedskimi igralci. Leta 2009 si je prislužil najprestižnejšo švedsko filmsko nagrado guldbaggem za odlično igro v filmu Ever­lasting Moments, ki ga je ustvaril sloviti švedski režiser Jan Troell. Izjemno iskani ­igralec je prepričal tako kritike kot občinstvo z osupljivim delom v celovečercih Heaven’s Heart Simona Staha (2008) in The Kautokeino Rebellion Nilsa Gaupa (2008) ter švedski televizijski produkciji Oskyldigt dömd (2008) in nemški televizijski produkciji Die Patin (2008). Trine Dyrholm, v filmu igra Marianne, je dolgoletno igralsko kariero začela leta 1990 z vlogo v najstniški drami Spring Tide (1990), za katero je prejela nagrado ‘bodil’.

Režiserka Susanne Bier je bila z dramo After the Wedding leta 2007 nominirana za oskarja za tujejezični film. Režirala je tudi filmsko uspešnico Things We Lost in the Fire, v kateri sta igrala Halle Berry in Benicio Del Toro.

P.S.

Boljši svet za filmoma Babettina pojedina (1987) in Pelle osvajalec (1988) tretji danski film, ki je zmagal v kategoriji najboljši tujejezični film, je v okviru programa MEDIA prejel podporo za distribucijo v višini 540 tisoč evrov.

Povzeto po reviji Lea

Preberite še, kaj vse je danes objavljeno!

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja