Nesreča pri smučanju – kaj zdaj?

20. 2. 2010
Nesreča pri smučanju – kaj zdaj?

Sonce se blešči z modrega neba, smučarske proge pa se dobesedno lesketajo od snega – pravi raj za ljubitelje zimskih športov!

Toda še tako lepa pokrajina skriva tudi nekaj nevarnosti, predvsem če se zgodi nesreča. Kako ravnati v takšnih primerih?

Upoštevaj pravila

Tako kot v cestnem prometu veljajo določena pravila tudi na smučarskih progah.

Prehitevanje je dovoljeno po desni in levi. Pri 'prometu' iz nasprotne smeri se mora vsak umikati po desni.

Tekači na smučeh imajo prednost. Kdor smuča zunaj označenih prog, ni zavarovan. Zaradi lastne varnosti nosi smučarsko čelado – tudi če ni obvezno.

Izmenjaj podatke

Nesreča na smučišču se pogosto zgodi hitreje, kot bi pričakovali. Strokovnjaki svetujejo, da si s povzročiteljem nesreče izmenjata osebne podatke. Ob morebitnih telesnih poškodbah pokliči tudi policijo.

Zavaruj mesto nesreče

Da bi preprečili še druge nesreče, je treba zavarovati mesto nesreče. Prekrižaj svoje smuči v varni razdalji od poškodovane osebe in jih zapiči v sneg. To bo preprečilo, da bi se drugi smučarji preveč približali mestu nesreče. Če je poškodovani na neposrednem nevarnem območju, ga je treba takoj spraviti na varno. Pokliči 112!

Nesreča v tujini

Poleg visokih doplačil reševanja in zdravljenja v tujini mora ponesrečeni plačati tudi stroške prevoza. Te stroške krije posebno zavarovanje v tujini (recimo Coris). Pomembno: pred podpisom podrobno preberi tekst pogodbe.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja