Leonardo da Vinci: Poklon vsestranskemu, veličastnemu geniju

19. 11. 2011

Ime Leonardo de Vinci je za mnoge postal skorajda sinonim za genij in genijalnost. Leonardo da Vinci dejansko predstavlja poosebljenje tako imenovanega 'renesančnega človeka', ki je vsestranski, veličasten genij v dobi genijev.

Svojih naravnih talentov, izostrenega očesa, predirnega razuma in neskončne radovednosti ni izkoriščal le za slikanje, kiparjenje in arhitekturo, čeravno ga je prav njegov izjemen slikarski talent vpisal med najvplivnejše slikarje sveta, temveč  so ga zanimale skoraj vse v tistem času poznane veje človeškega znanja, in k tem je tudi pomembno prispeval s svojimi originalnimi zamislimi, eksperimenti in dosežki.

Vodila - znanje, lepota in popolnost!

Leonardov umetniški navdih in znanstveni zagon pa v nasprotju z njegovimi preostalimi sodobniki nista izvirala iz krščanskega nauka ali klasične filozofije.

Leonardo je bolj kot čemurkoli drugemu verjel v sposobnosti človeškega očesa (da opazuje naravo) in razuma (da dojame, čemur je bil priča), ne le pri spoznavanju skrivnosti umetnosti, temveč tudi kozmosa. In zato ne bo zmotno reči, da spada Leonardova demonstracija moči človeškega zaznavanja in razumskega dojemanja med njegove najveličastnejše lastnosti, hkrati pa predstavlja dar poznejšim rodovom umetnikov in mislecev.

Nezakonski sin notarja iz mesta Vinci

Leonardo se je rodil kot nezakonski sin notarja, v mestu Vinci zahodno od Firenc. V bogatem okolju Firenc poznega 15. stoletja je mladi mož izredno hitro dozorel. Ob zaključku šolanja v delavnici kiparja Verrocchia v sedemdesetih letih 15. stoletja je Leonardo že veljal za polno razvitega in neodvisnega umetnika.

Razvrščamo ga v generacijo pred Michelangelom in Rafaelom, njegove mojstrovin pa štejemo za prve dosežke florentinske visoke renesanse.

Nekaj zanimivosti o Leonardu de Vinciju:

  • njegov opus študij znanosti in tehnike, ki jih je zapisoval v zvezke, obsega kar 13.000 strani zapiskov in risb,
  • bil je levičar, a kar je bolj zanimivo je, da je kot levičar vse življenje uporabljal zrcalno pisanje - torej pisal od desne proti levi (saj je pero lažje potiskati kot vleči),
  • proučeval je anatomijo človeka, kar ga je pripeljalo k zasnovi prvega zabeleženega robota v zgodovini (načrt imenujejo Leonardov robot, nastal pa je okoli leta 1495),
  • udeleževal se je avtopsij in na podlagu opazovanj izdelal izjemno podrobne anatomske risbe. Okoli leta 1490 je v svoji skicirki izdelal študijo o kanonu proporcev. Študija, imenovana 'Razmerja človeškega telesa po Vitruviju', je eno njegovih najbolj znanih del.
  • njegov slavni portret Mona Lise, še danes buri duhove. Kdo je skrivnostno smehljajoča se gospa z mojstrskega portreta izpod roke genija?
  • navduševala ga je sposobnost letenja ptic. Tekom svojih proučevanj leta ptičev je izdelal več načrtov za letalne stroje, med njimi celo helikopter za štiri osebe,
  • v njegovih načrtih so našli celo načrt za strojnico, tank, avtomobil na vzmetni pogon in celo načrte uporabe sončne energije s pomočjo vboklih zrcal, ki bi segrevali vodo,

... in mnogo drugega.

Lični dnevnik izumov genija!

O izjemnih izumiteljskih sposobnostih genija se lahko pustiš podučiti tudi čudoviti knjigi Leonardo da Vinci - izumi genija, obogateni z zavihki in postavljankami, ki je izšla pri Tehniški založbi Slovenije. Lična knjiga je verodostojni posnetek nečesa, kar bi moralo obstajati, a po vsej verjetnosti nikoli ni - osebnega dnevnika vsestranskega izumitelja Leonarda da Vincija.

Besedila, ilustracije in osupljive tridimenzionalne postavljanke modelov so povzete po originalnih zapiskih in skicah. Letalne naprave, plovila na lopatice, drzne konstrukcije zgradb, zapleteni zobniški mehanizmi, bojni stroji, mehanski človek in številni drugi izumi predstavljajo genialni um izumitelja, ki je živel stoletja pred svojim časom.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja