Iščeš svoje prvo službeno mesto, na katero boš končno postavila svoj prenosnik, ali bi le rada novo priložnost? Rebeka Fakin in Matej Kosi s Kariernega centra Univerze v Mariboru sta nam zaupala, kako boš prepričala delodajalca, da si prav ti tista, ki jo želi imeti za svojo sodelavko.
Najprej,
razmisli o svojih željah in potencialih ter naštudiraj delodajalca
Ko izbiraš novo delo
Rebeka Fakin svetuje:
Vprašaj se: Kaj si želim in kako zelo si želim najti novo službo?
Če iščeš zaposlitev, ker je nimaš in potrebuješ vir dohodka, se prijavi na čim več delovnih mest.
Že imaš službo, ki je v redu, in si želiš boljšo? Prijavi se zgolj na boljše priložnosti.
Vprašaj se: Kaj bom delala s strastjo? Čaka te približno 40 let delovne dobe, zato naj bo tudi služba nekaj, kar te veseli, kar boš delala z užitkom in strastjo.
Prepričaj
Ko pišeš svojo ponudbo
Vprašaj se: Kako bom čim bolje prepričala delodajalca?
V spremni dopis vloži čim več energije in pozornosti, saj imaš le nekaj sekund, da prepričaš delodajalca, da si prava za to delo. Izpostavi svoje dobre lastnosti, pomembne za to delovno mesto, podkrepi jih z dokazi, napiši, zakaj si ravno ti prava. Preuči organizacijo: kaj delajo, po čem so znani, k čemu stremijo, kako bi se ti vključila v njihovo ekipo in kaj je tvoja dodana vrednost. Ponudba naj ne bo daljša od ene strani.
Vprašaj se: Kako lahko moj življenjepis izraža mene?
Ne uporabljaj iste predloge, kot jo imajo drugi (razen če to delodajalec zahteva). Pokaži izvirnost in izstopaj iz množice. Življenjepis naj bo pregled tvoje dosedanje kariere – poleg osebnih podatkov mora vsebovati tvojo izobrazbo in delovne izkušnje, tvoje kompetence in dodatno znanje.
Nasmeh
Ko se fotografiraš
Vprašaj se: Kakšna naj bi bila videti na delovnem mestu?
Fotografija je odvisna od tvojega poklica in delovnega mesta, na katero se prijavljaš – enako velja za tvojo izbiro oblačil in ličenja, ko boš povabljena na razgovor. Na fotografiji (obraz s prijaznim nasmeškom) bodi urejena.
Umetnice si lahko privoščijo več svobode in izvirnosti, v visokem poslovnem svetu malce manj. Razmisli, kje in s kom boš delala, poglej, kako so urejeni drugi v tej organizaciji ali branži dela, in se tako uredi na fotografiji (in za razgovor). Za svoj življenjepis nikakor ne izreži sebe iz kakšne dopustniške fotografije.
Potem,
pred razgovorom
Matej Kosi svetuje:
Vprašaj se: Kako naj se čim bolje pripravim na razgovor?
Pozanimaj se o organizaciji, v kateri boš imela razgovor, dobro premisli o njej in se pripravi. Na razgovor pridi do 10 minut prej. Ko čakaš na razgovor, bodi previdna, saj lahko poleg tebe sedi tudi bodoči vodja ali direktor podjetja. Razmisli tudi, kakšna vprašanja boš zastavila potencialnemu delodajalcu, ko ti bo dal to priložnost. Na razgovoru bodi iskrena in poskušaj biti sproščena ter profesionalna. Poskušaj se postaviti v vlogo osebe, ki lahko pripomore k uspehu delodajalca in ki je resnično primerna za to delo. Zgodi se tudi, da te bodo želeli malo zmesti, da vidijo, kako se odzivaš v nepredvidenih situacijah.
Vprašaj se: Katere so moje veščine?
Z dobrim poznavanjem lastnih veščin se znaš ustrezno predstaviti delodajalcu in si lahko bolj prepričljiva. Ovrednotenje svojega znanja, veščin, delovnih izkušenj in njihova predstavitev bodočemu delodajalcu na način, ki je aktualen zanj, je možna vstopnica za zaposlitev.
Vprašaj se: Katere so tiste besede, ki bodo čim bolj prepričale delodajalca?
Delodajalci pogosto izpostavijo, da se začuti energijo, ki jo posameznik oddaja, in pa tudi to, ali si resnično želi to zaposlitev. Pri želji pa ni nujno, da je dovolj zgolj izrazita želja po zaposlitvi, ampak izrazita želja po delu, ki je razpisano, in to v njihovi organizaciji. Podajaj strokovne in slovnično korektne odgovore, razmisli pa o tem, kako ovrednotiti in s primeri podkrepiti svoje znanje, delovne izkušnje in razloge, zakaj bi delodajalec zaposlil ravno tebe.
po razgovoru
Vprašaj se: Kako naj vljudno in prijazno opozorim nase?
Na koncu razgovora vsakemu sezi v roko in se zahvali za priložnost. Super je, če še isti dan pošlješ vljudnostno e-pismo z zahvalo. Če je minilo že več časa od predvidenega izbora kandidata, lahko pokličeš in vprašaš, ali so se že odločili. Vse naj bo vljudno in prijazno. Ne zaslišuj in jih ne sili k odločitvi, češ da se ti mudi in zakaj traja toliko časa.
Pripravila: Petra Arula
Novo na Metroplay: Žan Serčič o glasbenem ustvarjanju, ohranjanju zasebnosti in spremembah