Ne dovoli, da ti poslovno idejo uničijo klovni!

17. 3. 2013
Deli
Ne dovoli, da ti poslovno idejo uničijo klovni! (foto: shutterstock)
shutterstock

Ti ne manjka ambicije, sposobnosti in imaš celo odlično poslovno idejo? Najbolj zanesljiv način, da dosežeš, kar si želiš, je samozaupanje.

Skoraj vsak uspešen podjetnik je imel na svoji poti do uspeha opraviti tudi z nejevernimi Tomaži. In prav od tega, ali nadobudni podjetnik dovoli, da ga v njegovih namerah in sanjah zaustavijo ali ne, je eden od ključnih trenutkov na poti do njegovega uspeha.

To so prav tisti trenutki, ko mladi entuziast sliši enega od naslednjih stavkov:

"Ne potrebujemo vas, saj še niste končali univerze."

ali pa:

"Spravite noge z moje pisalne mize; izginite. Vaš izdelek je zanič, zato ga ne bomo kupili."

Bi verjela, da je bil teh opazk na samem začetku svoje poti deležen mojster inovativnosti - Steve Jobs?

Steve Jobs je na svoji izjemni poti tudi sicer spoznal veliko 'klovnov', ki niso cenili prizadevanja podjetnika, ki je želel spreminjati svet. Vendar se tem 'klovnom', kot jim je rekel, nikoli ni pustil.

Ne dopusti, da te klovni zamorijo!

Tako je bilo tudi davnega leta 1977, ko je Apple začel prodajati nov osebni računalnik Apple II, in je Ken Olsen, ustanovitelj podjetja Digital Equipment, rekel:

"Prav nobenega razloga ni, zaradi katerega bi si kdor koli želel, da bi imel doma računalnik."

K sreči ga Steve Jobs, ki je verjel v svojo vizijo, ni poslušal.

Vztrajal je. In v svoji nameri uspel. Neverjetno uspel.

O tem, kako pomembno je bilo to, da se Jobs takrat ni pustil še enemu iz serije 'klovnov', je desetletja kasneje, maja 2007, mu je dal javno priznanje tudi sam Bill Gates. Na vprašanje o Applovem največjem prispevku računalniški industriji je namreč odgovoril z naslednjimi besedami:

"To, kar je storil Steve, je naravnost čudovito. Začelo se je že leta 1977 z računalnikom Apple II in zamislijo, da je to stroj za množični trg. Le Apple je stavil na prepričanje, da bi bil osebni računalnik lahko neverjetno orodje za povečanje moči ljudi. Apple je sledil tem sanjam. Ena od najčudovitejših stvari je bil Macintosh. To je bilo tvegano. Ljudje se morda ne spominjajo, da je s tem računalnikom Apple postavil na kocko vse podjetje. Steve je imel tedaj govor, ki je eden mojih najljubših. Rekel je namreč, da izdelujejo izdelke, ki si jih sami želimo uporabljati. To je počel z neverjetnim okusom in eleganco, ki sta imeli velik vpliv na industrijo, inovativnost in prevzemanje tveganja."

Le samozaupanje, pogum in disciplina!

Inovativnost, ki je kronana z uspehom, vedno zahteva zaupanje, drznost in disciplino, ki preprečijo in izločijo negativne misli in glasove. Žal le malo posameznikov premore takšen pogum, in to je glavni razlog, da je le malo ljudi lahko inovativnih v tako velikem slogu, kot je to zmogel Steve Jobs.

V branje in v navdih priporočamo knjigo Skrivnost inovacij Steva Jobsa - Noro drugačna načela za prodoren uspeh, avtorja Carmina Galla.

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih