Samozavest je lahko izredno izmuzljiva in krhka. Če imaš tudi ti takšne izkušnje, si lahko pomagaš s spodnjimi sedmimi koraki, ki ti bodo pomagali zaživeti bolj aktivno, uspešno in kakovostno življenje.
V življenju največ dosežejo tisti, ki imajo na voljo velike količine energije in samozavesti. Poleg tega so družabni, odprti, vedno dobre volje, srečni. Se v tem opisu najdeš tudi ti? Če se ne, ne bi bilo slabo, če bi se ta konec tedna (ali pa kateri drugi) poglobila v spodnjih sedem korakov, s katerimi lahko rečeš zbogom svojim dvomom in nesamozavesti ter se raje oborožiš z motivacijo, odločnostjo in samozavestjo, ki ti bodo pomagale izboljšati tvoje življenje.
Spodnjih sedem korakov naj ti bo za temelje, na podlagi katerih lahko gradiš svojo samozavest, kadarkoli začutiš, da je ta resno ogrožena. Z njimi si boš lahko postavila cilje (od nove službe pa do sodelovanja na maratonu), ki jih boš tako veliko lažje uresničila.
1. Faza: Odloči se za spremembo
Premisli, zakaj si želiš postati bolj samozavestna in kaj ti samozavest sploh pomeni. Ko boš odgovorila na spodnja vprašanja, ti bo bolj jasno, kakšne vrste spremembo potrebuješ, da bi povečala raven notranje moči in varnosti.
- Kako se počutiš, ko si samozavestna, in kako, ko izgubiš vero vase?
- Kako se počutiš, ko te nekdo kritizira?
- Kako se počutiš, ko si postavljena pred izziv?
- Kako in na katerih področjih bi lahko izkoristila dodatno samozavest?
2. Faza: Spoznaj svojo vrednost
To, kakšno mnenje imajo drugi o tebi, ne bi smelo vplivati na tvojo samopodobo. Če si enkrat dobre volje samo zato, ker ti je nekdo podelil kompliment in ti povedal, da te občuduje, boš drugič spet slabe volje zato, ker te je nekdo pokritiziral. Nikoli ne dovoli, da bi bila tvoja notranja samopodoba odvisna od drugih.
Ker so čustva vedno povezana s spomini, bi bilo dobro, če bi se povezala s pozitivnimi spomini. Svoje negativno razpoloženje boš lažje spremenila tako, da boš podoživela tiste trenutke v svojem življenju, ko si bila uspešna, ljubljena in zadovoljna.
Pomisli na uspehe iz preteklosti, ki te navdajajo s ponosom. Spomni se pozitivnih čustev, ki jih je dosežek zbudil v tebi.
Dovoli, da ta čustva ponovno obudiš tako, da podoživiš prej omenjene dogodke iz preteklosti. Vživi se v super samozavestno dekle, kakršna si bila v tistih trenutkih.
Zdaj pomisli na nekoga, ki te ima rad. Začuti, kako močna so njegova ali njena čustva do tebe, in pomisli, kako veliko mu ali ji pomeniš.
Podoživi spomine na čase, ko si se noro zabavala. Pri tem si pomagaj s stvarmi, ki te bodo lahko spomnile na tisto obdobje, na primer s fotografijo ali določeno pesmijo.
3. Faza: Verjemi vase
Odločnost, osredotočenost in predanost so tiste značilnosti, ki ti lahko pomagajo prebroditi kakršnokoli stisko. Toda takoj, ko začneš dvomiti o sebi, vse te značilnosti izpuhtijo. Dobra novica je, da negativna mnenja, ki jih imaš o sebi, niso nujno resnična dejstva, temveč zgolj nekaj, v kar si se sama prepričala. In tako kot si se uspela prepričati, da nisi vredna počenega groša, se lahko zdaj tudi prepričaš, da si samozavestna in nadarjena. Pravzaprav je vse le stvar odločitve.
Samozavest ni le notranji občutek: kaže se v tvojem nasmehu, telesni drži, besedah, dejanjih. Ko verjameš vase, te spremlja karizmatična energija, z njeno pomočjo v drugih zbujaš izredno pozitivne občutke in zanimanje, s tem pa posledično privabljaš uspeh.
4. Faza: Naredi selekcijo in se loti dela
Ko si boš postavila cilj in se prepričala, da ga boš dosegla, ne pa razmišljala o tem, kako veliko možnosti je, da ti ne bo uspelo, si lahko prepričana, da boš zmagala. Pri tem si lahko pomagaš tako, da razčistiš sama s seboj in s svojimi preambicioznimi načrti:
- Napiši seznam vseh svojih nedokončanih projektov.
- Bodi realna in prečrtaj vse tiste, za katere veš, da jih ne boš mogla nikoli dokončati. Od njih se poslovi tudi v svojih mislih.
- Zdaj se znebi vseh materialnih stvari, ki so povezane s prečrtanimi projekti, od popisanih papirjev in dokumentov pa do knjig in tkanin.
- Preglej preostale projekte na seznamu in jih razvrsti po pomembnosti. Najbolje bi bilo, če bi začela pri najlažjem.
- Začni delati za tistega, ki je na vrhu seznama. Da, takoj zdaj!
5. Faza: Ljubi svoje življenje
Samozavest se kaže tudi v odločnosti in motiviranem obnašanju. Ko se boš odločila, da boš svoje življenje ne le živela, temveč tudi ljubila, boš s tem odprla tudi svoje srce in misli. Tako boš lahko razvila sočutje do sebe in do drugih. Da bi odprla svoje srce, si lahko pomagaš z različnimi tehnikami.
Ljubljeni osebi lahko napišeš pismo in mu ali ji poveš, kako veliko ti pomeni. Lahko si kreativna in spečeš torto, kupiš rože ali pa preprosto na jedilni mizi prižgeš nekaj sveč ob večerji.
Svoje življenje lahko vzljubiš tudi tako, da vanj vneseš vse tiste stvari, kar so ti pri srcu. Vzemi si čas za premislek in potem napiši seznam najmanj dvajsetih stvari, ki jih imaš rada.
Na primer: pitje šampanjca, jutranji tek v sončnem jutru, druženje z najboljšo prijateljico, poljubljanje itd. Potem poskrbi, da boš vsak dan počela vsaj eno izmed teh stvari.
6. Faza: Bodi zmagovalka
Tudi znanstveniki so že ugotovili, kako zelo drži antično prepričanje, da lahko svoje življenje spremeniš tako, da najprej spremeniš svojo notranjo držo. Zmagovalci sami sebi pravijo Super sem! in s tem sami sebi že v mislih pripravijo pozitivne okoliščine za uspeh. To v njih zbudi tudi pozitivna čustva, ki imajo neposreden vpliv na njihovo obnašanje, ter tako postanejo odločni, trdni in povsem prepričani o uspehu.
Pomagaj si z naslednjimi petimi zmagovalnimi strategijami:
- Ko potrebuješ pomoč, prosi zanjo. Ljudje radi pomagajo in spodbujajo druge, ti poskrbi le za to, da boš za pomoč prosila pozitivno.
- Opusti potrebo, da bi imela vedno prav. Če si obremenjena s tem, da moraš biti vedno najbolj pametna, nisi sposobna prisluhniti pogovoru in pripravi svojih argumentov, s katerimi bi lahko naredila vtis. Če boš s tem prekinila, bo to takoj izboljšalo tvojo komunikacijo z drugimi, s tem pa posledično tudi tvoje odnose in občutek samozavesti.
- Bodi vztrajna. Da bi dosegla pomemben cilj, moraš biti dovolj vztrajna, saj boš le tako premagala ovire in videla luč na koncu tunela. Vsi se učimo na napakah, in ko se boš naslednjič znašla pred oviro, ne pozabi, da si se sposobna soočiti z izzivom.
- Nauči se reči ne. Zmagovalci vedo, kaj bi radi, pa tudi, česa ne. Ko te bo naslednjič imelo, da bi rekla ne, pa boš namesto tega raje rekla ja, premisli, kaj v resnici čutiš, potem pa ravnaj skladno s tem.
- Izberi pravi čas, da se pogovoriš o pomembnih temah. V trenutku, ko te preplavljajo čustva, ne razmišljaš jasno, zato to gotovo ni pravi čas za ključne pogovore. Ko te bo naslednjič imelo, da bi ob nepravem času povedala preveč, se raje ustavi in premisli, kaj bi s tem pravzaprav dosegla – želenega rezultata zagotovo ne.
7. Faza: Odloči se za pozitivno akcijo
Biti pozitivna ne pomeni, da rečeš, da si v redu, če v resnici nisi. Skrivnost je v kombiniranju optimističnega pristopa in realističnega vpogleda v okoliščine. Če si lahko pozitivna v negativnih situacijah, s tem razvijaš notranji vir samozavesti, ki ti lahko v prihodnje še kako koristi.
Ko se dobro počutiš v svoji koži, se bodo s tem spremenili tvoja telesna govorica pa tudi glas in hoja. Pomagaj si tako, da si omisliš plašč samozavesti, ki ga boš oblekla vedno, kadar bo tvoja samozavest omajana. To pomeni, da boš:
- Prisvojila glas, stas in značaj samozavestne osebe.
- Obnašaj se samozavestno, govori samozavestno in misli samozavestno. Opazuj, kakšen učinek boš s tem imela na druge ljudi.
- Ko se boš nekega dne slabo počutila, se preprosto pretvarjaj, da verjameš vase. To naredi tako, da si boš nadela plašč samozavesti. Zelo verjetno je, da se boš potem počutila veliko bolje.
Znaki nesamozavesti
- Prelaganje krivde na druge
- Poskušaš biti nekdo drug
- Si polna obžalovanj
- Čutiš zamero
- Si kritična
Kakšna je tvoja samopodoba?
Pomisli in oceni, kako pogosto čutiš katero izmed njih. Pri tem si pomagaj z naslednjimi ocenami:
0 = skoraj nikoli
1 = včasih
2 = pogosto
3 = skoraj vedno
- Tolerantna
- Depresivna
- Avtoritativna
- Cinična
- Inteligentna
- Razdražljiva
- Neumna
- Kreativna
- Ničvredna
- Prijazna
- Zaupanja vredna
- V podporo drugim
- Nemočna
- Temperamentna
- Dolgočasna
- Ljubeča
- Zanimiva
- Sramežljiva
- Občutljiva
- Kritična
Poglej, katere značilnosti si ocenila z 0. Ali več kot očitno pomanjkanje teh osebnostnih vrlin vpliva na tvojo samozavest? Če na primer misliš, da nisi nikoli v podporo drugim, je nujno, da počasi razviješ prav to lastnost.
Napiši seznam šestih pozitivnih pridevnikov, s katerimi bi se najbolje opisala.
Zvezdniška pomoč
Izboljšaj svojo samozavest s preprostimi recepti treh slavnih div.
- Obleci se v najboljša oblačila, tako kot se recimo pevka Jennifer Lopez. Obleci nekaj, v čemer se boš počutila dobro, lepo in seksi.
- Veliko se smej, tako kot se igralka Cameron Diaz. Pretvarjaj se, da se smeješ, dokler ne boš začutila, da resnično postajaš vesela.
- Uživaj, ko izstopaš v množici, tako kot igralka in pevka Jennifer Hudson. Izpostavi tisto, po čemer se razlikuješ od drugih, tako kot se Jennifer po svojih oblinah.
Priredila: Janka Menart