Hrvaško ministrstvo za turizem in šport se je postavilo v bran lokalnim turističnim skupnostim, ki se že dlje časa soočajo s težavo plačevanja nadomestila za uporabo morske obale pri organizaciji različnih dogodkov in prireditev, ki so v poletnih mesecih med turisti, med katerimi seveda kar mrgoli Slovencev, še kako priljubljene. Zdaj so uradno predlagali, da bi se pri nekomercialnih dogodkih tovrstna obveznost odpravila.
Kot so sporočili z ministrstva, so v celoti podprli pobudo turističnih skupnosti, ki opozarjajo na nesorazmernost obveznosti, ko gre za dogodke, s katerimi ne ustvarjajo dobička. Te prireditve – kot so koncerti, sejmi, lokalne fešte in drugi promocijski dogodki – so pogosto ključen del razvoja turistične ponudbe, vendar zanje ne zaračunavajo vstopnine in z njimi ne ustvarjajo prihodkov.
V skladu z obstoječim zakonom morajo turistične skupnosti za uporabo morske obale (na primer za postavitev odra na plaži ali stojnic tik ob obali) plačevati nadomestilo, ne glede na naravo dogodka. Zdaj pa ministrstvo predlaga spremembo: v primerih, ko gre za nekomercialne dogodke, bi se nadomestilo lahko opustilo.
Uradno so zaprosili ministrstvo za morje, promet in infrastrukturo, naj razmisli o možnosti izjem v uredbi o vrstah dejavnosti in višini minimalnega nadomestila za izdano dovoljenje.
Če bo pobuda sprejeta, bi to lahko bistveno olajšalo organizacijo mnogih tradicionalnih prireditev in kulturnih dogodkov vzdolž hrvaške obale, ki vsako poletje privabljajo tudi na tisoče slovenskih turistov. Rešitev torej ne bo razveselila le domačinov, temveč tudi obiskovalce, ki bodo morda lahko uživali v še bolj pestri in dostopni obmorski ponudbi.