Fusion eksotika iz južnoafriške kuhinje na pohodu!

2. 5. 2014

Pred kratkim je v Evropi postal priljubljen 'fusion' kuharski slog, ki prihaja iz Južne Afrike. Gre za mešanico afriške kuhinje z evropskimi in azijskimi okusi. Zagotovo okušanja vreden trend ;)

Južni del afriškega kontinenta nam podarja vso raznolikost idej njihove kuhinje: od baba ganuša do kapmalajskega bobotija z rozinami in piščančjo enolončnico (potjie) pa vse do sladice koeksisters s sladkornim sirupom.

Najboljše iz kuhinj treh kontinentov

Južnoafriška (kapska) kuhinja, ki jo včasih imenujemo tudi mavrična kuhinja, se je uveljavila že pred stoletji in se ponaša s svojim lastnim kuharskim slogom. In prav ta je postal v Evropi trendovski šele pred kratkim. Poznamo ga pod imenom fuzijska kuhinja, saj k južnoafriškim koreninam prinaša mešanico stilov klasične evropske kuhinje z eksotičnimi aromami in azijskim slogom kuhanja.

Južnoafriški prigrizki so pogosto zelo preprosti in nezahtevni. Obsegajo vse od enostavnih koščkov suhega mesa in nekoliko zahtevnejših nabodal, pa vse do okusno nadevanih žepkov (samoesas), ki izvirajo iz indijskeg kuhinje in so zelo priljubljeni predvsem okoli mesta Druban.

Posebno mesto v tej kuhinji zavzemajo tudi bredies in potjies. Ti paradni konji afriškega 'slow fooda' so pravzaprav nekakšne enolončnice in raguji. Na menijih jih lahko najdemo zares veliko, saj je ponudba sveže zelenjave, rib, mesa in morskih sadežev zares velika, kvaliteta pa je izvrstna. In kaj je preprostejšega, kot iz teh sestavin pripraviti hranljivo enolončnico ali dobro juho? Za neponovljivo aromo pa poskrbijo kari, kokosovo mleko, meta in arašidovo maslo.

Včasih so t.i. potjies - jed je dobila ime po posodi, v kateri so jo pripravljali - nad odprtim ognjem kuhali v litoželezni posodi s tremi nogami. Pri tem so se karseda držali že uveljavljenih evropskih receptov, v katerih pa so zamenjali nekatere sestavine, predvsem divjačino in perutnino. Ko so uvedli nojevo meso in meso svinje bradavičarke, so evropske klasike spremenili v neponovljive jedi, ki v sebi nosijo eksotični čar Južne Afrike.

A če so potjies in bredies paradni konji južnoafriške kulinarike, so nje stebri zagotovo raznorazni čatniji in omake. Čatni oz. chatni (kar v hindujščini pomeni 'za oblizniti') so dejansko sadne, sladko-kisle in včasih ognjeno pekoče pomake. V Južni Afriki jih jedo domala pri vsaki jedi. Meso ali ribe pomakajo v grenke omake, jih dodajajo v enolončnice ali pa vanj tunkajo svoj najljubši prigrizek biltong. Najbolj znani čatni je tisti po imenu 'Mrs Ball's', ki ga lahko tudi kupimo. Še okusnejši pa so seveda tisti, ki jih naredimo doma.

Recept za pokušino

V nadaljevanju predstavljamo enega izmed več kot 100 receptov iz knjižice Južnoafriška kuhinja, ki bo teknila celo tistim, ki nad domačo klasično istoimensko različico morda niso najbolj navdušeni.

Boere pap - južnoafriška polenta

Za 4 osebe boš potrebovala 300 g bele koruzne moke, 3 čebule, 2 jajci, 200 g mesnate slanine, 1 veliko pločevinko koruze, 200 g malsa, poper, sol, 100 g sira (npr. čedarja) in maščobo za pekač.

Pečico najprej ogrej na 175 stopinj C (ventilacijsko na 155). Koruzno moko kuhaj s 4 skodelicami vode 15 minut. Medtem olupi čebulo in jo nareži na drobne kocke. Jajci trdo skuhaj, olupi in nareži na drobne kocke. Na drobne kocke nareži tudi slanino. Koruzo odcedi. V ponvi segrej 2 JŽ masla do penjenja in v njem popeci slanino. Dodaj čebulo, ki jo gre prav tako dušiti.

Koruzno kašo zmešaj s slanino, čebulo in jajci, koruzo in preostankom masla. Posoli in popopraj. Mešanico porazdeli po namaščenem pekaču. Sir nastrgaj in z njim poletno enakomerno posipaj. Peci jo približno 10 minut, dokler ni vrh zlatorjav. Razreži jo na trikotnike in ... dober tek :)

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži