Gre za praznik, ki združuje družine in prijatelje ob okusnih jedeh in kozarčku odličnega vina. Eden najbolj prepoznavnih običajev je krst mošta v vino, ki ga opravi kletar ali vinski kralj, pri čemer se uporabljajo krstno olje, kadilo in blagoslovljena voda.
Tako martinovanje v Sloveniji ni le praznik vina, ampak tudi priložnost za proslavljanje skupnosti, tradicije in slovenske dediščine. To je čas, ko se ljudje zberejo, nazdravijo uspešni letini in se veselijo skupaj. Martinovo tako ostaja eno izmed najlepših praznovanj v Sloveniji, ki nas spomni na pomembnost deljenja, druženja in spoštovanja do vinske tradicije naše dežele.
Da boš tudi sama doživela to tradicionalno druženje ob dobri hrani in pijači, s tabo delimo slastni recept chefinje Anje Fir in odlično vino, ki ga bo dopolnilo, po priporočilu Eurospinovega sommelierja Roka Kerina.
Kostanjeva panakota s kakijevim prelivom
SESTAVINE za 4 osebe
300 g kostanja
1dl sladke smetane
2 žlici medu
250 ml mleka
8 lističev želatine
500 ml sladke smetane
120 g sladkorja
pol žličke soli
2 kakija
sok polovice pomaranče
Kostanj zarežemo in ga kuhamo 40 minut v soljeni vodi. Ko je skuhan, ga takoj olupimo. Olupljen kostanj damo v sekljalnik, dodamo žlico medu in 1 dl sladke smetane ter sekljamo, dokler ne dobimo gostega pireja. V posodi segrejemo mleko, sladko smetano, sol in sladkor, da se sladkor raztopi. Dodamo kostanjev pire in dobro premešamo, da se pire v tekočini raztopi. Pokrijemo s pokrovko in pustimo eno uro, da se okusi infuzirajo. Po eni uri zmes odcedimo v drugo posodo in segrejemo. Želatino damo v hladno vodo in jo namakamo pet minut. Ko je nabrekla, jo dobro odcedimo in iztisnemo vodo ter dodamo v vročo, a ne vrelo zmes smetane in kostanja. Premešamo in pazimo, da se je želatina zares raztopila. Natočimo v modelčke za panakoto in damo v hladilnik za najmanj štiri ure. Za kakijev pire v ponev damo kakijevo meso, žlico medu in sok polovice pomaranče ter segrejemo, da dobimo precej tekočo zmes. Če so vmes večji koščki in bi želeli gladko zmes, lahko uporabimo palični mešalnik in premešamo. Ko so panakote ohlajene, jih iz modelčkov zvrnemo na krožnik in okrasimo s kakijevim pirejem.
Priporočilo sommelierja Roka Kerina:
Ob jedi priporoča vino Sladki muškat iz Slovenske Istre. Vino je slamnato rumene barve z zelenimi odtenki. Gostota, ki jo opazimo, je posledica povečane vsebnosti sladkorja. Svojo odliko kaže predvsem v sortni značilnosti rumenega muškata. Zaznaven je tudi vonj vanilje, breskve, kandirane pomaranče in belega cvetja. V ustih je sladko, a kljub temu zelo sveže, sočno, živahno, precej harmonično s srednje dolgim zatonom.
Rok Kerin je eden vodinih sommelierov v naših krajih. Ni le odličen poznavalec vin, ampak je tudi izvrsten svetovalec. Ne le natakar, ampak ustvarjalec, ki s svojo domišljijo in z znanjem navdihuje druge, kroji izvirne vinske karte, gurmanska doživetja. Ne glede na to, ali raziskujete nov letnik vina ali iščete popolno kombinacijo za svojo naslednjo kulinarično mojstrovino, vstopite v svet vrhunskih vin in gurmanskih užitkov z Eurospinom in sommelierom Rokom Kerinom.