Delfini - ekometer stanja slovenskega morja

24. 4. 2010
Delfini - ekometer stanja slovenskega morja

Delfini so ene izmed tistih morskih živali, ki so zelo občutljive za onesnaževanje in so zato  pokazatelji stanja naravnega okolja.

Čeprav jih redno opazujemo v slovenskem morju, pa z njegovo čistostjo kljub vsemu ne moremo biti zadovoljni.  

Slovenci smo poleg vseh drugih naravnih bogastev lahko ponosni tudi na to, da v našem morju še vedno prebivajo delfini.

Naravni bioindkatorji

Veljajo za bioindikatorje ali naravne pokazatelje stanja okolja in so pomemben del morskega ekosistema. V slovenskem morju in okoliških vodah živi stalna populacija delfinov vrste velika pliskavka (Tursiops truncatus), ki jo že več let proučuje in spremlja raziskovalna ekipa društva Morigenos in se hkrati trudi za njihovo ohranitev.

Ko delfine najdejo, poskušajo o njih zbrati čim več podatkov. Predvsem jih fotografirajo, saj lahko po pregledu posnetega posamezne delfine prepoznajo oziroma identificirajo. Pri tem uporabljajo njihove naravne oznake na hrbtnih plavutih. To metodo imenujemo fotoidentifikacija.

V slovenskem morju in okoliških vodah so tako prepoznali že več kot 55 delfinov in jih tudi poimenovali.

Evidenca delfinov

Poleg fotografiranja na posebne obrazce beležijo tudi podatke o času in kraju posameznega opažanja, številu delfinov v skupini, navzočnosti mladičev, vedenju živali in tako dalje. S hidrofonom (podvodnim mikrofonom) pa delfine poslušajo in njihove zvoke tudi posnamejo.

Podatki društva Morigenos kažejo na to, da uporabljajo delfini naše morje tako za hranjenje kot tudi za razmnoževanje ter vzgojo mladičev. Mnogi delfini, ki so jih identificirali s fotoidentifikacijo, stalno obiskujejo naše vode. Med njimi so recimo Deinon, Amanita, Morigenos, Nemo, Moni, Galatea, Foki, Neptun, Bananko in Emanuela, ki so z raziskovalci društva že stari prijatelji.

Še to!

Si vedela, da lahko posvojiš delfina? Več o tem si preberi tukaj!

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja