Čeprav je noč čarovnic že mimo, nikoli ni prepozno, da o grozljivkah izveš, da ...
... lahko gledanje le-teh nate vpliva zelo pozitivno!
Kot je povedala sociologinja Margee Kerr, lahko gledanje grozljivk v varnem domačem okolju izboljšata tvoje razpoloženje in samozavest.
"Ko ljudje 'preživimo' varno, a strašljivo dejavnost, se ob tem počutimo samozavestne, ker smo se spopadli s svojimi strahovi," pravi. "Čeprav grožnja ni resnična, je občutek, da smo se prisilili v negotovost in to premagali, sam po sebi nagrajujoč."
To je dokazala tudi s pomočjo študije, ki jo je izvedla v hiši strahov. Sodelujoči so morali pred vstopom vanjo in ob koncu izkušnje izpolniti vprašalnik o svojih pričakovanjih ter občutkih, medtem ko so strokovnjaki spremljali tudi dogajanje v njihovih možganih.
Tik za strašljivo izkušnjo so bili boljše volje in bolj, kot jih je bilo v hiši strah, bolje so se počutili, ko so prišli ven.
Hkrati so nekateri od njih povedali, da so se s tem, ko so izzvali svoje osebne strahove, tudi marsikaj naučili o sebi, medtem ko so rezultati pokazali, da se je aktivnost možganov zmanjšala pri tistih, pri katerih se je razpoloženje izboljšalo.
Če poenostavimo, visoko intenzivne in strašljive aktivnosti (vsaj v nadzorovanem okolju, kot je bila ta izkušnja s hišo strahov), lahko do neke mere "ugasnejo" možgane, kar je povezano z boljšim počutjem.
"Naš sistem vzburjenja se aktivira ter sproži vrsto nevrotransmiterjev in izločanje hormonov, kot so endorfin, dopamin, serotonin in adrenalin, ki vplivajo na naše možgane in telo.
No, od nas je odvisno, ali bomo ta odziv interpretirali kot prijeten in ne dejansko nevaren."
Ob koncu gledanja grozljivk boš torej imela občutek, da si res premagala izziv ali strah, zato boš bolj samozavestna tudi pri resničnih neprijetnih stvareh, ki se ti bodo v življenju zgodile.
Pripravila: Nika Švajncer
Fotografije: Profimedia, GIPHY