Lifestyle Promocijsko sporočilo

Bo na pogorišču največjega požara v Sloveniji res zrasel nov McDonald’s?

23. 12. 2024
Deli
Bo na pogorišču največjega požara v Sloveniji res zrasel nov McDonald’s? (foto: Promocijsko gradivo)
Promocijsko gradivo

Se še spomniš največjega požara v zgodovini Slovenije izpred dveh let? Pred časom smo tam opazile zaposlene v svetovno znani trgovini restavracij. Le kaj so počeli? 

Najbrž se že živo spomniš 15. julija 2022, ko so ognjeni zublji zajeli več kot 2 tisoč hektarjev italijanskega in slovenskega Krasa. Več kot 1.500 gasilcev se je 10 dni borilo s pretečimi ognjenimi zublji, na pomoč so jim priskočili tudi pripadniki Slovenske vojske, Civilna zaščita, Rdeči križ, Zavod za gozdove Slovenije ter številni prostovoljci, ki so pomagali bodisi s pijačo in hrano, bodisi s prenočišči ter moralno podporo.  

Ko je bil ogenj 24. julija dokončno pogašen, je zavladalo olajšanje in nepopisna radost, ki pa ju je kmalu zamenjala žalost. Ognjeni zublji so namreč pogoltnili na tisoče kvadratnih metrov gozov, ki so ključnega pomena za zdravje planeta in dobro počutje ljudi, pa tudi za ohranjanje proizvodnje hrane.  

Ponovno je bil čas za akcijo!  

Zavod za gozdove je pripravil načrt sanacije, v obsežno akcijo obnove požarišč pa se je pred tedni aktivno vključil tudi McDonald’s, ki je doniral 8.000 evrov in s tem na pogoriščih v občini Renče – Vogrsko – točneje na lokacijah Fajti hrib in Cerje – pomagal zasaditi skoraj 3.000 drevesnih mladik.  

»Že hiter pogled na pogorišča razkriva, kako močno so ognjeni zublji poškodovali vegetacijo. Še danes lahko vidimo zoglenela drevesa in pusta, kamnita tla, zato je nujno, da naravi pomagamo pri okrevanju. Verjamemo, da bosta naša donacija in prostovoljno delo zaposlenih pripomogla k obnovi tega dragocenega življenjskega okolja in značilne kraške pokrajine,« je ob akciji povedal Denis Potočnik, vodja marketinga v podjetju Alpe-Panon d.o.o.  

Hitrost pri postrežbi so prenesli tudi na teren  

V akciji obnove kraškega gozda je rokave zavihalo tudi 18 prostovoljcev, zaposlenih v restavracijah in upravi podjetja Alpe-Panon d.o.o., nosilca franšize McDonald's v Sloveniji. Prišli so iz vseh koncev Slovenije, pridno zavihteli krampe in lopate ter pomagali pri obnovi kraške flore.  

Bo na pogorišču največjega požara v Sloveniji res zrasel nov McDonald’s?
Promocijsko gradivo

»Sadnja dreves na kraški pokrajini je bila res poseben izziv – skale, malo zemlje in še mrzla burja, ki nam ni prizanesla. A kljub temu smo delo opravili v izjemno pozitivnem vzdušju. Ponosni smo, da smo lahko prispevali k obnovi narave, hkrati pa je bila to lepa priložnost, da se med seboj bolje spoznamo in povežemo,« je povedal Vesna Ferlan, zaposlena v mariborski restavraciji Studenci.  

A tu se zgodba še ne konča!  

V sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije se je McDonald's zavezal k dolgoročni skrbi za naravo. V naslednjih treh letih bodo zato za tovrstne projekte in prostovoljno delo namenili 30.000 evrov, kar je pomemben korak k zmanjšanju okoljskega odtisa.  

Varovanje naravnih virov je sicer eden glavnih ciljev zaveze največje verige restavracij v Sloveniji, ki se z 28 restavracijami po vsej državi in 2.000 zaposlenimi zavea svoje odgovornosti do okolja, v katerem deluje. Njihova zaveda, združena pod geslom 'Z MALIMI KORAKI DO VELIKIH CILJEV', poleg zaščite naravnih virov vključuje še projekte za učinkovito ravnanje z odpadki, prehod na trajnostno embalažo in igračke, pa tudi sodelovanja v različnih okoljskih akcijah ter številne donacije lokalnim skupnostim, porodnišnicam in dobrodelnim programom.  

Skrb za okolje in skupnost v McDonald'su ima bogato tradicijo  

McDonald’s si že od nekdaj prizadeva za varovanje okolja in boljšo kakovost življenja. Z vsakim odprtjem nove restavracije tradicionalno donira sredstva organizaciji, ki jo predlaga lokalna skupnost, kjer stoji nova restavracija (nazadnje je doniral 10.000 evrov OŠ Koper). Redno in trajno podpira vrsto humanitarnih projektov, kot so Tom telefon, Rdeči noski, Slojenčki in projekti Zveze prijateljev mladine Slovenije.  

Bo na pogorišču največjega požara v Sloveniji res zrasel nov McDonald’s?
Promocijsko gradivo

Že od leta 2010 lahko otroci namesto igrače v Happy Mealu izberejo zanimive  knjige, ki povezujejo, navdihujejo in vzgajajo, tudi same igrače v najbolj priljubljenem obroku otrok v McDonald'su pa so v čedalje večji meri izdelane iz okolju prijaznih materialov: iz papirja, kartona, sladkornega trsa in aluminija, ki ga je mogoče energijsko učinkovito v celoti reciklirati.  

Samo s spremembami in zamenjavami embalaže so v McDonald's restavracijah v Sloveniji lani prihranili kar 70 ton plastike, kot dobri sosedje pa zaposleni redno in vzorno skrbijo tudi za okolico restavracij, saj dnevno pobirajo nepravilno odvrženo embalažo. V skrbi za okolje je McDonald's podprl in omogočil še postavitev dveh novih postaj izposoje koles v Ljubljani in Mariboru in glede na njihovo predanost smo prepričani, da je to zgolj začetek še ene uspešne zgodbe.  

Bo na pogorišču največjega požara v Sloveniji res zrasel nov McDonald’s?
Promocijsko gradivo

Z malimi koraki lahko uresničimo velike cilje  

Vsi ti raznoliki projekti, donacije in iniciative, povezane z varovanjem naravnih virov, učinkovitim ravnanjem z odpadki, prehodom na trajnostno embalažo in igračke ter podporo lokalnim skupnostim, so sedaj združeni pod geslom 'MALI KORAKI ZA VELIKE CILJE', njihov glavni namen pa je družbi, v kateri deluje, omogočiti kakovostno življenje in ljudi spodbuditi, da (ponovno) zaživijo v sožitju z naravo.  

Več o zavezi najdete na mcdonalds.si/tu-zate.