Kupuješ svoj čisto PRVI dom? TI triki ti bodo pomagali (+ PASTI, na katere bodi pozorna)

26. 2. 2022
Deli
Kupuješ svoj čisto PRVI dom? TI triki ti bodo pomagali (+ PASTI, na katere bodi pozorna) (foto: Profimedia)
Profimedia

Nepremičninski trg je ta trenutek na vrhuncu – in to v vseh pogledih. Na kup smo tako zbrali VSE informacije, ki ti bodo v veliiiiko pomoč.

Končno je prišel trenutek, na katerega si verjetno čakala, odkar si prav stilsko opremila svojo prvo hišo za punčke – nakup nepremičnine. In čeprav se morda na prvi pogled zdi preprosto, se lahko iskanje tvojega popolnega doma hitro sprevrže v nočno moro.

Vodja agencije RE/MAX in nepremičninska posrednica Urška Hočevar mi je tako prijazno omogočila vpogled v trenutno nepremičninsko stanje v Sloveniji ter opozorila na podrobnosti in pasti, na katere moraš biti pozorna pri nakupu svojega čisto prvega doma.

Če se tega lotevaš prav zdaj, naj ti povem, da ta zalogaj ne bo ravno najlažji (a ne dvomim, da bo na koncu vredno). Cene se namreč dvigajo v nebo, kar potrjuje tudi Hočevarjeva. "Ob upoštevanju uradnih podatkov Geodetske uprave so cene na območju celotne Slovenije na najvišji ravni do zdaj. Še vedno je prisoten trend rasti cen," pravi.

Trendi kupovanja nepremičnin med mladimi

"Posredniki pri svojem delu opažamo, da je dejanskih kupcev v starostnem obdobju med 25 in 35 let nekje med 20 in 30 odstotki. Povpraševalcev po nepremičninah v omenjeni starostni skupini je sicer mnogo več, je pa res, da kmalu ugotovimo, da si ljudje v omenjeni starostni skupini zaradi neredne in nezanesljive zaposlitve ter posledično nižjih prihodkov nakupa nepremičnine žal ne morejo privoščiti. Običajno mladim pri nakupu nepremičnine na pomoč priskočijo starši ali stari starši," pravi Hočevarjeva.

Mladi v povprečju povprašujejo po nepremičninah, ki se zdijo cenovno dostopnejše. "V prestolnici so to na vsak način stanovanja do 250.000 evrov oziroma hiše v okolici Ljubljane. Nekateri zaradi rasti cen in same nedostopnosti nepremičnin v mestih sklepajo kompromise in iščejo priložnosti na mestnih obrobjih ali dlje."

Znaki, da si pripravljena na svoj lastni dom

Kopalniške ploščice v maroškem stilu, prihajamo!

1. Veš, kje želiš živeti vsaj naslednjih nekaj let. Poleg tega, da moraš plačati nepremičnino, nakup te zahteva tudi nekaj dodatnih stroškov, ki lahko dosegajo do 5 % cene nepremičnine, hkrati pa so tukaj še provizije in davki, ko jo prodaš. Razen če meniš, da bo vrednost tvojega doma hitro poskočila, morda ni vredno, sploh če nimaš namena tam živeti dlje.

2. Premislila si o tem, kaj ti je pomembno. Bližina službe ali mesta? Prostor? Že obnovljena kuhinja? Naredi si seznam zahtev in se o njih pogovori s svojim nepremičninskim agentom, ki lahko vnaprej preveri nepremičnine, ki izpolnjujejo tvoje zahteve.

3. Tega ne počneš zgolj zaradi denarja. Res je, nepremičnina je dobra naložba, ampak če imaš druge (kot so na primer delnice), ki ti že zdaj prinašajo veliko denarja, v svojem trenutnem domu pa se super počutiš, ti ni treba kupovati novega.

4. Po nakupu novega doma ne boš ostala popolnoma brez denarja. Na tvojem bančnem računu bo po nakupu nepremičnine in njeni popolni opremi ostalo še nekaj denarja, ki ga potrebuješ za preživetje, počitnice in podobno.

Pomoč, ki jo potrebuješ pri nakupu svoje prve nepremičnine

"Ko se odločimo za nakup nepremičnine, je priporočljivo, da izberemo nepremičninskega posrednika, ki mu lahko povsem zaupamo. Seveda je pomembno tudi, da ima posrednik za seboj ekipo strokovnjakov s področja prava, gradbeništva in davčne zakonodaje, ki lahko na vsakem koraku priskočijo na pomoč z nasveti," pravi Hočevarjeva.

Pameten nakup nepremičnine

"Pasti pri nakupu nepremičnine je veliko, na vsak način posploševanje ni na mestu, saj je vsaka nepremičnina zgodba zase in ima posebnosti, ki jih je treba ločeno preveriti," svetuje nepremičninska agentka in priporoča naslednje:

1. Ko kupujemo nepremičnino, je treba najprej natančno preveriti pravno in dejansko stanje nepremičnine. Pri tem je seveda ključno, da ima kupec izdelano finančno strukturo za nakup.

2. Sledi faza usklajevanja z lastnikom in hkrati preverba njegove situacije. Lahko je prodajalec vezan na nakup druge nepremičnine ali pa je sam kupec vezan še na ureditev financiranja in morebitno prodajo svoje nepremičnine.

3. Po uspešnih pogajanjih z lastniki sledi izpeljava pravnega posla. Na vsak način nakup nepremičnine ni nekaj, česar bi se ljudje, ki ne poznajo področja in niso za to usposobljeni, lotevali sami. Posvetovanje s strokovnjakom, ki se dnevno ukvarja s tovrstnim poslom, je zagotovo na mestu.

"Seveda naj bo tudi izbira nepremičninskega posrednika premišljena. Nikakor naj ne bo glavno vodilo pri izbiri cena, saj je lahko v primeru napačnega svetovanja in vodenja postopka nakupa cena, ki jo boš plačala na koncu, absolutno previsoka," svari Hočevarjeva.

Najemanje v Sloveniji

Tudi najemnine te dni niso nič manj 'nedolžne' kot vrtoglave cene stanovanj.

"Za dvosobno stanovanje boste v Ljubljani morali odšteti med 700 in 900 evri na mesec (plus stroški), v Mariboru med 500 in 700 evri (plus stroški) in na Obali med 600 in 700 evri (plus stroški)," pravi Hočevarjeva.

Primerjava povprečnih cen rabljenih stanovanj po večjih slovenskih mestih:

Ljubljana: 3.250 EUR/m2

Obala: 2.700 EUR/m2

Okolica Ljubljane in Kranj: 2.500 EUR/m2

Maribor: 1.550 EUR/m2

Celje: 1.600 EUR/m2

Novo Mesto: 1.680 EUR/m2

Nova Gorica: 1.880 EUR/m2

Prekmurje: 960 EUR/m2

Dekodiranje nepremičninskega jezika

Nepremičninski jezik lahko še tako majhno 'utico' opiše kot palačo. Preveri, kaj pogosto v resnici pomenijo določeni izrazi:

'Prikupno'

Izjemno majhno z nizkimi stropi.

'Rustikalno'

Nekoliko preveč kičasto ali slabo ohranjeno.

'Očarljivo'

Kot stanovanje tvoje babice.

'Primerno za mlade'

Majhno, uporabno, brez pretirano finih dodatkov.

'Priložnost za investicijo'

Potrebno. Konkretne. Prenove.

'Polno potenciala'

Zelo verjetno hitro rastoča soseska – pravočasno preveri vse informacije.

Poskrbi za zmago

Obstajajo načini, kako skleniti kupčijo, čeprav nisi milijonarka. Nepremičninska posrednica M J Collum – ki je bila priča lanskemu strmemu porastu cen nepremičnin v Ameriki – ti pove, kako.

Omeji svoje (z)možnosti. Išči nepremičnine, ki stanejo 50.000 EUR pod tvojim proračunom. Na tak način si boš, če boš našla nekaj, kar si resnično želiš, lahko privoščila dati nekoliko več od postavljene cene.

Ne blefiraj. V tem trenutku se nepremičnine izjemno hitro prodajajo, konkurenca je velika in če ne boš zagrabila priložnosti, jo boš zamudila. Če si resna, daj to tudi vedeti.

Pokaži čustva. Ko ima prodajalec na voljo več ponudb, lahko z osebno noto daleč prideš. Napiši mu prijazno sporočilo, zakaj bi prav ti morala biti nova lastnica nepremičnine in kakšne namene imaš z njo.

Potrudi se po najboljših močeh. Če imaš možnost, za predujem daj čim več denarja. Med številnimi ponudbami boš z denarjem v roki izstopala prav ti in dala prodajalcu vedeti, da misliš resno.

Po predlogi Elizabeth Kiefer prevedla In priredila: Nika Švajncer

Več o tem, kako si privoščiti svojo čisto prvo nepremičnino in na kaj biti pozorna pri nakupu, preberi v najnovejši številki Cosma,
ki te že čaka na policah svoje najbližje trafike.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc