Te še vedno zanima zakaj tvoja mačka prede (in praska)?
Vse mačje skrbnike zanima, zakaj njihove mačke predejo (in zakaj jim sredi nežnega crkljanja skočijo na glavo in jih popraskajo). A kot nekatere življenjske skrivnosti, tudi ta nima pravega odgovora. Mačke naj bi namreč lahko predle zaradi mnogo različnih razlogov.
Najbolj priljubljena in ljubiteljem mačk zadovoljujoča teorija je namreč ta, da predejo, ko so s čim zadovoljne in srečne. Ne glede na to pa ta najbrž ni edina možna rešitev. Mačke lahko predejo tudi takrat, ko jih kaj strašansko boli, ko so nezadovoljne ali preplašene. Z nekaterimi se večina sicer ne bi strinjala, saj ti nasršena mačka prej zasadi nohte v nadlaht in se naježi, preden zaprede od nezadovoljstva, kajne?
Ni pa le mačja muha, ki sproži predenje. Dobro naj bi bilo tudi za rast in regeneracijo njihovih kosti. S sproščanjem grla in diafragme, medtem ko vdihnejo in izdihnejo zrak, predejo, a kako osrednji živčni sistem nadzoruje ta sproščanja (in predenje) nikomur v resnici ni jasno. Vse, kar res vemo, je to, da se mačke tako sporazumevajo. Na tak način naj bi svojim najbližjim sporočile svoje tegobe, saj predenje ni zvok, ki bi ga neslo precej daleč.
Ne spreglej še:
- Poglej, kaj so morali tekmovalci na Hrvaškem narediti, da so zadeli kar 1000 evrov (VIDEO)
- Aha! Zato so torej nosečniški testi in kreme za otroške ritke v DM v zaklenjeni omari (za-ni-mi-vo)
Drugače pa so tako ali tako dovolj vokalne, da svoje nezadovoljstvo sporočijo z glasnim mijavkanjem. Predenje, ki ga proizvajajo z zelo nizko frekvenco, naj bi pomagal zdravju njihovih kosti, saj se te odzivajo na pritisk, ki ga ustvarja predenje, in jih tako posledično naredi močnejše.
Mačke torej predejo, ko izkazujejo čustva, ali ko so vesele, jih kaj moti, boli ali pa, ko so nezadovoljne. Sploh pa so zelo muhaste in skrivnostne živali, zato verjetno pravega razloga nikoli ne bomo vedeli. Morda mačka prede in se smili sama sebi le, ker si želi malo več pozornosti in ne, ker bi jo kaj bolelo.
Predejo tudi, če kaj hočejo, so pod stresom, ali ko te pridejo pozdravit. S tem izkazujejo naklonjenost bližnji osebi, saj ji s tem zaupajo svoja globja čustva. S predenjem izkazujejo tudi lakoto, postane pa instanten način komunikacije že ob samem rojstvu. Podobno kot, ko se drgnejo ob nogo, te tudi na takšen način pridejo pozdravit in izkazat neumrljivo lojalnost. No, vsaj do takrat, ko ne zatavajo na sosedov vrt in se udomačijo pri tuji skledici mačje hrane.
Predejo, ko so pod stresom, saj je njihova metoda samopomirjanja, po drugi strani pa sploh ne obstaja dovolj raziskav, s katerimi bi lahko predpostavljali, da je to prav zares način sproščanja endorfinov. Pri svoji kosmati kepici pa si lahko pozorna tudi, če bi jo ob nenehnem predenju kaj bolelo. Mačke lahko namreč predejo tudi če so zbolele, ali pa če so poškodovane.
Da povzamemo - karkoli bi ti mačka lahko sporočila, ti bo to sporočila s predenjem. Nikoli ne veš, ali je srečna ali pa je popolnoma pod stresomm, ker je bila skledica za posodo obrnjena pod napačnim kotom. (pomežik)
Te morda zanima še: V Splitu bo nastopil svetovno znani DJ, ki ga je med zvezde izstrelilo sodelovanje z Duo Lupo (+ ostala največja imena tehno glasbe)
Novo na Metroplay: “Sodelovanje z Rickom Owensom, to je res ogromen dosežek" | Tanja Vidic, Elle modna oblikovalka 2024