Tako boš učinkovito odstranila vodni kamen iz likalnika (in potrebuješ le to preprosto stvar)

4. 2. 2024
Če tvoj likalnik ni bil pravilno očiščen že dlje časa, lahko preneha delovati, kot bi moral. In sčasoma boš morda opazila, da se na tvojem likalniku nabira nekaj lepljivih ostankov ali še huje, da se prenesejo na tvoja sveže oprana oblačila. (foto: Profimedia)
Profimedia

S tem trikom bodo tvoja oblačila popolno zlikana. 

Če tvoj likalnik ni bil pravilno očiščen že dlje časa, lahko preneha delovati, kot bi moral. In sčasoma boš morda opazila, da se na tvojem likalniku nabira nekaj lepljivih ostankov ali še huje, da se prenesejo na tvoja sveže oprana oblačila. Morda boš opazila tudi nekaj madežev na ravni kovinski likalni plošči, ki lahko otežijo likanje tvojih oblačil, in če jih ne odpraviš takoj, lahko celo poškodujejo oblačila.

Toda najpogostejša težava z likalniki? Nagnjeni so h kopičenju vodnega kamna, ki lahko prepreči pravilno delovanje parnega mehanizma tvojega likalnika. Če karkoli od tega zveni kot nekaj, kar doživljaš s svojim likalnikom, je čas, da ga dobro očistiš.

Najprej moraš preveriti navodila za svoj likalnik:

Preden očistiš likalnik, preveri, kateri način odstranjevanja vodnega kamna je priporočljiv za tvoj model. Čeprav so likalniki podobni po obliki in funkciji, se lahko razlikujejo po svojih notranjih mehanizmih, kar pomeni, da bo morda treba odstraniti vodni kamen na zelo poseben način.

Tri najpogostejše metode odstranjevanja vodnega kamna so:

  1. Para pod pritiskom: Pri večini likalnikov se iz zračnikov izpihuje para pod pritiskom, da se odstrani umazanija ali nakopičeni ostanki.
  2. Splakovanje: Nekatere likalnike je mogoče enostavno priključiti na tvojo pipo, kar ti omogoča, da vodo splakuješ skozi aparat, da odstraniš vodni kamen.
  3. Komora: Nekateri likalniki imajo vgrajeno komoro, ki je zasnovana za zbiranje ostankov vodnega kamna skozi čas. V tem primeru lahko komoro enostavno odstraniš in očistiš.

Kot prvo možnost preizkusi metodo v priročniku za uporabo, da vidiš, ali zadovoljivo očisti tvoj likalnik in odpravi morebitne težave med uporabo. Če pa to ne deluje – na primer pri likalniku, ki že nekaj časa ni bil očiščen – boš morda potrebovala temeljitejšo tehniko čiščenja.

Nastavi si reden opomnik in naj likanje postane tvoje najlažje opravilo.

Nastavi si reden opomnik in naj likanje postane tvoje najlažje opravilo.

Profimedia

Preizkusi enega od spodnjih načinov, da bo tvoj likalnik znova svež, čist in bo lepo odparil gube:

1. Uporabi vlažno krpo

Preden začneš, se prepričaj, da je likalnik izključen iz električnega omrežja in popolnoma ohlajen. Poleg tega pripravi čisto in trdno površino za delo, po možnosti prekrito s staro brisačo ali krpo, da jo zaščitiš pred morebitnimi ostanki ali madeži.

Prav tako boš morala pripraviti čistilno orodje, da boš delo opravila z lahkoto. Za to boš potrebovala:

  • Čisto krpo iz mikrovlaken
  • Milo za posodo
  • Sol
  • Destiliran beli kis
  • Mehko gobo
  • Sodo bikarbono (neobvezno)

2. Očisti zunanji del likalnika

Neverjetno, koliko prahu lahko nabere likalnik, še posebej okoli ročaja. Vzemi krpo za suho čiščenje, s katero predhodno obriši površino, da odstraniš prvotni prah. Uporabi vlažno krpo ali gobo, da obrišeš zunanjost likalnika. Za trdovratnejše madeže uporabi blago detergent za posodo.

Pri čiščenju zunanjosti se izogibaj uporabi abrazivnih čistil ali krtač, ker lahko poškodujejo površino likalnika.

3. Očisti likalno ploščo

Plošča je najbolj umazan del večine likalnikov. Čiščenje se lahko razlikuje glede na resnost umazanije ali zažganih madežev. Preden začneš, preveri navodila proizvajalca, da ugotoviš, ali ima tvoj likalnik premaz proti prijemanju. Če ga ima, pazi, da delaš zelo previdno, da ga ne opraskaš.

Na splošno začni z mehko, vlažno krpo, da obrišeš površino ohlajene plošče. Če se zdi, da voda na krpi ne pomaga odstraniti madežev ali lepljivih površin, boš morda želela dodati nežen detergent, na primer detergent za posodo. Za malo večjo odpornost lahko uporabiš tudi mehko gobo.

4. Odstrani vodni kamen

Kadar koli zastaja voda, se lahko pojavi vodni kamen, notranjost likalnika ni izjema. Enostaven način za reševanje težave je hitro čiščenje s paro. Če želiš očistiti odprtine za paro, napolni rezervoar za vodo v likalniku z enakima deležema vode in belega kisa. Likalnik nastavi na srednjo temperaturo in pusti, da se pari nekaj minut, tako da usmeriš paro stran od sebe in vse občutljive površine. Ta postopek bo pomagal odstraniti mineralne usedline in odmašiti zračnike. Ko končaš, izprazni rezervoar, ga ponovno napolni s čisto vodo in z likalnikom potegni čisto krpo ali brisačo, da izplakneš preostalo raztopino kisa. S tem ponovno preprečiš, da bi se vonj po kisu prenesel na tvoja sveže oprana oblačila.

Splošno pravilo je, da dlje ko pustiš, da se vodni kamen nabira, težje ga je očistiti. Enako velja za druge gospodinjske aparate – zato se bo morda splačalo naučiti tudi, kako očistiti glavo prhe, kako očistiti pomivalni stroj ali kako očistiti pomivalno korito iz nerjavečega jekla, da boš učinkovito premagala vodni kamen.

Redno vzdrževanje kuhinjskih pripomočkov in naprav v tvojem domu morda ni najbolj vznemirljiva stvar na seznamu opravkov, vendar ti bo prihranilo ogromno časa in stresa. Nastavi si reden opomnik in naj likanje postane tvoje najlažje opravilo.

Morda te zanima še: To je po mnenju Slovencev najboljši recept za KROFE (puhasti bodo kot oblaček)

Preberi tudi: Kraljeva palača po nekaj dneh čistega molka le razkrila, kakšno je stanje Kate Middleton

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži