TRIK: Samo tole upoštevaj, da bo cvetje, ki si ga dobila za 8. marec, še doooolgo čudovito

10. 3. 2024
Deli
TRIK: Samo tole upoštevaj, da bo cvetje, ki si ga dobila za 8. marec, še doooolgo čudovito (foto: Profimedia)
Profimedia

Tako dolgo še nikoli ni ostalo sveže - obljubimo. 

Za 8. marec se navadno podeljuje cvetje - v obliki lončnic, šopkov ali posameznih cvetov. Ne glede na to, kakšno cvetje si dobila za letošnji praznik žensk, pa si zagotovo želiš, da bi čim dlje časa ostalo lepo in sveže. 

Da se ti bo želja uresničila moreš upoštevati le nekaj preprostih nasvetov, ki so na prvi pogled morda res nenavadni, a obljubimo, da čisto zares delujejo.

Ne spreglej:

1. Rezanemu cvetju odreži stebla

No, tale trik morda že poznaš in se ga tudi sama poslužuješ, a nič ne škodi, če te nanj opomnimo še enkrat. Ko torej prejmeš šopek, stebla odreži pod kotom 45 stopinj. Na ta način cvetju namreč zagotoviš, da lahko vodo in hranljive snovi absorbirajo iz kar se da velike površine. Stebla obrezuj le z ostrim nožem vsaka dva ali tri dni.

Profimedia

2. Pomembna je tudi temperatura vode

Cvetje si do zdaj morda vedno postavljala v hladno vodo, ampak oprosti, s tem si že naredila prvo napako. Si namreč vedela, da ima večina rož rada mlačno vodo? Izjeme, ki se raje namakajo v hladni vodi so le tulipani, narcise in hijacinte.

3. Pazi zdaj tole - uporabi sladke gazirane pijače

Si že slišala, da sladke gazirane pijače ohranjajo svežino cvetja? Vodo nalij v vazo in vanjo dodaj približno en deciliter gazirane pijače. 

4. Če doma nimaš gazirane pijače lahko uporabiš ...

... karkoli, kar vključuje kislino in sladkor, saj sta prav ti dve sestavini tisti, ki podaljšujeta življenjsko dobo rezanega cvetja. Tako lahko uporabiš preprosto limono in sladkor.

Zanimivo, kajne?

Morda te zanima še: To so 3 znamenja, ki jim MAREC prinaša srečo v ljubezni ❤️

Preberi tudi: Kdo bi si mislil: Kuharski mojster Bine Volčič iskreno spregovoril o množični zlorabi drog v gostinstvu

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc