O, joj! 😔 Zaradi te stvari lahko pes tudi umre, a jo številni še vedno počnejo

21. 6. 2024
Deli
O, joj! 😔 Zaradi te stvari lahko pes tudi umre, a jo številni še vedno počnejo (foto: Profimedia)
Profimedia

Zagotovo si zasledila, da je pred nami prvi vročinski val. Na kaj moramo biti pozorne, če imamo ob sebi psička?

Poletje je tukaj in z njim prihajajo prvi vročinski valovi, ki ne prizadenejo samo nas, temveč tudi naše štirinožne prijatelje. Medtem ko se ljudje lahko umaknemo v senco ali hladen prostor, so ljubljenčki popolnoma odvisni od nas. Kljub številnim opozorilom še vedno nekateri mislijo, da je povsem varno pustiti psa v avtomobilu.

Veliko ljudi še vedno ne razume, da je nevarno pustiti psa v avtomobilu na vročini. Vendar pa v resnici sploh ni nobenega načina, s katerim bi lahko psa brez nadzora pustili v avtomobilu. Psi namreč težje prenašajo vročino kot mraz. V dneh, ko temperature dosežejo tudi do 30 stopinj Celzija, potrebujejo zadostno količino vode.

Avtomobili so izdelani iz materialov, ki absorbirajo toploto, zato se notranjost avtomobila zelo hitro segreje. Temperature v avtomobilu lahko v nekaj minutah presežejo več kot dvakratno zunanjo temperaturo. Poleti lahko temperatura v avtomobilu v nekaj minutah preseže 50 stopinj Celzija – tudi če so okna delno odprta. Tvoj ljubljenček lahko hitro utrpi možgansko poškodbo ali celo umre zaradi toplotnega udara ali zadušitve.

Profimedia

Obstajajo pasme, ki so na vročino še posebej občutljive

Nekateri psi so še posebej občutljivi na vročino – mladički, psi s prekomerno telesno težo, tisti s temno dlako in psi s krajšim gobcem. Če misliš, da prižgan avto s klimo rešuje težavo, premisli še enkrat. Avto lahko utrpi mehansko okvaro, zaradi katere se motor in klimatska naprava izklopita. Tvoj ljubljenček se lahko po nesreči zaleti v prestavno ročico ali kako drugače aktivira vozilo, kar lahko povzroči nesrečo. Poleg tega je avto s ključem v kontaktni ključavnici ugodna tarča za tatove.

Kaj narediti, če je bil tvoj pes kljub temu izpostavljen vročini?

Če je tvoj pes izpostavljen vročini, bodi pozorna na znake toplotnega stresa – močno sopihanje, zastekljene oči, hiter utrip, nestabilnost, opotekajoča se hoja, bruhanje ali temno rdeč ali vijoličen jezik. Čim prej ga premakni v hladnejši prostor in izvedi te nujne korake:

  1. Postopno zniževanje telesne temperature: Psa poškropi s hladno vodo, še posebej okoli ušes in tac. Ne kopaj ga v hladni vodi, ker bi lahko njegova temperatura padla prehitro.
  2. Uporaba mokrih brisač: Mokre brisače položi čez zadnji del vratu, pod pazduhe in na predel dimelj.
  3. Ponudba vode: Če je tvoj pes pri zavesti, mu ponudi svežo, hladno vodo, vendar ga ne sili, če ne želi piti.

Ne pozabi, tvoji ljubljenčki so povsem odvisni od tebe. Poskrbi, da bodo varni tudi v vročih poletnih dneh.

Povzeto po Dom in vrt

Preberi si še:

Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa