Aktualno Promocijsko sporočilo

Resnica o SPF – ali res potrebujete visok SPF za vsakodnevno zaščito?

27. 4. 2023
Deli
Resnica o SPF – ali res potrebujete visok SPF za vsakodnevno zaščito? (foto: promocijska fotografija)
promocijska fotografija

Ali tudi vi izbirate kozmetiko za zaščito pred sevanjem sonca samo na podlagi višine faktorja? Zagotovo je višina faktorja oz. SPF pomembna, ampak visoka številka na embalaži še ne pomeni, da ste najbolje zaščitili svojo kožo.

Kakšen vpliv ima višina SPF na zaščito pred soncem in zakaj potrebujete več kot le zaščito pred UVB? Svetuje Nina Krajnc, solastnica luksuzne slovenske kozmetične znamke AIKON. 

SPF ni dovolj – zaščita pred sevanjem mora biti širokospektralna 

Dejstvo je, da vaši koži škoduje celoten spekter sevanja sonca, SPF pa vas zaščiti samo pred UVB sevanjem sonca. Natančneje, višina SPF ni celostno merilo učinkovitosti zaščitne kreme pred sevanjem sonca. SPF namreč izraža samo zaščito pred UVB sevanjem sonca, torej, v kakšni meri vas bo SPF ščitil pred UVB žarki, ki so glavni povzročitelj sončnih opeklin in nemelanomskih oblik kožnega raka (von Thaler 2010). 

Sonce pa poleg UVB seva tudi druge range valov, ki škodijo važi koži. 

SPF vas ščiti pred opeklinami - kaj pa proti staranju kože? 

Prvotni namen kozmetičnih pripravkov s SPF je bil zmanjševanje sončnih opeklin, zdaj pa vemo, da škodijo tudi ostali rangi sevanja sonca, kot so:

● UVA1, 
● UVA2, 
● VL (vidna svetloba) ter 
● IR (infrardeče sevanje)

Vsi ti žarki puščajo negativne posledice na koži, saj prodirajo globlje v kožo in vplivajo na staranje kože ter celo na nastanek raka. 

Učinki UV sevanja v valovnem pasu UVB (280–315 nm) so relativno dobro raziskani, medtem ko so posledice zelo dolgih valov UVA1 (npr. >380 nm) in VL (400–740 nm), ki predstavljajo večji del sevanja sonca, bistveno slabše raziskani.

Zadnje znanstvene raziskave povezujejo UVA ter VL sevanja z alergijami na sonce in hiperpigmentacijami. Alergija na sonce je zelo neprijetna. Če zaščitna krema poleg UVB filtrov ne vključuje zadostnih filtrov za UVA1 in VL, vaš izdelek ne bo preprečeval nastanka alergij in hiperpigmentacij oz. nekaterih znakov staranja. 

Višji SFP blokira več UVB žarkov, a nobena krema ni 100% 

Kvaliteten izdelek, ki vas čuva pred sevanjem sonca, vam zagotavlja širokospektralno zaščito tudi pred drugimi deli sevanja sonca. Kreme za sončenje z višjim SPF ustavijo nekoliko več UVB žarkov, vendar nobena ne zagotavlja 100-odstotne zaščite. 

Ali obstaja kakovostna krema, ki vas bolje ščiti pred naštetimi vrstami sevanj? Da. Slovensko podjetje AIKON je razvilo izjemno dnevno kremo AIKON Homeostasis Complex SPF25, ki vam zagotavlja dobro vsakodnevno zaščito pred več vrstami sevanja. 

Profesionalna dnevna krema iz AIKON-a vključuje kar trojno zaščito: 

● širokospektralne filtre za UV, VL, HEV ter IR; 
● širokospektralne antioksidante, ki lahko nevtralizirajo proste radikale, 
● encime, ki postopoma odstranjujejo posledice fotopoškodb.

Kaj pa višina SPF faktorja? Če večino dneva preživite v zaprtih prostorih, se samo peljete v službo in nazaj, greste po otroke v vrtec ali v trgovino, je SPF med 25 in 30 dovolj. Namreč, višji, kot je SPF faktor, več škode vam lahko filtri povzročijo na občutljivi barieri kože. Visoke faktorje je tudi težje sprati z obraza, kar povzroča še nadaljnjo škodo koži na vašem obrazu. In nenazadnje, številni SPF faktorji so izjemno alergeni. 

Kaj je narobe z visokim SPF?

Izdelki za zaščito pred soncem SPF 50+ vam dajejo lažen občutek varnosti. Prvo, obljubljajo preveč zaščite, in drugo, zaradi lažne obljube zaščite prekomerno izpostavijo uporabnike sevanju sonca in s tem povečajo tveganje za nastanek raka. 

Številne študije so pokazale, da se ljudje, ki večinoma uporabljajo izdelke z visoko SPF zaščito, intenzivneje izpostavljajo škodljivemu sevanju sonca kot ljudje, ki se zanašajo na izdelke z nižjim SPF.

SPF ni dovolj! 

Nikoli se ne zanašajte samo na kreme za sončenje z visokim SPF, saj vas ta ne more popolnoma zaščititi. SPF je le en delček zaščite, ki mora vključevati tudi :

● iskanje sence, 
● pokrivanje kože z oblačili 
● uporabo naglavnih pokrival, najboljše s širokimi krajcim
● uporabo kakovostnih sončnih očal. 

Zaščitni izdelki prihodnosti

Nekje 50% svetlobe, ki doseže Zemljo, je vidna svetloba (400–700 nm). Ta prodre skozi celotno strukturo kožo ter zaradi UVA sevanja sonca povzroča hiperpigmentacije in rdečico. Enako je v IRA delu sevanja sonca, saj tam nastajajo prosti radikali, ki koži škodujejo.

Moderni razvoj izdelkov za zaščito so mnogo naprednejši od enostavne SPF zaščite, saj se osredotoča na  zaščito v območju UVA1 (340–400 nm), VL in IR spektru in tako ščiti kožo pred slabimi vplivi sevanja sonca.

Imate več vprašanj o zaščiti pred soncem? Obiščite spletno stran www.aikon.si ali sledite Aikonu na Facebooku in Instagramu.