Kupec obsodil ogabno in nehigienično navado, ki jo opaža v Lidlu in Hoferju, a za njo se skriva presenetljiv razlog

Odgovori so šli v nepričakovano smer.

16. 7. 2025
Kupec obsodil ogabno in nehigienično navado, ki jo opaža v Lidlu in Hoferju, a za njo se skriva presenetljiv razlog (foto: Profimedia)
Profimedia

Kupec je bil bil prepričan, da se bo večina uporabnikov strinjala z njegovim pogledom, da gre za nehigieničen pristop, vendar ...

Na slovenskem Redditu je uporabnik postavil vprašanje, ki verjetno prešine marsikoga ob obisku samopostrežne pekarne v poslovalnicah trgovskih verig, kot sta Lidl ali Hofer: zakaj se plastične rokavice, nameščene ob policah s kruhom in pecivom, tako redko uporabljajo?

Njegovo rahlo provokativno vprašanje se glasi: "Scenarij: greš na malico, vzameš vrečko, z neumito roko zagrabiš česnov kruh in ga pospraviš. Medtem opaziš plastične rokavice, izobešene na vsaki tretji polici, in se vprašaš – zakaj so sploh tam, če jih nihče ne uporablja?"

Avtor je predpostavljal, da se bo večina uporabnikov strinjala z njegovim pogledom, da gre pri dotikanju kruha z neorokavičenimi rokami za nehigieničen in neodgovoren pristop. A odgovori so šli v nepričakovano smer.

Truplo moškega šest dni ležalo na stranišču v mestni hiši, žena zahteva pojasnila

Odpor do plastike

Razprava je namreč pokazala, da se številni potrošniki sicer zavedajo pomena higiene, a jim je obenem pomembna tudi okoljska dimenzija: uporaba rokavic za vsak posamezni nakup se mnogim zdi nesmiselna in okoljsko sporna.

Nekateri poskušajo kompromis doseči tako, da si roko preprosto ovijejo z vrečko za kruh in z njo vzamejo izdelek. Tako se izognejo neposrednemu stiku s kruhom, hkrati pa ne uporabijo dodatne plastične rokavice, ki bi po nekaj sekundah romala v smeti.

Pojavila se je tudi kritika trgovin, ki ne omogočajo uporabe klešč – mnogi bi jih uporabili veliko raje kot plastično rokavico, a jih pogosto ni na voljo ali pa so tam le občasno. 

Tretji prakticirajo previdnost. Eden izmed komentatorjev je zapisal: "Dotaknil sem se le svojega kruha in svet obvaroval nepotrebne plastike za enkratno uporabo." Takšnih mnenj je bilo več. Uporaba plastičnih pripomočkov za zelo kratek čas se v očeh številnih uporabnikov ne zdi upravičena, še posebej, če se dotikajo le tistega kosa kruha, ki ga nameravajo kupiti.

Vseeno pa nekateri opozarjajo na neprimerno vedenje, kot je pretirano rokovanje z več izdelki, vračanje kruha nazaj na polico ali tipanje skozi papir, kar po njihovem mnenju predstavlja resnični higienski problem. V teh primerih bi bila uporaba zaščitnih sredstev nujna ali pa bi bilo bolj smiselno, da izdelek postreže osebje, kot je praksa v nekaterih trgovinah po Evropi.

Preberite še:

Alternativne rešitve 

Več komentatorjev je omenilo prakso iz tujine, predvsem Francije, kjer sveži kosi kruha stojijo v papirnatih vrečkah, iz katerih kupec vzame izdelek brez dotika s površino. Podobno velja za trgovine, kjer kruh postreže prodajalka z rokavicami, ki jih uporablja za več izdelkov zaporedoma.

Predlagane rešitve so bile uporaba klešč kot standardnega pripomočka v vseh trgovinah in samopostrežnih pekarnah, večja ozaveščenost o pravilnem rokovanju s hrano in embalaža, ki preprečuje dotik več izdelkov hkrati, a ni plastična.

Vprašanje higiene v samopostrežnih pekarnah torej ni enoznačno. Medtem ko se nekateri zavzemajo za dosledno uporabo zaščitnih rokavic, drugi opozarjajo na ekološko ceno takšnega ravnanja.

Uporabniki zato iščejo kompromise, ki bi omogočili tako higieno kot tudi zmanjšanje nepotrebne plastike. Vprašanje torej ni, zakaj ljudje ne uporabljajo rokavic – temveč kako lahko trgovine bolje uredijo sistem, da bo hkrati higieničen, okoljsko sprejemljiv in praktičen.

Povzeto po Metropolitan Slovenija

"Je to normalno? Hčerin fant že šest let živi pri nas, a do zdaj še ni ..." (klic na pomoč slovenske mame)