Smrtna žrtev nenavadne telovadbe: Na Kitajskem se upokojenci gugajo obešeni le na ... svoj vrat (VIDEO)

27. 5. 2024
Deli
Smrtna žrtev nenavadne telovadbe: Na Kitajskem se upokojenci gugajo obešeni le na ... svoj vrat (VIDEO) (foto: Youtube/Screenshot)
Youtube/Screenshot

Sploh ne moremo verjeti, ali to resnično beremo.

Draga bralka, predstavljaj si nenavadno vadbo, ki na Kitajskem, deželi z bogato tradicijo borilnih veščin, vsakodnevno pritegne pozornost. Morda si navajena videti različne športne aktivnosti, toda kitajski upokojenci so izbrali prav posebno obliko guganja, ki zahteva neverjetno mero poguma in tveganja. V tem nenavadnem načinu vadbe je telo obešeno le na usnjenem traku, ki se opira na brado. Kljub temu da se zdi kot izziv, ta metoda nosi tudi nevarnost, saj je bila v središču tragičnega dogodka, ki je terjal življenje 57-letnega moškega.

Ne spreglej:

Večinoma upokojenci se obešajo na visoke drogove ali drevesa s pomočjo posebnih oprtnikov okrog vratu. Fotografije in videoposnetki prikazujejo, kako nihajo svoja telesa naprej in nazaj na improviziranih napravah. Mnogi, ki so preizkusili to nenavadno napravo, trdijo, da so se jim zahvaljujoč njej pozdravile bolečine v vratu in hrbtu, poročajo kitajski mediji.

68-letna ženska iz mesta Qingdao v provinci Shandong pravi, da ji naprava pomaga raztegniti vrat. "Ta rutina mi je pozdravila težave s hrbtenico. Zdaj ne potrebujem več zdravil," je za Pear povedala Song Lianyun. Dodala je, da se vsak dan 30 minut "obesi" na drogu z oprtnikom. Videoposnetki prikazujejo, kako upokojenka previdno namesti glavo med dva trakova, enega pod čeljustjo in drugega na zatilju. Po pritrditvi vrvi na visoki drog odstrani stol, na katerem je stala, in se pusti viseti v zraku. "Lahko celo zadremam na njej. Res je udobno," pravi. Drugi obiskovalci parka so povedali, da so bili sprva prestrašeni, ko so prvič videli to nenavadno vadbo. "Videti je zelo nevarno in zastrašujoče, da si tako zategneš vrat," je dejal eden izmed njih.

Naprave za vrat naj bi lajšale bolečine z raztezanjem vratnih vretenc in vratu, s čimer zmanjšujejo pritisk na živce. Vendar strokovnjaki opozarjajo, da lahko ljudje, ki delajo to vadbo, doživijo stranske učinke, kot so glavobol, omotica in slabost. Obstaja tudi tveganje za poškodbe tkiv, vratu ali hrbtenice, če se dejanje izvaja več kot 30 minut. Izogibati se je treba tudi velikim gibom.

Sredi maja je izgubil življenje moški, ki se je, obešen za brado, gugal na fitnes napravi na prostem. Njegova smrt je bila posledica kritične napake – namesto, da bi brada podpirala težo telesa, se je zanašal na vrat. Nepravilna izvedba in morda prekomerna sila med guganjem sta privedli do usodnega izida. Ta incident služi kot strog opomin, da je pri izvajanju takšnih vaj nujna previdnost.

Ta bizarna praksa ni samo priljubljena med tistimi, ki iščejo načine za lajšanje bolečin v hrbtu in vratu, ampak je v zadnjem desetletju postala skoraj običajna praksa v parkih in na prostem po vsej Kitajski. Njen izumitelj Sun Rongchun iz Šenjanga, je vratno guganje predstavil okoli leta 2017 in od takrat je metoda pridobila številne privržence. 

Preberi tudi: 

Novo na Metroplay: "Ni uspeha brez trdega dela." | Maja Štamol Droljc