"Itak sem se mu zahvalil in se obrnil. Je to sploh še normalno, taki pogoji?" se sprašuje.
"Najemniki ne smemo imeti obiskov?? To mi je rekel lastnik stanovanja, da ne smem imeti obiskov v stanovanju. 🙂 Itak sem se mu zahvalil in se obrnil. Je to sploh še normalno, taki pogoji?" je na spletu vprašal zgrožen mlad Slovenec in v komentarjih pod svojo objavo prejel deljena mnenja. "Če lastnik noče, pač ne vzameš. Ali pa nimaš obiskov in se dobiš na kavi zunaj," je enostavno rešitev predlagal eden izmed članov foruma.
"No, to pa ne bo držalo. Ti imaš stanovanje v najemu! In imaš lahko obiske. Živali pa so stvar dogovora!" je zahtevi lastnika nasprotovala druga, tretja pa je dodala: "Dokler ne prespi (pa še to lahko nekajkrat), imaš lahko obiskov kolikor hočeš. Žival je res drugo, ker to nimaš samo na obisku nekaj ur." Že kmalu zatem pa se je oglasila ena najemodajalka, ki je zapisala: "Zakaj pa obiski ne bi smeli prespati? Saj mi najemnik plača vse stroške, pohištvo je pa njegovo. Težavo vidim samo, če bi se kršil red in mir v bloku, drugače pa sem stanovanje oddala, da je nekomu dom in ne zapor."
Na njen komentar se je hitro odzvala druga najemodajalka, ki ji je zabrusila: "Pri tebi naj kar spijo, če ti tako ustreza, kdo ti brani. Pri meni pa ne bodo. Najemnik plačuje stroške za eno osebo, za obiske, ki se tuširajo, kuhajo, perejo … v kolikor tam tudi spijo, se pravi v stanovanju tudi živijo, he he, ne plačuje. Upravnik se v takem primeru prej ko slej pritoži. Ali pa sosedje. Pohištvo ni njegovo, pohištvo je moje. Postelja je za enega, na njej ne morejo spati trije ali več. Če ti oddajaš prazno stanovanje, se nimaš česa bati, verjamem."
Pa vendar, večina najemodajalcev se očitno ne strinja z njo:
- "Butasto. Ne smejo …??? Moji najemniki imajo lahko obiskov, kolikor hočejo, mene tam sploh ni, razen 1x mesečno … Tudi sestra od najemnice, ki živi v tujini pride za cel mesec … Ma dejansko se s tem sploh ne ukvarjam, dokler imam redno plačilo."
- "V take osebne stvari se jaz ne vtikam. Mene zanima redno nakazilo in plačilo stroškov ter da ne uničuje moje lastnine. Koga vabi in ima na obisku, pa mene ne briga."
- "Meni je pa to smešno, sem najemodajalka, naj imajo obiske, kaj mene briga, glavno, da plačajo in ne delajo škode. Tudi živali, če ocenimo, da imajo vzgojene, dovolimo. Damo v pogodbo, da sanirajo vse sami in plačajo škodo. Nimamo težav. Da pa ljudem ne dovoliš obiskov, se mi zdi pa nespoštljivo do ljudi."
Ne spreglej:
- Zdravniki v zadnjih letih pri mladih opažajo strmo naraščanje težav s hemoroidi (in razlog je ...)
- Ženska, ki načrtuje spati z osebo iz vsake države, razkriva, kateri narod je najslabši med rjuhami
- "Težko sem s kom intimna, ker imam hud problem - med seksom namreč ..." (iskrena izpoved Slovenke)
Kaj pa pravi stanovanjski zakon?
"Če najemnik ne sme imeti obiskov čez noč, jih tudi lastnik ne sme imeti. Najemnik dobi stanovanje v posest in s tem tudi pravice. Med njimi je tudi ta, da mu najemodajalec nima pravice dihat čez ovratnik in mu diktirat, kako bo uporabljal stanovanje, dokler ga v skladu z zakonom (ne pogodbo – pogodba ne sme biti v nasprotju z zakonom). Torej, v stanovanju smejo ŽIVETI le ljudje, ki so navedeni v pogodbi, na obisk in prespat pa lahko seveda pridejo vsi, ki so povabljeni. Tako kot to velja za lastnike," je zapisal en izmed članov.
Drugi je dodal: "Stanovanjski zakon precej dobro določa, v katerem primeru se plačuje stroške za več oseb. Tudi lastnik lahko plačuje stroške za eno osebo, pa se pri njem tušira deset ljudi … ista pravila veljajo za najemnike in lastnike. Eni mislite, da so najemniki brezpravni sužnji za ožemat denar od njih ali kako? Za uporabo tvojega pohištva ti plača najemnino – pa čemu misliš, da je namenjena najemnina? Eni imate res zgrešene predstave."
Ali lahko lastnik (tj. najemodajalec) prepove sprejemanje obiskov?
Po odgovor smo se obrnili na spletni portal Najemniški SOS, kjer pravijo: "Ne, razen v primeru, da sta se lastnik in najemnik tako dogovorila v najemni pogodbi, v kateri sta določila način uporabe stanovanja. Če v najemni pogodbi način rabe ni natančneje opredeljen, ima najemnik možnost, da stanovanje uporablja prosto, a skladno z načelom 'normalne rabe', hišnim redom stavbe, v kateri prebiva, in drugimi določili najemne pogodbe. V primeru, da raba ni definirana, lahko najemnik sprejema obiske, organizira druženja, ima domačo žival, kadi in podobno. Mora pa biti pozoren, da lahko raba, ki odstopa od običajne rabe (kajenje, posedovanje domačih živali …), vodi v zadržanje varščine s strani lastnika, če je obraba stanovanja in opreme zaradi tega precejšnja."
Na portalu Pravo za vse pa pojasnjujejo, da skladno z 2. odstavkom 16. člena SZ-1 "Obiskovanje najemnika ni prepovedano, vendar mora le-ta skladno s svojo obveznostjo pridobiti soglasje lastnika (v primeru zgornjih daljših obiskov*), poleg tega pa tudi najemnik s povzročitelji solidarno odgovarja za nastalo škodo, ki so jo povzročile osebe, povabljene oziroma pozvane v stanovanjsko stavbo z njegove strani."
*OPOMBA: Daljši obiski so v tem primeru opredeljeni kot obiski/bivanje, ki traja več kot 60 dni v časovnem obdobju treh mesecev.
Tako, v kolikor si bila tudi sama v dilemi, zdaj veš. 😉
Za konec pa si preberi še komentar z zgoraj omenjenega foruma, ki ti bo nedvomno polepšal dan: "Najemniki imate dolžnost, da redno plačujete najemnino in stroške, vzdržujete stanovanje, se v njem čim manj zadržujete. Če pa že ste v stanovanju, morate plitvo dihat, da se preveč vlage ne nabere, hodit v štumfih, da še pucate zraven. Kuhanje ni priporočljivo, dovolj je, če 1x na dan pogrejete na hitro predpripravljen obrok v pečici. Tuširanje 1x na teden 3 minute je dovolj. Perite raje v javnih pralnicah, če so na voljo, ali pri sorodnikih." 🤣
Preberi še: Po tem, ko ji je na poročni dan zaročenec nepričakovano umrl, je izvedela za njegovo skrivno življenje
Te morda zanima tudi: "Je to varanje, če sem s tipom seksala preko ..." (klic na pomoč Slovenke)