Ko se boš naslednjič znašla nekje v tujini, ti zna prav nasmešek na obrazu odpreti marsikatera vrata. Nasmeh na obrazu lahko pove zares veliko: od tega, da si dobronamerna, do tega, da si srečna in radoživa.
Sporočilo bi lahko doseglo naslovnika celo v primeru, če nasmeh sploh ne bi bil iskren.
Pa bi ga res?
Vseh se ne da vleči za nos
Neka ameriška študija je pokazala, da ljudi, ki so sposobni zaznati stopnje pristnosti v nasmešku ni ravno malo. Izkazalo se je namreč, da so najboljši ‘psihologi’ glede tega prav tisti ljudje, ki so v svojem družabnem življenju že doživeli zavrnitev.
Zaradi nedavne prizadetosti so ti ljudje neprimerno bolj občutljivi na pretanjene in pogosto komaj vidne znake pristnosti in nepristnosti v vedenju drugih ljudi. Ravno nasprotno pa velja za ljudi, ki se v danem trenutku počutijo vsesplošno sprejeti in zato ‘kupijo’ vsak, še tako očitno zlagan nasmešek.
Osel gre le enkrat na led
Raziskovalci so si bili edini v mnenju, da je sposobnost, ki jo razvijejo razočarani, koristna do te mere, da ti praktično takoj:
“... prepoznajo pristno pozitivnost in z njo možnost za vzpostavitev varnega in potencialno pristnega prijateljskega razmerja. V nasprotnem primeru bi kaj lahko spet tvegali, da bodo prizadeti s strani človeka, katerega naklonjenost bi bila kaj lahko igrana že od samega začetka.”