Kaj se zgodi, če vsak dan jemo sladoled?

6. 7. 2023
Deli
Kaj se zgodi, če vsak dan jemo sladoled? (foto: Profimedia)
Profimedia

Si tudi ti ne predstavljaš poletnih dni brez sladoleda? Preveri, kaj se zgodi s tvojim telesom, če si to poslastico privoščiš vsak dan. 🍦

Sladoled je zagotovo ena najbolj priljubljenih poletnih sladic, ki se ji številni težko upremo. Če si tudi ti ena tistih, ki sladoled uživamo vsak dan, pa ima to lahko tudi določene posledice na tvoje telo.

Večje mišice

Sladoled v resnici lahko pripomore k rasti tvojih mišic! Trener in nutricionist Jay Cardiello je povedal, da sladoled vsebuje posebne sladkorje, ki preprečujejo razgradnjo beljakovin.

Tudi nekateri drugi strokovnjaki menijo, da bi sladoled lahko bil koristen, a je ob tem ključno, da poskrbiš še za zadosten vnos beljakovin ter ustrezen trening.

Težave s spancem

Nekateri verjamejo, da jim sladoled pomaga, da hitreje zaspijo, a strokovnjaki trdijo, da temu ni tako. Uživanje hrane z nizko vsebnostjo vlaknin in višjo vsebnostjo maščob je povezano s slabšim spanjem. K slabši kakovosti spanca pripomore tudi uživanje sladkorja.

Ker ima sladoled veliko maščob in sladkorja, obenem pa malo vlaknin, se uvršča med živila, ki motijo miren spanec.

Spremembe v možganih in razpoloženju

V več študijah se je že izkazalo, da uživanje živil z visoko vsebnostjo rafiniranih sladkorjev lahko vodi do slabšega delovanja možganov ter do motenj v razpoloženju.

Tudi, če sladoled kratkoročno lahko izboljša tvoje razpoloženje, mu na dolgi rok lahko škodi.

Povišana telesna teža

Sladoled ni pretirano nasiten ali hranljiv, zaradi česar predstavlja "prazne kalorije". Ravno slednje so velikokrat glavni vzrok za povišano telesno težo. Pomembno je torej, da sladoled ne predstavlja kalorijskega presežka.

Če si želiš izgubiti nekaj kilogramov, izbiraj sladolede na vodni osnovi, ki so običajno manj kalorični.

Tveganje za nastanek kroničnih bolezni

Debelost je povezana z večjim tveganjem za številne zdravstvene težave, kot so denimo sladkorna bolezen tipa 2, srčno-žilna ter rakava obolenja. Če torej sladoled privede do povišane telesne teže, lahko tudi poveča tveganje za omenjene bolezni.

To še zdaleč ne pomeni, da se je sladoledu treba povsem izogibati. Pomembno je le, da ga uživamo v zmernih količinah in da smo pozorni pri izbiri sladoleda; bolj ustrezni so sladoledi na vodni osnovi, še bolje pa je, če ga sama pripraviš s svežim sadjem.

Vir: n1info.hr in Aktivni.si
Fotografije: Profimedia

Preberi še: Na plan prišla PODROBNOST razmerja Ane Pusovnik in Saška Taksa, za katero le redki vedo

Preberi še: Tino Gaber smo vprašale, kakšne načrte imata za poletje (in TO je njen odgovor)

BONUS EPIZODA: Prisluhnite pogovoru s Tino Gorenjak v podkastu Ob skodelici kave z Živo Avžner

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc