Prepričaj se sama, temu skoraj ne boš mogla verjeti.
V teh dneh je v naši regiji po družabnih omrežjih zaokrožil video dekleta, ki trdi, da obstaja jezik, ki ga brez težav in brez učenja razumemo vsi Slovani. In čeprav se sliši predobro, da bi bilo res, boš ob poslušanju in gledanju tega posnetka skoraj zagotovo ostala brez dodatnih komentarjev, ker je to, kar dekle obljublja - dejansko res!
Te morda zanima tudi:
- Uradno je: Vsi ljubitelji serije Skrito v raju - na POP TV imajo slabo novico za vas 😞
- Čas je: Zate imamo nasvete za učinkovito organizacijo in osvežitev tvoje garderobe
A še preden nadaljujemo, se o tem prepričaj sama:
@tanya_inyshina razumějemo vam čto ja govory? 🇧🇬🇲🇰🇧🇾🇷🇺🇲🇪🇷🇸🇧🇦🇭🇷🇸🇮🇨🇿🇸🇰🇺🇦🇵🇱 #interslaviclanguage #межславянский мой образ на видео от бренда @deelwear ♬ оригинальный звук - Tatyna Inyshina
Kot si zdaj že ugotovila, ruska blogerka Tatjana Injušina na TikToku govori v univerzalnem medslovanskem jeziku, in če gre verjeti številnim komentatorjem tega TikTok posnetka, jezik dejansko razumejo narodi, ki bi se sicer brez učenja tujih jezikov med seboj razumeli le s težavo. V predstavljenem medslovanskem jeziku naj bi se brez težav sporazumeli prebivalci Poljske, Ukrajine, Češke, Slovaške, Slovenije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Srbije, Črne gore, Rusije, Belorusije, Severne Makedonije in Bolgarije.
Sicer pa medslovanski jezik ni pogruntavščina te svetlolase blogerke s TikToka, ampak projekt jezikoslovcev različnih držav, ki je bil razvit z namenom medsebojnega razumevanja in prijateljstva pripadnikov različnih slovanskih narodov. Kot je mogoče prebrati na Wikipediji, se je projekt "Slovenianski" začel leta 2006, vodil pa ga je nizozemski prevajalec Jan van Steenberg, čisto zares pa je zaživel leta 2011, ko so Janov projekt združili s projektom vseslovanskega jezika "medslovanščina", pod vodstvom češkega profesorja Vojtěcha Merunke.
Za razliko od Janove Slovie, je medslovanščina realističen, celo naturalističen jezik brez izmišljenih sestavin, njegova slovnica pa temelji na staro cerkveni slovanščini, besednjak pa na sedanjih slovanskih jeziki. Vzpostavljen je tudi že slovar tega jezika, ki vsebuje približno 37.000 besed.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc