Flashpacking: nov trend potovanj - kaj MORAŠ vedeti!

28. 8. 2016
Deli
Flashpacking: nov trend potovanj - kaj MORAŠ vedeti! (foto: Getty Images)
Getty Images

Potem ko se je v petdesetih letih skupaj s hipiji razvilo mladostniško popotništvo (ali backpacking), so seštevilni mladi, željni novih izkušenj in dogodivščin, odpravili na popotovanja z nahrbtniki in zgolj nekaj denarja v žepih. V zadnjih letih se je v nahrbtnike sodobnih tovrstnih popotnikov prikradla kopica elektronskih naprav, njihovi žepi so postali bolj polni, standard potovanj pa se je povišal.

Za pripadnike generacije Y, ki so posodobili termin zdaj že retrobackpackerja, obstaja nov izraz – flashpacker. Gre za ljudi, ki potujejo z drznim duhom običajnega backpackerja, le da v svoje dogodivščine in raziskovanja vpletajo nekaj udobja, stila in tehnologije več.

Zahvaljujoč globalizaciji in vedno bolj številnim ugodnim ponudbam je mladostniško popotništvo danes bolj množično kot kadarkoli prej. Ogromno mladih se po končani izobrazbi odloči odriniti v svet in najti svojo unikatno veliko dogodivščino.

Številni se tudi pozneje kljub službi in družini ne odrečejo tovrstnemu raziskovanju sveta. Dandanašnji flashpackerji si želijo več, njihove zahteve so velike. Na vsakem koraku želijo imeti dobiček, prihraniti, zaslužiti ali se vsaj česa koristnega naučiti. Mi smo tu, da ti povemo, kako lahko ta trend, če ga nisi že, posvojiš tudi ti.

KAKO POTOVATI, KO NIMAŠ DENARJA

Številni pravijo, da ne potujejo, ker nimajo denarja. Večina backpackerjev se bo strinjala, da je to zgolj izgovor, saj se da potovati tudi zelo ugodno.

“Glavni stroški potovanja so prevozi, nočitve, hrana/pijača ter ogledi. Na večini teh področij lahko veliko privarčuješ, če rezerviraš storitve vnaprej, tudi pol leta ali več. Cena prevoza se je v zadnjih letih močno znižala z vedno širšim naborom nizkocenovnih letalskih družb ter ugodnih avtobusnih prevozov po Evropi, cene letalskih kart pa so močno padle tudi za destinacije v Aziji in Severni Ameriki,” pravi Miha Pogačar, lastnik in urednik portala posvetu.si. To velja tudi za tiste, ki imajo nekaj denarja, pa kot pravi milenijci ne želijo nikoli plačati polne cene. 

V tujini lahko delaš kot varuška ali natakarica. Lahko učiš angleščino, delaš v hostlu ali na kmetiji in medtem raziskuješ tuje kraje. Preveri ponudbo spletnih strani sciint.org, allianceabroad.com in ciee.org.

V sistemih letalskih družb in hotelov obstaja veliko lukenj, ki se jih z nekaj znanja da zelo dobro izkoristiti. Pokukaj v knjigo TheUltimate Guide to TravelHacking (MatthewKepnes) in se nauči, kako.

Ceno prenočišč lahko črtaš, če se odločiš couschsurfati ali najeti ugodno sobo preko Airbnbja. Ugodne prevoze med lokacijami ponuja spletna aplikacija BlaBlaCar, tudi štopanje je marsikje zelo varna izbira. Izkoristi študentske popuste in brezplačne oglede mest. Hrano si pripravljaj sama in izbiraj lokale zunaj mestnega središča, kjer jedo domačini.

  • KJE ZAČETI

Miha svetuje: “Priporočal bi evropske prestolnice, od Barcelone do Dublina in Londona. V Aziji in Afriki si boste praviloma za isti denar lahko privoščili več kot na primer v Ameriki. V Aziji bi priporočal destinaciji, kot sta Tajska in Bali, čeprav sta znani kot preveč turistični. Ravno zaradi razvite turistične industrije ponujata veliko izbiro udobnih nočitev za povsem sprejemljivo ceno.” 

  • KAKO NAJTI UGODEN LET

“Najboljši vir informacij o ugodnih letih se najde na spletnih straneh, kot je naša, kjer dnevno preiščemo celotni trg letalskih kart in objavimo najugodnejše ponudbe,” predlaga Miha Pogačar. Pri kupovanju ugodne letalske karte zelo pomaga, če si fleksibilna glede datuma.

Ceneje je potovati sredi tedna kot za vikend, prav tako zgodaj zjutraj ali pozno zvečer. Dobro se je izogibati najbolj iskanih prazničnih in počitniških terminov. Najbolje je karte rezervirati šest do osem tednov pred poletom, saj so takrat cene najnižje. Če se na potovanje odpravljaš na vrhuncu sezone, karte poišči tri mesece prej.

Tudi fleksibilnost glede destinacije je priporočljiva, Kayak in SkyPicker ponujata iskanje letališč v bližini tvojega cilja. Včasih je ceneje s prestopanjem izgubiti nekaj časa in energije, namesto leteti direktno na končno destinacijo. Prijavi se v programe 'frequent-flyer' in morda boš kmalu lahko kakšno karto dobila tudi zastonj. Sliši se bolj nemogoče, kot v resnici je.

Preden kupiš karto, poglej na čim več različnih iskalnikov letalskih kart, saj nimajo vsi vedno enake ponudbe. Iskanje kart je igra tveganja. Ne čakaj predolgo na to, da bo cena padla še bolj, ker utegne samo narasti. 

  • KAJ SPAKIRATI

Vnaprej pripravljenega seznama ni, saj ima vsak svoje osebne potrebe. Edino pravilo bi moralo biti: Spakiraj čim manj! Napiši si seznam stvari, za katere meniš, da jih potrebuješ, in nato izloči polovico. V resnici na potovanju res ne potrebuješ veliko. Če boš želela potovati z nahrbtnikom, boš morala narediti kompromis in se odpovedati svoji veliki omari oblačil, a to še ne pomeni, da ne smeš imeti stila.

“Popotniška moda je v zadnjih letih zelo napredovala, tako da so na voljo izdelki, ki so sočasno prijetni za nosit, se ne mečkajo, so zračni in ne puščajo neprijetnega vonja. Ni več treba izbirati med lepimi in uporabnimi oblačili ter obutvijo,” trdi Miha. Pozanimaj se, kakšna pravila glede ženskih oblačil ima država, ki jo obiskuješ. Obišči spletni strani herpackinglist.com in travelfashiongirl.com za nasvete iz prve roke.

  • KAJ PA TEHNOLOGIJA

Flashpackerji imajo žepe polne elektronskih naprav. Od pametnega telefona, ki služi kot zemljevid, kamera, shranjevalec rezervacij in letalskih kart, do prenosnega računalnika za vse tiste, ki želijo spotoma tudi delati. Priporočljivi so lahki prenosniki, kot sta macbookair ali ultrabook.

Ne pakiraj nič večjega od 13-palčnega zaslona in težjega od enega kilograma. Pozorna bodi tudi na težo polnilne baterije. Kupi si zaščitno torbico, ki bo tvoje naprave varovala pred udarci, ki bodo zadeli nahrbtnik. S seboj imej vsaj 128 gigabajtov prostora za vse fotografije in filme.

Za računalnik ne porabi več kot tisoč evrov. Če tvoje potrebe niso tako velike, raje potuj s tablico. Tablico bi priporočili tistim, ki so spletne potrošnice, prenosni računalnik pa tistim, ki na spletu ustvarjajo.

Morda bi se ti za daljše potovanje splačalo odšteti nekaj evrov za zakup večjega prostora shranjevanja v oblaku (denimo Crashplan) in nakup prenosne baterije za polnjenje telefona.

  • KAKO BITI DOBER NA COUCHSURFINGU

Sliši se preprosto, a številna sporočila na najpopularnejšem backpackerskem omrežju naletijo na gluha ušesa. Zakaj? Ker še zdaleč nisi edina, ki išče namestitev.

MattKepnes (nomadicmatt.com) predlaga, da redno posodabljaš in dodajaš slike na svojem profilu, si pridobiš priporočila drugih gostiteljev, hodiš na couchsurfing druženja v svojem okolju, tudi sama gostiš popotnike, do potankosti izpolniš svoj profil in napišeš zanimivo povpraševanje. Omeni, kaj gostitelju lahko ponudiš v zameno. Mu lahko kaj skuhaš ali pa ga česa naučiš?  

  • KAKO KOT ŽENSKA POTOVATI SOLO

Čeprav bi bilo lepo verjeti, da je potovati sam kot ženska ali kot moški povsem enako, žal ni tako. V številnih tujih kulturah imajo ženske povsem drugačno vlogo v družbi. Domačinom se zdi povsem neverjetno, da je ženska sama, sploh če je že starejša in še nima otrok.

Takšnim kulturam se je zato treba prilagajati, prav tako pa je treba kot ženska še dodatno skrbeti za lastno varnost in včasih spremeniti načine vedenja in oblačenja. Solo žensko potovanje ni nevarno ali strašno, zahteva pa nekaj več priprave in premišljenosti.

  •  KAKO SE ZAVAROVATI

Ko si na poti, vsekakor potrebuješ dodatno zavarovanje! “Za riziko odpovedi ter potovalno zavarovanje uporabljamo kar zavarovanje, ki je vključeno v članarini kartice VISA svoje banke, za bolj tvegana in dražja področja pa sklenemo še dodatno zdravstveno zavarovanje,” pravi Pogačar.

Zavarovanja za tujino pogosto vključujejo tudi zavarovanje tvoje prtljage, prevoz v domovino v primeru nesreč … Preveri ponudbe slovenskih zavarovalnic in bank. Dobra zavarovanja za tujino ponujata Coris ter STA Potovanja s svojim programom CareMed. Pri njih si lahko narediš tudi študentsko ali bančno kartico ISIC, ki je popolna za finančno nemotena potovanja po svetu. 

  • INFORMIRAJ SE

Poleg spletnih strani in blogov, ki smo jih omenili v prispevku, pokukaj še na:

7 top nasvetov

  1. Naj vsaj ena oseba ve, kje si in kam greš.
  2. V kraju, ki si ga obiskala, si poišči sopotnike
  3. Ne skušaj se pretvarjati, da si domačinka, a daj občutek, da veš, kaj počneš.
  4. Pomembne stvari shrani v torbo, ki ni videti draga.
  5. Na avtobusu se predstavi vozniku in mu povej, kam potuješ.
  6. Ne hodi okoli s slušalkami v ušesih.
  7. Zaupaj si.

Preberi še: Problem s spletnim nakupovanjem in letalske vozovnice

Besedilo: Anamarija Lukovac
Fotografije: Getty Images

Novo na Metroplay: "Ni uspeha brez trdega dela." | Maja Štamol Droljc