Če se ti zgodi tole, v hipu prekini klic in blokiraj številko (opeharili so že ogromno Slovencev)

13. 10. 2024
Deli
Na delu so spet spletni prevaranti. (foto: Profimedia)
Profimedia

Veš tisti klici, s katerimi te želijo prepričati, da si prav ti tista, ki je že investirala v kripto valute? Če si ga že prejela, beri dalje ...

Po podatkih zadnjega poročila o kibernetski varnosti Nacionalnega centra za obravnavo omrežnih incidentov v Sloveniji SI-CERT, število kibernetskih prevar pri nas kljub opozorilom vztrajno raste. Glede na podatke je omenjeni nacionalni center v lanskem letu obravnaval4.280 kibernetskih incidentov, kar je 157 več kot leta 2022. Kot so še dodali, je eden od razlogov za nenadno povečanje dejstvo, da se spletne prevare ves čas spreminjajo in prilagajajo aktualnim tematikam.

Te morda zanima tudi:

Kot je zdaj videti, so najbolj na uradu t.i. investicijske prevare, saj so lani obravnavali kar 149 primerov, kar je 60 več, kot leto pred tem. Še posebej problematične pa so zato, ker so prav na tem področju zabeležili največje oškodovanje posameznika, in to za skupno kar 140.000 evrov.

Khloe Kardashian svetlolasa blond denar
Profimedia

Če si torej že kdaj prejela klic nepoznane številke, v katerem so te nagovarjali k investiciji v kriptovalute, potem si zagotovo na udaru prevarantov. Kot so zapisali ustvarjalci portala cekin.si, se takšna prevara navadno začne z zasebnim sporočilom prek Viberja, Whatsappa, Telegrama in Messengerja ali s telefonskim klicem. Spletni goljufi se predstavijo kot uslužbenci znanih menjalnic kriptovalut, v klicu pa vas obvestijo, da imate na računu kripto sredstva, v katera ste vložili že pred leti, zdaj pa bi vam  jih želeli izplačati, da bi postala pravi denar. 

"Prepričevanju sledi akcija: goljufi vam pojasnijo, da je postopek izplačila sredstev iz kripto denarnice na vaš transakcijski račun zapleten, zaradi česar vam zelo prijazno ponudijo pomoč prek programa, ki omogoča oddaljen dostop do vaše naprave. Prosijo vas, da si ga namestite .na vaš računalnik ali telefon ., pogosto sta to Anydesk ali TeamViewer, vse z namenom, da prestrežejovaša gesla za vstop v spletno oziroma mobilno banko. Če/ko jim vse naprošeno omogočite, prevzamejo upravljanje nad vašim računalnikom oziroma telefonom, vstopijo v vašo spletno banko in vam poberejo denar iz nje," so postopek podrobno opisali na prej omenjeni spletni strani. 

Kaj lahko storiš, da se ti ne pripeti najhujše?

Kot pravijo na centru za kibernetsko varnost, lahko pri tem največ narediš sama, saj ti popolne zaščite pred tovrstnimi zlorabami ne more zagotoviti nihče. Na tebi je torej, da se čimbolj opremiš z verodostojnimi informacijami, na enem mestu pa jih lahko veliko najdeš na spletnem mestu pazi.se, ki ga je prav s tem namenom že pred časom vzpostavilo Združenje bank Slovenije. Veliko koristnih informacij in povezav sicer lahko najdeš tudi na spletni strani varninainternetu.si, kjer lahko poleg nasvetov najdeš tudi seznam aktualnih prevar ter rešitev za najpogostejše težave, s katerimi se trenutno srečujejo spletni uporabniki. 

Jan Plestenjak požrl svojo besedo in storil nekaj, kar je obljubil, da nikoli ne bo (VIDEO)

Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi