Aktualno Promocijsko sporočilo

Skupaj z nami odkrij enega izmed največjih draguljev madžarske Budimpešte (in želela si ga boš obiskati!)

21. 5. 2024
Skupaj z nami odkrij enega izmed največjih draguljev madžarske Budimpešte (in želela si ga boš obiskati!) (foto: Julija Jesenovec)
Julija Jesenovec

Moholy-Nagyjeva univerza za umetnost in oblikovanje v Budimpešti je mesto, kjer se združijo izobraževanje, kreativnost, trajnost in srčnost. ❤️

Madžarsko glavno mesto Budimpešta je znano po številnih kulturnih draguljih, kot so na primer Budimski grad, Ribiška trdnjava, Matijeva cerkev, državna opera in madžarski parlament, ki s svojo mogočno kupolo kroji budimpeško panoramo. Eden izmed manj opevanih draguljev Budimpešte pa je prav zagotovo Moholy-Nagyjeva univerza za umetnost in oblikovanje (MOME), ki je ena izmed vodilnih madžarskih univerz na svojem področju, njeni študenti pa s svojimi izjemnimi dosežki pomagajo pri kreaciji boljše prihodnosti.

Moholy-Nagyjeva univerza za umetnost in oblikovanje (MOME).

Moholy-Nagyjeva univerza za umetnost in oblikovanje (MOME).

Julija Jesenovec

Univerza je bila ustanovljena v 19. stoletju in ponuja raznolike študijske programe na področju arhitekture, umetnosti, fotografije, dizajna in vizualne komunikacije. Možnost študija pa na široko odpira tudi mednarodnim študentom, saj so uvedli študijske programe, ki so v celoti izvedeni v angleškem jeziku. Na univerzi se namreč zavedajo, kako zelo pomemben je prihod mednarodnih študentov in zato to ostaja ključni poudarek njihovih ciljev za prihodnost, saj ima po njihovem mnenju prisotnost mednarodnih študentov ključno vlogo pri oblikovanju njihove raznolike skupnosti in kulture.

Prav zato so se odločili, da uvedejo študijske programe, ki bodo v celoti potekali v angleškem jeziku in jih s tem naredili dostopne za tuje študente, ki želijo na njihovi univerzi svoj študij tudi dokončati. Študenti iz tujine tako lahko izbirajo med različnimi programi, kot so animacija, menedžment umetnosti in oblikovanja, oblikovanje, fotografija, interakcijsko oblikovanje in oblikovanje-izdelovanje. Več o teh programih si lahko prebereš TUKAJ.

Rok za prijavo na študijske programe je do 31. maja 2024, zato pohiti in čim prej izpolni svojo prijavnico!

Študentje pri delu.

Študentje pri delu.

Julija Jesenovec

Za tiste, ki pa si želijo malo krajše izkušnje študija na tej univerzi, je na voljo tudi poletna šola, ki bo konec julija potekala na njihovem kampusu. Poletna šola bo trajala tri dni, zasnovana pa je tako, da združuje različne skupine ljudi, ki si želijo raziskovati hrano kot material v kontekstu pripovedovanja podatkov. Udeleženci se bodo lahko učili od priznanih raziskovalcev dizajna, oblikovalcev hrane in kuharjev ter sodelovali pri praktičnem eksperimentiranju. Skozi kratka predavanja, praktične dejavnosti, refleksivne razprave in kar je najpomembnejše pokušanje hrane, bodo udeleženci pridobili globlje razumevanje o tem, kako oblikovati privlačne pripovedi s pomočjo podatkov in kako uporabiti podatkovno pripovedovanje zgodb za spodbujanje boljšega odločanja in pridobivanje rezultatov na igriv način. Več o poletni šoli si preberi TUKAJ.

Tuji študenti, ki se bodo na MOME odpravili za čas celotnega trajanja študijske stopnje, lahko zaprosijo tudi za štipendijo, ki jo sofinancira madžarska vlada in jim lahko finančno močno olajša njihov študij. Študentom pa je na voljo tudi regionalna štipendija za socialno mobilnost, ki študentom iz izbranih držav omogoča kritje določenega dela stroškov. Premisleki pri dodelitvi štipendije vključujejo dosedanje študijske dosežke, državo, iz katere prihaja študent in dohodkovni položaj kandidatov. Štipendija bo dodeljena v višini 25 %, 50 %, 75 % ali 100 % šolnine, odvisno od odločitve komisije, ki jo imenuje rektor. Več o tej štipendiji pa si lahko prebereš TUKAJ.

Vsem študentom je omogočeno bivanje v študentskem domu, ki je od univerze oddaljen 15 minut hoje. Univerza pa je lahko dostopna tudi tistim, ki ne bivajo v študentskem domu – povezave javnega prometa so odlične, avtobus pa ima svojo postajo naravnost pred njenim vhodom.

Zelena zunanjost univerze.

Zelena zunanjost univerze.

Julija Jesenovec

Univerza MOME se odlikuje tudi s svojo moderno notranjostjo in zunanjostjo. Njen kampus se nahaja v objemu zelenih površin, na katerih se ob sončnih dneh sproščajo študenti. Lepo vreme pa številni izkoristijo tudi za delo na prostem in takrat lahko svoj umetniški navdih poiščejo v naravi. Univerzo odlikujejo izjemno moderni prostori, ki so opremljeni, da izpolnijo vse potrebe študentov – poleg pripomočkov, ki jih potrebujejo za svoj študij, lahko v prostorih univerze najdemo tudi namizni nogomet in posebne stole za sproščanje.

V njenih prostorih pa lahko najdemo tudi moderno knjižnico, majhno kinodvorano za študente animacije in kantino, ki odlično poskrbi za lakoto in zabavo – med kosilom se tam pogosto predvaja glasba, za katero je zadolžen DJ. V kantini vlada sproščeno vzdušje, med študenti pa je mogoče slišati radosten klepet in živahno izmenjavo mnenj. 

Moderna zunanjost s kantino.

Moderna zunanjost s kantino.

Julija Jesenovec

Sprehod skozi umetniške delavnice in predavalnice obiskovalcu takoj pove, da sta na tem mestu ustvarjalnost in inovativnost močno cenjeni, študentje pa obiskovalcem s ponosom pokažejo svoje delo. V kreacije študentov so vpleteni tudi njihovi profesorji, na katere se lahko študenti v vsakem trenutku obrnejo po koristen nasvet in pomoč. Profesorji spodbujajo tudi njihovo samostojnost pri kreiranju in odločanju, svoje študente pa povezujejo s strokovnjaki iz tujine, pri katerih se lahko nekateri izbrani študenti kasneje tudi zaposlijo. Z mednarodnimi sodelovanji spodbujajo povezovanje svojih študentov s tujimi perspektivami in jim pomagajo pri širjenju njihovih obzorij.

Izmenjava mnenj s profesorjem.

Izmenjava mnenj s profesorjem.

Julija Jesenovec

V svojih prostorih MOME gosti tudi številne kulturne prireditve in predavanja, s katerimi širi znanje svojih študentov in širše javnosti. V začetku maja so tako v svojem avditoriju gostili priznanega oblikovalca Toma Dixona, ki se je v svojem predavanju dotaknil svojih začetkov v svetu oblikovanja, občinstvo popeljal čez svoj opus in mu ponudil tudi vpogled v njegove prihodnje projekte, s katerimi želi doseči boljšo prihodnost za prihodnje generacije.

Predavanje priznanega oblikovalca Toma Dixona.

Predavanje priznanega oblikovalca Toma Dixona.

Julija Jesenovec

Prav s takšnimi predavanji MOME dokazuje, da je pomemben akter v kreiranju boljše prihodnosti, saj želi svoje študente povezati z naprednimi perspektivami in jim ponuja možnost, da so tudi oni del gibanja, ki ustvarja boljši jutri. Samozavest in zanimanje študentov se kažeta tudi v številnih vprašanjih, ki so sledila po koncu Dixonovega predavanja, njihova vprašanja pa so odražala njihovo močno zanimanje za trajnostne in okolju prijazne rešitve, ki jih danes lahko ponudi oblikovanje. 

Univerza MOME pa se poleg izobrazbe ukvarja tudi z obširnimi raziskavami, s katerimi želijo prihodnost narediti bolj trajnostno in družbi prijazno. Na kampusu se zato nahaja tudi poseben inovacijski center, ki izvaja raziskave na štirih glavnih področjih, od katerih vsako predstavlja ločeno raziskovalno središče. Prvo izmed njih je središče za raziskovanje materialov, kjer se osredotočajo na materialno tehnologijo, dinamične površine, biomateriale, elektronski tekstil in mehko robotiko. V njem razvijajo prototipe, raziskujejo metodologije izdelave in ustvarjajo nove materiale.

Ena izmed ustvarjalnih delavnic.

Ena izmed ustvarjalnih delavnic.

Julija Jesenovec

Drugo središče se osredotoča na zbiranje podatkov, ki je pravzaprav vsakodnevna praksa v 21. stoletju, vendar se zgodbe za podatki le redko razkrijejo. Pri pripovedovanju podatkov si pomagajo z interaktivnimi orodji in pripovednimi metodami ter prikažejo vzorce, ki nam lahko pomagajo pri sprejemanju odločitev.

V tretjem središču preučujejo vrzeli v oblikovanju virtualnih okolij, ki so podobna Metaversu, in si prizadevajo ustvariti takšne prototipe, ki lahko ugodno vplivajo na naše duševno zdravje in tudi naše vsakdanje življenje. Eden izmed takih projektov želi s pomočjo virtualne resničnosti približati naravo tistim, ki zaradi različnih razlogov tja ne morejo oditi sami.

Preizkušanje tehnologije virtualne resničnosti.

Preizkušanje tehnologije virtualne resničnosti.

Julija Jesenovec

Obiskovalci lahko prototip tega projekta preizkusijo tudi sami – nadeti si morajo posebno masko in že se potopijo v svet virtualne resničnosti, v kateri lahko zalivajo rože, se sprehajajo po sadovnjaku in obirajo jabolka. V četrtem središču pa razvijajo in podpirajo raziskave oblikovanja, ki temeljijo na praksi, z namenom iskanja priložnosti za bolj trajnosten življenjski slog in gospodarstvo.

Madžarska Moholy-Nagyjeva univerza za umetnost in oblikovanje je prav zagotovo ena izmed najpomembnejših evropskih institucij vizualne kulture, kar vedno znova dokazuje s svojo predanostjo razvoju, napredku, trajnosti in izobraževanju novih generacij. Zavedajo se pomembnosti investiranja v prihodnost in razvoja novih trajnostnih tehnologij, s svojo moderno miselnostjo pa navdihujejo tudi svoje študente, ki po zaključku študija najdejo svoje mesto v svetu umetnosti in oblikovanja.

Pogled izpred glavnega vhoda univerze.

Pogled izpred glavnega vhoda univerze.

Julija Jesenovec

Moholy-Nagyjeva univerza za umetnost in oblikovanje te vabi, da jo spoznaš tudi od blizu! ❤️