Vročih 10 o negi kože

27. 9. 2001
Vročih 10 o negi kože

Nadloge, kot so mozoljčki, gubice, mastni madeži, razširjene pore, izsušena koža, se pojavljajo vsak dan kot nočna mora. S pomočjo strokovnjakov smo odgovorili na nekaj najpogostejših vprašanj, ki se pojavljajo v zvezi z nego kože. Upamo, da vam bo koristil vsaj eden od njih.

Močno napudrana koža, ki komaj diha in daje vtis maske, je tako rekoč “out”!, naraven videz pa je dvorezen meč. Nismo namreč vse manekenke z naslovnic (mimogrede, tudi te na cesti niso videti tako dobro). Nezdrava, siva, upadla, mastna ali presuha koža ni ravno prikupna. Zato moramo dobro poskrbeti za nego, po kateri bomo končno sijoče brez nepotrebnih slojev šminke.

1. Kako naj poskrbim za kombinirano kožo? Na licih in okoli oči imam pretirano suho, medtem ko se mi T cona (brada, nos in čelo) kar naprej masti. Po uporabi vlažilnih krem vzcvetijo še mozolji.

Mešana koža zahteva lokalno nego. Gre za dva popolnoma različna tipa kože, za katera morate uporabljati dve vrsti proizvodov. Najprej kožo očistite z blagim sredstvom, kot je Elisabeth Arden (normal/ dry skin deep cleansing lotion), ki ga s krožnimi gibi nanesete na obraz in sperete z mlačno vodo. Naslednja stopnja je sredstvo za ožanje por, ki vsebuje salicilne in glikolične kisline za uravnavanje maščobe.

Uporabite ga samo na mastnih predelih. Poizkusite Clinique (Clarifying lotion). Za suhe predele je potrebna vlaga, ki jo zagotavlja krema za obraz L`Oréal (Future moisterizer) z zaščitnim faktorjem 15. Če se vam pojavljajo mozoljčki, jih zdravite čez noč z gelom Decleor (S.O.S. Regulating Gel), ki suši mozolje.

Čeprav se vam morda zdi, da boste uporabljale cel kup proizvodov, se zavedajte, da vsakega porabite malo in da jih boste uporabljali celo večnost. Naložba se torej zagotovo splača.

2. Moj obraz je rdeč, hitro zardim, koža pa je razdražena. Kako naj jo pomirim?

Premočno drgnjenje, pretirana uporaba kislin AHA ali njihova uporaba v času, ko smo izpostavljene močnim zunanjim vplivom, kot so mraz, sonce in stresno življenje, so lahko razlogi za rdečo in razdraženo kožo. Privoščite svoji koži počitnice z izredno blagimi, nežnimi proizvodi brez alkohola, kislin in hitro delujočih preparatov. Uporabite nežno masko za obraz, ki bo vašo kožo pomirila.

Uporabljajte izdelke za občutljivo kožo, kot so Decleor (Cleansing And Make Up Remover Clean), mleko za čiščenje in tonik Decleor (Face Lotion) in vlažilno kremo, ki da koži le lagoden občutek. Izberite Clinique (Dramatically Diferent), dvakrat na teden si nanesite pomirjajočo masko z izvlečkom kamilic ali kakšne druge blagodejne rastlinice (vrtnice, peteršilja).

3. Stara sem že četrt stoletja in sem mislila, da sem z mozolji že opravila. Kaj se dogaja?

Kljub krepki polnoletnosti še ni nujno, da koža postane čista. Eden izmed vzrokov so lahko hormonske motnje. Če že jemljete kontracepcijske tablete, morda ne bo odveč posvet z vašo ginekologinjo. Včasih tablete vsebujejo previsok odmerek moških hormonov, zato poizkusite z manj močnimi. Če pa jih še ne jemljete, vam lahko trimesečna kura kontracepcijskih tablet Diana, ki jih predpisujejo dermatologi, bistveno izboljša kožo.

Če hormoni niso nič krivi, je čas za klasično najstniško nego. Pri tem ste na boljšem, saj se sami lahko peljete do lekarne in poiščite proizvode, ki vsebujejo: benzenov peroksid in salicilne kisline. Uporabite nežnejše formule, ne najagresivnejš ih, ki kožo povsem izsušijo. Obvezno se izogibajte predelov okoli oči.

Nega je takšna: dvakrat na dan si umijte obraz z gelom za mastno kožo Scheller (Zitronen Melisse waschgel), odvečno maščobo odstranite z grenivkinim tonikom Scheller, ne pozabite na nemastno kremo, kot je na primer Jade (24h Pure Frische&Feuchtigkeit), grde rdeče mozolje prekrijte z barvnim korektorjem, ki vsebuje antiseptična sredstva. AOK (Abdeckstift) kožo pomirja z izvlečkom kamilice.

Nikakor ne uporabljajte zelenih korektorjev, ki vam jih v trgovinah tako radi ponujajo. Po njih koža deluje nenaravno in sivo in zahteva debele sloje pudra. Namesto pudra v prahu popivnajte mastne dele kože, ki se pojavljajo čez dan, z robčki Manhattan (Oil free), ki vpijajo maščobo.

4. Kako naj se znebim drobnih gubic?

Če ne želite, da se vaše gubice spremenijo v gube, je pravi čas za uporabo krem, ki vsebujejo čisti vitamin A, znan kot retinol. To je zadnji čudež za preprečevanje nastajanja gub in drugih znakov staranja, kot so temne pege in neenakomerna pigmentacija. Treba je vedeti, da je retinol izredno neobstojen vitamin, zato ga je treba pravilno hraniti, če želimo, da ohrani svoje učinkovine.

Zato pri teh proizvodih ne skoparite preveč. Dober retinol ni poceni! Nanašajte ga zvečer (tudi svetlobe ne mara preveč) in nikoli na veke! Poizkusite z Lancôme Re-Surface Retinol (Concentrate Wrinkle Corrector). Že po nekaj tednih uporabe bo koža bolj sijoča in gladka.

5. Imam izredno suho kožo po vsem telesu, čeprav uporabljam vlažilno kremo?

Samo zato, ker na steklenički piše: intenzivna vlaga z dvojnim učinkom ali organizmu vrača lastno vlago, še ne pomeni, da bo tudi rezultat tako intenziven. Namesto velikih napisov raje preberite, kaj izdelki v resnici vsebujejo. Kisline AHA (Alfa Hidroxy Acids) ali sadne kisline s kože odstranjujejo poroženele sloje, kar omogoča večjo vpojnost vlage.

Začnite s penečo kremo za prhanje ali kopanje Upper Canada (Body Cleansing Gelee) s sadnimi izvlečki agrumov, lubenice, melone, maline in jojobinim oljem. Dvakrat na teden uporabite piling, na medeni osnovi, ki kožo vlaži. Priporočamo Upper Canada Honey & Oatmeal (Body Scurb). Kot vlažilno kremo preizkusite Nivea Body (Mit Mandel-öl), ki jo nanesemo na še vedno vlažno kožo.

6. Kako naj prekrijem velik rdeč mozolj, ne da bi uporabila ogromno pudra?

Ali ste že kdaj videli filmsko zvezdo z mozoljem, ki se sveti na njenem čelu? Nemogoče! Njegove tridimenzionalnosti sicer ni mogoče povsem prikriti, vsekakor pa ga lahko naredimo skoraj nevidnega.

Napete rdeče neprijetnosti se ne moremo lotiti po običajnem postopku, zato šele po nanosu pudra prekrijte mozolj s korektorjem (barve vaše polti), ki ga natančno nanesite s čopičem. S pudrom v prahu ga utrdite. Pripraven je korektor v svinčniku, za katerega se splača odšteti malo več: Yves Saint Laurent (Touche Eclat).

7. Na suhih delih kože se mi večkrat pojavi ekcem. Ko nanesem puder, se opazijo neenakomerne lise! Ali je problem v uporabi pudra?

Ekcem je verjetno posledica uporabe preveč agresivnih proizvodov, kot so mila za obraz ali tonik, ki vsebujejo alkohol, in preparatov za mozoljasto in mastno kožo. Včasih je dovolj že umivanje obraza s tako imenovano trdo vodo, ki teče iz pipe. Če že uporabljate taka sredstva, jih nanašajte samo na mastne predele, umivajte pa se z mehko vodo (Alcona-Aqua), ki je edina res prečiščena voda pri nas.

Za hitro rešitev vseh problemov grobe ali neenakomerne kože in za lepši nanos pudra uporabite Biotherm (Magic Base). Koža bo videti gladka in sijoča, puder pa bo zdržal ves dan.

8. Vedno me bega vprašanje, ali moram kupiti vse izdelke za nego kože od istega proizvajalca?

Sploh ni nujno, da kupimo mleko, tonik, kremo in vse, kar potrebujemo, od ene same kozmetične hiše. Mešanje proizvodov seveda ni problem, paziti je treba le, da ne pretiravamo s prehitrim menjavanjem. To velja predvsem za tiste, ki so zasvojeni z nakupovanjem novih izdelkov. Koža potrebuje nekaj časa, da se privadi na nov izdelek, zato porušimo njeno ravnovesje, če uporabljamo vsak dan drugo kremo.

Bodite previdni tudi pri uporabi testerjev. Nekateri imajo krajši rok trajanja, ker so shranjeni v preprostejši embalaži. Taki so na primer testerji, ki vsebujejo vitamin C. Obstajajo tudi pravila o mešanju različnih sestavin. Kisline AHA z vitaminom C se med seboj izključujejo, mešanje kislin (salicilne, glikolične, mlečne) bo prej povzročilo vnetje kot pozitiven učinek luščenja odmrlih celic.

9. Okoli oči imam temne kolobarje, ki se jih ne da prekriti niti s korektorjem!

Najprej se morate vprašati, ali spijete dovolj tekočine (brez mehurčkov). Zaradi uporabe oljnih odstranjevalcev ličil se vam lahko zamašijo lojnice in zadržujejo vodo v očesnih vrečicah. Če ne gre za ta dva dejavnika, je to verjetno dedno ali posledica tanke svetle kože. Da preprečite neprijetne debele sloje, nanesite tekoči korektor Lancôme (Effacernes Longue Tenue) in ga na koncu tudi rahlo utrdite s pudrom v prahu.

Novost je puder s čopičem Chanel (Poudre Caresse). Barva korektorja naj bo vedno v toplih tonih, na primer v barvi marelice ali rumenkasta. Ne uporabljajte bele, ki še bolj poudari sivino okoli oči. Za dolgotrajen učinek si privoščite kremo z rahlo mikrocirkulacijo, kot je Estee Lauder (Uncircle Eye Treatment).

10. Ali je sploh mogoče odstraniti brazgotine in temne madeže, ki so nastali od aken?

Splača se najprej poizkusiti z negovalno kozmetiko, ki je kar precej učinkovita. Ne pričakujte rezultata čez noč, za vidnejši učinek je potrebnih nekaj mesecev. Pri suhi in nekoliko bolj občutljivi koži uporabljajte proizvode enkrat na teden, pri mastni pa trikrat. Izogibajte se predelov okoli oči!

Priporočamo vam preizkušeno kozmetiko Helene Rubinstein (Glycolic Ex Cleanser) in tonik (ExfolatIing Lotion). Če so poškodbe prehude, obiščite kliniko za lepotno kirurgijo (B&B, dr. Barbara Čokl) in skupaj se boste lahko odločile za najprimernejši poseg.

Ariana Vetrovec